בכירים אמריקאים: מאמצי קרי מוצו, שהישראלים והפלסטינים ימצאו פתרון

הוושינגטון פוסט והניו יורק טיימס פרסמו כי ללא צעדים משמעותיים, פולארד לא ישוחרר מהכלא. בכיר אמריקאי: החלטת קרי לבטל נסיעתו משקפת חוסר סבלנות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המשבר שהתחולל אתמול (שלישי) במגעים להארכת השיחות בין הישראלים והפלסטינים הביא לשיאו את התסכול בממשל האמריקאי כלפי שני הצדדים. בכירים אמריקאים אמרו ל"ניו יורק טיימס" ול"וושינגטון פוסט" כי התיווך האמריקאי הגיע לידי מיצוי, וכי ללא החלטות מצד שני הצדדים לא ניתן יהיה להתקדם.

בכירים אמריקאים אמרו הלילה ל"וושינגטון פוסט" כי שר החוץ ג'ון קרי מיצה את נסיונות התיווך שלו בין הצדדים ו"הלך הכי רחוק שהוא יכול", בלי שהצדדים עצמם קיבלו החלטות משמעותיות. בכירים אמריקאים אמרו לעיתון כי ללא צעדים משמעותיים קדימה מצד הישראלים והפלסטינים, המרגל היהודי-אמריקאי יונתן פולארד לא ישוחרר מהכלא.

בכתבה שהתפרסמה הבוקר ב"ניו יורק טיימס" נשמעו קולות דומים. בכיר אמריקאי אמר לעיתון כי החלטת קרי לבטל את נסיעתו לירושלים ולרמאללה משקפת חוסר סבלנות גובר בבית הלבן, שסבור כי מאמצי התיווך האמריקאים הגיעו לקצה גבול היכולת שלהם. הבכיר האמריקאי ציין שכעת שני הצדדים צריכים למצוא בעצמם מוצא מהמבוי הסתום.

נתניהו וקרי בירושלים, בתחילת השבוע צילום: דיוויד אזגורי / שגרירות ארה"ב בת"א

מאמרי המערכת של "הוושינגטון פוסט" וה"ניו יורק טיימס" הבוקר מתחו ביקורת חריפה על כוונת ממשל אובמה לשחרר את פולארד בתמורה לוויתורים ישראלים עבור הפלסטינים. "השאלה שנשאלת היא מדוע ארה"ב מציעה ויתורים משלה במקום לנסות ללחוץ על הצדדים לבצע פשרות משלהם", נכתב במאמר המערכת של ה"וושינגטון פוסט". "התשובה לכך היא שלמרות העובדה ששר החוץ קרי כילה את זמנו על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, הוא נכשל בניסיון לשכנע אותם לזוז מעמדותיהם המנוגדות... שחרור של פולארד נראה כמו דרך לקנות זמן ולהימנע מהודאה בכישלון".

מאמר המערכת של ה"ניו יורק טיימס", תחת הכותרת "מהלך גרוע בעניין יונתן פולארד", היה חריף לא פחות. "השימוש ביונתן פולארד כקלף מיקוח הוא סימן לכמה נואשת ארה"ב לגרום לשני הצדדים להמשיך לדבר", נכתב במאמר. "אבל שלום בין הישראלים לפלסטינים יושג רק אם הצדדים ירצו בו בעצמם, עניין שמוטל בספק רב כעת... שחרור פולארד כמחווה פוליטית לראש הממשלה נתניהו הוא רעיון רע שלא יקדם בכלום את פתרון סוגיות הליבה של תהליך השלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ