במקביל למאמץ להחייאת המו"מ: מכרז חדש למאות יחידות דיור בגילה

רשות מקרקעי ישראל פרסמה את המכרז לבניית כ-700 יחידות מעבר לקו הירוק בירושלים ללא מחיר מינימום, אחרי שבשני מכרזים קודמים כלל לא הוגשו הצעות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

במקביל למגעים הקדחתניים בין ישראל וארה"ב בניסיון להביא להארכת תוקפו של המשא ומתן עם הפלסטינים, פרסמה היום (שלישי) רשות מקרקעי ישראל מכרז חדש לבניית 708 יחידות דיור בשכונת גילה בירושלים, מעבר לקו הירוק.

יחידות הדיור המדוברות הוצאו למכרז כבר בנובמבר האחרון ושוב בינואר השנה, אך אז לא הוגשו הצעות לאחר שקבלנים התלוננו שמחירי המינימום גבוהים מדי. בשבוע שעבר הוחלט ברשות לבטל את מחיר המינימום במכרזים שנסגרו מבלי שהתקבלו הצעות גבוהות מספיק. ההחלטה יושמה לראשונה בפרסום המכרז לבנייה בגילה, שהתפרסם ללא מחיר מינימום.

המכרז מהווה חלק מתוכנית המרחיבה את שטח השכונה גילה בדרום ובמערב וכוללת 798 יחידות דיור, מבני ציבור, שטחים ירוקים וטיילת. התוכנית, שהוכנה והוגשה על ידי רשות המקרקעין, משתרעת על פני 228 דונם.

אביב טטרסקי מעמותת "עיר עמים" אמר לאחר פרסום המכרז כי "בעיצומו של המשבר במשא ומתן וכשג'ון קרי מגיע לכאן כדי למנוע קריסה, פרסום מכרז בתנאים אטרקטיביים משדר מסר ברור באשר לכוונות של ממשלת ישראל. זו אצבע בעיניים של הפלסטינים והאמריקאים".

בנייה בשכונת גילה, ב-2009צילום: דניאל בר און

באוגוסט האחרון, ערב שחרורם של 26 אסירים פלסטינים במסגרת "הפעימה הראשונה", הודיע משרד השיכון על כוונתו לבנות מיידית כ-800 יחידות דיור בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק בירושלים - גילה, פסגת זאב והר חומה - בנוסף לכ-400 יחידות בהתנחלויות. מוקדם יותר באותו חודש, זמן קצר לאחר ההכרזה על חידוש המשא ומתן, אישר המינהל האזרחי תוכניות לבניית יותר מ-800 יחידות דיור בהתנחלויות מבודדות. בניית כ-558 יחידות דיור נוספות במזרח ירושלים אושרה בפברואר השנה.

הבוקר נועדו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בניסיון לגבש הסכם שיביא להמשך של המגעים בין ישראל והפלסטינים, מעבר לתשעת החודשים שהוקצבו להם. בכירים ישראלים אמרו היום כי עסקה להארכת המשא ומתן בשנה "כמעט סגורה", ותכלול בין היתר הקפאה של הבנייה מעבר לקו הירוק, למעט בירושלים. עוד תתחייב ישראל לשחרר 14 אסירים פלסטינים במסגרת "הפעימה הרביעית", ובנוסף כ-400 אסירים "בלי דם על הידיים". הפלסטינים יתחייבו שלא לנקוט בצעדים חד-צדדיים בתקופה זו, ואילו ארה"ב תשחרר את המרגל יונתן פולארד. לעומת זאת ביקשו ברשות הפלסטינית להבהיר כי אם פרטי העסקה שפורסמו מדויקים, "אין לאן להתקדם".

בשנים האחרונות נזהרים מוסדות התכנון בישראל מקידום תוכניות בנייה מעבר לקו הירוק בעיתויים רגישים, ובהם ביקורי בכירים אמריקאיים בישראל, זאת בעקבות המשבר הקשה ביחסי ישראל וארה"ב במארס 2010, בעקבות פרסום תוכנית לבניית 1,800 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בעת ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן. מאז הוסרו מסדר היום או נדחו עשרות תוכניות בנייה בשל החשש מנזק מדיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ