קרי ונתניהו נפגשו הבוקר, במאמץ של הרגע האחרון להגיע לעסקה להארכת המו"מ

עריקאת מסר לקרי כי הרשות החליטה כי אם ישראל לא תבצע את "הפעימה הרביעית" ותשחרר גם ערבים-ישראלים, היא תפנה מיד למוסדות האו"ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פגישה נוספת בין שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, לראש הממשלה בנימין נתניהו, הסתיימה הבוקר (שלישי). הפגישה התקיימה בניסיון של הרגע האחרון להגיע לעסקה שתמנע את קריסת שיחות השלום ותאריך את המו"מ בין ישראל לפלסטינים עד סוף 2014. קרי לא צפוי לצאת לרמאללה להיפגש עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בעוד כשעתיים הוא יטוס לכינוס נאט"ו בבריסל.

קרי נועד אתמול עם נתניהו ליותר משלוש שעות ודן עמו "בעסקת חבילה" להארכת המו"מ. בסיום הפגישה לא הושגה פריצת דרך והשיחות נמשכות גם הבוקר. אתמול בלילה, אחרי פגישתו עם נתניהו, נפגש קרי לכמה שעות עם משלחת פלסטינית בראשות סאיב עריקאת ודן עמה בעסקה להארכת המו"מ. עריקאת הבהירו כי ללא ביצוע "הפעימה הרביעית" של שחרור האסירים שכוללת 14 ערבים-ישראלים, הפלסטינים לא יסכימו לדון בהארכת המו"מ. עריקאת הבהיר עוד שההנהגה הפלסטינית החליטה שאם ישראל לא תבצע את "הפעימה הרביעית", הרשות תפנה מיד למוסדות האו"ם.

במסגרת העסקה שנדונה, יתחייבו הפלסטינים להאריך את המו"מ עד סוף 2014 ולהימנע ממהלכים חד־צדדיים באו"ם. בתמורה, ישראל תשחרר כ–400 אסירים פלסטינים "קלים", שלא רצחו ישראלים, תבצע את "הפעימה הרביעית" שבה ישוחררו 26 אסירים "כבדים" שרצחו ישראלים, ובהם גם 14 אסירים ערבים־ישראלים.

קרי ונתניהו בפגישה צילום: רויטרס

לפי העסקה, ישראל גם תתחייב ל"הקפאה שקטה" של הבנייה בכל ההתנחלויות להוציא ירושלים, למשך כשמונה חודשים, עד סוף 2014. הממשלה לא תקבל החלטה רשמית על הקפאת בנייה ולא תפרסם צווים שאוסרים על הבנייה, כפי שנעשה בשנת 2009, אבל שר הביטחון, שהוא הריבון בגדה המערבית, יקפיא מכרזים ממשלתיים בהתנחלויות, שיווק קרקעות והליכי תכנון. הבנייה היחידה שתימשך היא בנייה כפרית מצומצמת ביישובים קטנים, מחוץ לגושי ההתנחלויות.

כדי "להמתיק" לנתניהו את הוויתורים בעסקה, תסכים ארצות הברית לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, הכלוא 29 שנה בארה"ב, לאחר שהורשע בריגול למען ישראל. בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי ארה"ב תסכים לשחרר את פולארד כחלק ממהלך רחב יותר, שיכלול מהלכים ישראלים דרמטיים במו"מ עם הפלסטינים, ולא רק תמורת שחרור אסירים, אפילו יהיו בהם גם אסירים ערבים־ישראלים. "המפתח יהיה ויתור אמריקאי גדול תמורת ויתור ישראלי גדול" (Big for Big), אמר הבכיר האמריקאי.

אתר החדשות האמריקאי "דיילי ביסט" דיווח בלילה כי שר החוץ קרי הציע, כבר לפני כמה חודשים, שארה"ב תשחרר את פולארד בתמורה לוויתורים ישראליים לפלסטינים, אך נתקל בהתנגדות בבית הלבן. לפי הדיווח, העובדה ששיחות השלום עומדות לפני קריסה גורמות לכך שבממשל האמריקאי מוכנים לשקול שחרור של פולארד בפתיחות רבה יותר מבעבר. בכל מקרה, השחרור יחייב אישור של הנשיא ברק אובמה.

"זה אחד מדברים רבים שדנים בהם כאמצעי להארכת השיחות", אומר בכיר בממשל אובמה ל"דיילי ביסט". "בפעמים דומות בעבר סירבנו, כי מדובר בשני נושאים שונים – אבל נראה כי האסטרטגיה הישראלית, שקושרת בין המו"מ לשחרור פולארד, נושאת פירות".

לפי האתר, בבית הלבן כועסים על הנכונות ללכת מרחק רב כדי להשיג הארכה פשוטה של השיחות בין ישראל לפלסטינים, שאינה כוללת הבטחה לטיפול בנושאים העשויים להוות חלק מהסדר בין שני הצדדים בעתיד. בבית הלבן ספקנים ביחס לתוצאות מהלך כזה. אך במשרד החוץ, בהובלת ג'ון קרי, מקווים עדיין שתוספת זמן תביא הישגים בתהליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ