בכירים ישראלים: "עסקת הארכת המו"מ כמעט סגורה"; קרי ישוב לאזור מחר

בי-ם אומרים כי העסקה כוללת הקפאת רוב הבנייה בהתנחלויות, שחרור פולארד וביצוע "הפעימה הרביעית". הפלסטינים: עם עסקה כפי שדווחה אין לאן להתקדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי בפגישה שהתקיימה הבוקר (שלישי), בין שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי לראש הממשלה בנימין נתניהו, נסגרו רוב פרטי העסקה להארכת המו"מ עם הפלסטינים. לדבריהם, האמריקאים פועלים כעת לקבל את הסכמת הפלסטינים לעסקה. "הדברים עוד לא סגורים, אבל אנחנו לא רחוקים", אמר פקיד ישראלי בכיר המעורה בפרטי המו"מ. "אנחנו מחכים לתשובת הפלסטינים". 

לדברי הפקיד הבכיר, העסקה המתגבשת כוללת את הסעיפים הבאים:

1. הפלסטינים יסכימו להארכת המו"מ בכשנה, לתוך שנת 2015, ויימנעו בתקופה זו ממהלכים חד־צדדיים באו"ם.

2. ארה"ב תשחרר את המרגל יונתן פולארד עוד לפני ליל הסדר;

3. ישראל תבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, שתכלול גם 14 אסירים ערבים־ישראלים.

4. ישראל תשחרר עוד 400 אסירים פלסטינים "בלי דם על הידיים", שנותרו להם עוד כמה חודשי מאסר בכלא. הרשימה תיקבע על ידי ישראל ותכלול בין השאר נשים וקטינים.

5. ישראל תקפיא את רוב הבנייה בהתנחלויות, מלבד במזרח ירושלים, ותרסן את פרסום המכרזים הממשלתיים ואת שיווק הקרקעות לקבלנים.

קרי ונתניהו אמשצילום: רויטרס

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן פסאקי, הודיעה שקרי ישוב לביקור נוסף בירושלים וברמאללה כבר מחר, כדי להמשיך בשיחות עם הצדדים. קרי עזב הבוקר את ישראל לכינוס נאט"ו בבריסל, לאחר שתי פגישות עם נתניהו ופגישה אחת עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת.

ברשות הפלסטינית נמנעו עד עתה מלהתייחס לדיווחים בישראל על עסקה כמעט סגורה להארכת המשא ומתן. אולם לפי פקיד פלסטיני, "ישראל מנסה לטעון שהכל כמעט סגור והכדור נמצא במגרש שלנו, וזה לא נכון. לדבריו, הצעד הראשון שהפלסטינים מחכים לו הוא יישום הפעימה הרביעית במלואה, כולל אסירים ערבים-ישראלים. "ברגע שההחלטה תתקבל, נדבר על התנאים להמשך השיחות ואי פנייה למוסדות האו"ם. זה וצריך להיות מבוסס על עקרונות ברורים כמו הקפאה מלאה של הבנייה בגדה, בלי התחכמות, והשגות והוצאת ירושלים מהכלל, בנוסף שחרור אסירים לפי קטגוריות ולא לפי מספרים. אחרת ישראל יכולה לשחרר מאות אסירים פליליים או כאלה שנותרו להם שבועות לרצות מאסר".

לטענת הפלסטינים, עם עסקה כפי שדווחה עליה אין לאן להתקדם, כי שאלת ההקפאה בתנאים שקבעה ישראל תהיה נזילה מאוד ולא תהיה לעבאס שליטה עליה. לדבריהם, אם עבאס לא יוכל לקבוע מי מהאסירים שישוחררו, הוא בעצם לא יקבל כלום כדי להצדיק את המשך המשא ומתן.

הערב תתכנס ההנהגה הפלסטינית לשמוע עדכון מעבאס ומיו"ר צוות המשא ומתן, סאיב עריקאת, כדי להחליט על המהלכים בימים הקרובים.

קרי נועד אתמול עם נתניהו ליותר משלוש שעות ודן עמו "בעסקת חבילה" להארכת המו"מ. בסיום הפגישה לא הושגה פריצת דרך והשיחות נמשכו הבוקר. לפי העסקה, ישראל גם תתחייב ל"הקפאה שקטה" של הבנייה בכל ההתנחלויות להוציא ירושלים, למשך כשמונה חודשים, עד סוף 2014. הממשלה לא תקבל החלטה רשמית על הקפאת בנייה ולא תפרסם צווים שאוסרים על הבנייה, כפי שנעשה בשנת 2009, אבל שר הביטחון, שהוא הריבון בגדה המערבית, יקפיא מכרזים ממשלתיים בהתנחלויות, שיווק קרקעות והליכי תכנון. הבנייה היחידה שתימשך היא בנייה כפרית מצומצמת ביישובים קטנים, מחוץ לגושי ההתנחלויות.

כדי "להמתיק" לנתניהו את הוויתורים בעסקה, תסכים ארצות הברית לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, הכלוא 29 שנה בארה"ב, לאחר שהורשע בריגול למען ישראל. בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי ארה"ב תסכים לשחרר את פולארד כחלק ממהלך רחב יותר, שיכלול מהלכים ישראלים דרמטיים במו"מ עם הפלסטינים, ולא רק תמורת שחרור אסירים, אפילו יהיו בהם גם אסירים ערבים־ישראלים. "המפתח יהיה ויתור אמריקאי גדול תמורת ויתור ישראלי גדול", אמר הבכיר האמריקאי.

השר לענייני מודיעין, יובל שטייניץ, אמר בנאום בכינוס כלכלי בתל אביב כי זו חובתה של ממשלת ישראל להביא לשחרור פולארד. "אמרתי בעבר כי אתנגד לשחרור ערבים-ישראלים...אך במידה ותינתן לנו ההזדמנות לשחרר את פולארד בעסקה הזו, אנו מחויבים לעשות פשרות. יש לממשלת ישראל מחויבות מוסרית לפעול לשחרורו של פולארד כפי שעשינו במסגרת שחרורו של גלעד שליט".

אתר החדשות האמריקאי "דיילי ביסט" דיווח בלילה כי שר החוץ קרי הציע, כבר לפני כמה חודשים, שארה"ב תשחרר את פולארד בתמורה לוויתורים ישראליים לפלסטינים, אך נתקל בהתנגדות בבית הלבן. לפי הדיווח, העובדה ששיחות השלום עומדות לפני קריסה גורמות לכך שבממשל האמריקאי מוכנים לשקול שחרור של פולארד בפתיחות רבה יותר מבעבר. בכל מקרה, השחרור יחייב אישור של הנשיא ברק אובמה.

"זה אחד מדברים רבים שדנים בהם כאמצעי להארכת השיחות", אומר בכיר בממשל אובמה ל"דיילי ביסט". "בפעמים דומות בעבר סירבנו, כי מדובר בשני נושאים שונים – אבל נראה כי האסטרטגיה הישראלית, שקושרת בין המו"מ לשחרור פולארד, נושאת פירות".

לפי האתר, בבית הלבן כועסים על הנכונות ללכת מרחק רב כדי להשיג הארכה פשוטה של השיחות בין ישראל לפלסטינים, שאינה כוללת הבטחה לטיפול בנושאים העשויים להוות חלק מהסדר בין שני הצדדים בעתיד. בבית הלבן ספקנים ביחס לתוצאות מהלך כזה. אך במשרד החוץ, בהובלת ג'ון קרי, מקווים עדיין שתוספת זמן תביא הישגים בתהליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ