הפלסטינים הגישו רשמית את בקשות ההצטרפות ל-15 אמנות בינלאומיות

הפלסטינים מבקשים להצטרף בין היתר לאמנה למאבק באפליה נגד נשים, לאמנת ז'נבה הרביעית, לאמנת האו"ם נגד עינויים ולאמנת האו"ם נגד שחיתות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל־מאליקי, וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, נפגשו היום (רביעי) עם השליח המיוחד של מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, וכן עם נציגי שווייץ והולנד לרשות הפלסטינית, ומסרו להם רשמית את בקשות ההצטרפות מטעם פלסטין ל-15 אמנות והסכמים בינלאומיים.

אתמול בערב, בישיבת הוועד הפועל של אש"ף שהועברה בשידור חי בטלוויזיה, חתם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) על בקשות ההצטרפות ל-15 האמנות. מאליקי אמר לשלושת הדיפלומטים להם הגיש את הבקשות כי המהלך בא בתגובה לכך שישראל לא ביצעה את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, כפי שהתחייבה עם פתיחת המשא ומתן ביולי 2013, ולכן הרשות רואה עצמה משוחררת מהתחייבותה שלא לפנות למוסדות הבינלאומיים.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר אתמול כי ההסכמים והאמנות אליהם ביקשו הפלסטינים להצטרף אינם קשורים לאו"ם, אולם מהרשימה שפרסם משרד החוץ הפלסטיני עולה תמונה שונה לחלוטין. הפלסטינים הגישו בקשות להצטרף לתשע אמנות שכוננו על ידי מוסדות האו"ם, ולכן גם הוגשו הבקשות לשליח האו"ם לאזור.

עבאס מודיע אתמול על הגשת הבקשות להצטרף לאמנותצילום: אי–פי

פקיד פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי הפלסטינים מבינים שלא מדובר בצעד אפקטיבי בטווח הקצר, אולם לדבריו מדובר בתהליך שסופו בהצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג -הצעד הכי משמעותי מבחינתם. "אנו מקווים שעד אז ישראל תתעשת ולא תתנער ממחויבותה לשחרור האסירים", אמר הבכיר.

הבוקר פורסם בניו יורק טיימס ובוושינגטון פוסט כי בכירים אמריקאים מעריכים שג'ון קרי מיצה את ניסיונות התיווך שלו בין הישראלים לפלסטינים ושכעת על שני הצדדים למצוא פתרון לבעיה בעצמם. הבכירים הוסיפו כי ללא החלטות רציניות מצד שני הצדדים לא ניתן יהיה להתקדם במשא ומתן המדיני. 

הפלסטינים הגישו בקשות להצטרף לאמנות הבאות:

 האמנה למאבק בכל סוגי האפליה נגד נשים, שאושרה בשנת 1979 על ידי העצרת הכללית של האו"ם. Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women.

 האמנה הבינלאומית לזכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1966. nternational Covenant on Economic, Social and Cultural Rights.

■ האמנה הבינלאומית לזכויות אזרחיות ופוליטיות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1966. International Covenant on Civil and Political Rights.

 האמנה הבינלאומית לזכויות אנשים עם מוגבלויות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 2006. Convention on the Rights of Persons with Disabilities.

 האמנה הבינלאומית לחיסול כל צורות האפליה הגזענית, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1965. International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.

■ אמנת האו"ם נגד עינויים, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם ב-1984. United Nations Convention against Torture.

■ אמנת האו"ם נגד שחיתות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 2003. United Nations Convention against Corruption.

 האמנה הבינלאומית נגד רצח עם, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1948. UN Genocide Convention.

■ האמנה הבינלאומית למלחמה וענישה של פשע האפרטהייד, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1974. Convention on the Suppression and Punishment of the Crime of Apartheid.

 אמנת האו"ם לזכויות הילד, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1989. Convention on the Rights of the Child.

 כמו כן, הפלסטינים הגישו לנציג שווייץ לרשות הפלסטינית את בקשתם להצטרף לאמנת ז'נבה הרביעית להגנה על אזרחים בסכסוכים חמושים בעלי אופי בינלאומי. שווייץ היא נותנת החסות לאמנה ומנהלת את כינוסיה.

 הפלסטינים הגישו לנציג הולנד ברשות את הבקשה להצטרפות לאמנת האג, שעוסקת בחוקים הבינלאומיים שנוגעים לקרבות יבשתיים.Convention with respect to the Laws and) Customs of War on Land).

עוד שלוש אמנות אליהן ביקשו הפלסטינים להצטרף הן:

 אמנת וינה ליחסים דיפלומטים. Vienna Convention on the Law of Treaties.

 אמנת וינה לקשרים קונסולריים. Vienna Convention on Consular Relations.

 ואמנת וינה לחוקי האמנות. Vienna Convention on Diplomatic Relations.

שלוש אמנות אלה לא אושרו על ידי האו"ם, אולם הן מופקדות אצל מזכ"ל האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ