ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השביתה במשרד החוץ הסתיימה הערב. שנה אחרי תחילת סכסוך העבודה ועשרה ימים לאחר הכרזה חסרת תקדים על שביתה כללית וסגירת כל נציגויות ישראל בעולם חתמו הערב (יום ד') נציגי ההסתדרות, ועד עובדי משרד החוץ ונציגי משרד האוצר על נייר עקרונות שיהווה בסיס להסכם קיבוצי עם עובדי משרד החוץ שייחתם תוך 30 יום. 

ההסכם החדש הוא פשרה בין דרישות עובדי משרד החוץ לעמדות משרד האוצר. מצד אחד יאפשר ההסכם "שקט תעשייתי" של כמה שנים בהן התחייבו העובדים לא לנקוט בעיצומים. כמו כן כולל ההסכם רפורמה בנהלי היציאה לשליחות במשרד החוץ ומאפשר להנהלה לקבוע את יעדי השליחות השנייה אליה יוצאים הדיפלומטים לפי צורכי המשרד ולא רק לפי רצונו של העובד. 

ההסכם החדש ישפר את תנאי הפנסיה של עובדי משרד החוץ ושל בני זוגם במהלך שליחויות בחו"ל. משרד האוצר התחייב ליצור מנגנון לפיצוי חלקי על אובדן הקריירה והפנסיה של בנות ובני הזוג של הדיפלומטים. בנוסף, ישפר ההסכם את תנאי השירות בחו"ל ויעניק תמריצים כספיים ליציאה לשליחות במדינות קשות שירות. כמו כן, ההסכם ייתן הטבות לדיפלומטים הזוטרים ויקצר את פרק הזמן הנדרש לקידום וכתוצאה מכך להעלאה בשכר. 

שר החוץ ליברמן בהרמת כוסית לפסח, היום בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

מוועד עובדי משרד החוץ נמסר כי לפי ההסכם לראשונה ייקבע שכר השליחים בצורה שקופה ומוסכמת על ידי מנגנון עדכון שכר שיותאם למציאות וליוקר המחיה בחו"ל. עובדי משרד החוץ יפוצו על אובדן ההכנסה של התא המשפחתי עקב ריבוי שליחויות וחוסר אפשרות של בני הזוג למצוא עבודה. בנוסף, יקבלו הדיפלומטים תשלום עבור "דריכות מבצעית" שהם מבצעים והתמיכה במשפחותיהם מבחינת החזר הוצאות על חינוך, והשמה מקצועית לבני ולבנות הזוג תורחב.

"ייחודיות העבודה של הדיפלומטים הישראלים קיבלה ביטוי גם בשדרוג השכר, כך שיתקרב מעט יותר לעמיתיהם בקהיליית המודיעין והביטחון, אף כי עדיין נותר מרחק רב שיהיה צורך לגשר עליו בעתיד", מסר ועד העובדים. "אנו שמחים שמדינת ישראל הבינה את הקשיים עמם נאלצים להתמודד לוחמי החוץ של ישראל, ומצרים על הנזק המיותר שנגרם. מחר נחזור לשרת את המדינה בקו החזית העולמי". 

סגן שר החוץ, זאב אלקין, אמר הערב: "אני מברך את עובדי משרד החוץ, הנהלת משרד החוץ ואת נציגי משרד האוצר על חתימת ההסכם לסיום סכסוך העבודה. אני שמח שתנאי העבודה והשכר של העובדים ישופרו באופן ניכר, מה שיבטיח רמה גבוהה יותר של שירות החוץ הישראלי. אני מצר על השביתה המיותרת של השבועות האחרונים, שפגעה באינטרסים המדיניים של מדינת ישראל ובאזרחים רבים. מעכשיו על כולנו להתגייס בכל הכוח לתיקון נזקי השביתה והחזרת משרד החוץ למסלול עבודה מלא. אני מודה באופן אישי לשופט אדלר, לאבי ניסנקורן יו״ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, לממונה על השכר באוצר קובי אמסלם ולמנכ״ל משרד החוץ ניסים בן שטרית על הסבלנות הרבה ועל תרומתם לגיבוש ההסכם".

ביום ראשון שעבר הכריזו במשרד על שביתה כללית וסגירת כל נציגויות ישראל בעולם. לפעולה זו לא היה תקדים מעולם בישראל, וכבר עם ההכרזה על ההשבתה ניכרו תוצאותיה, בין היתר ביטול נסיעה חשובה של רה"מ נתניהו לאמריקה הלטינית ועיכובים קשים בהוצאת דרכונים ואישורים לישראלים בחו"ל. במהלך מאבק העובדים שהחל לפני שנה ננקטה שורה ארוכה של עיצומים שהביאו לביטול ביקורים של שרי חוץ ומנהיגים זרים בישראל, לביטול נסיעות נוספות של ראש הממשלה ושל שרים רבים לחו"ל ולהכבדה על אזרחים ישראלים שאיבדו את דרכוניהם או נזקקו לשירותים קונסולריים אחרים. כמו כן, במיוחד בשבוע האחרון, שותקה לחלוטין כל הפעילות הדיפלומטית וההסברתית של ישראל ברחבי העולם. 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס לשביתה ואמר כי "זוהי החלטה אומללה שמראה על איבוד עשתונות". לדבריו, "אין בה כל תועלת והיא רק גורמת ליותר נזק לעובדי משרד החוץ. צר לי על שצעדים בלתי אחראיים אלו באים על חשבונם של אזרחי המדינה ותוך כדי שמתנהלים מגעים מול משרד האוצר ומהלך של גישור, בראשות מגשר מוסכם נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר השופט סטיב אדלר, על מנת להגיע לסיכום הוגן. אנו נעשה את כל מה שאפשר על מנת למזער את הנזק שנגרם למדינה ולאזרחיה".

על רקע ההחלטה של משרד האוצר להתחיל ולקצץ במשכורות עובדי משרד החוץ בשל השביתה הורה ועד העובדים לכל קציני המנהלה בנציגויות ישראל בחו"ל להמשיך לשלם שכר דירה לכל הדיפלומטים הישראלים וכן לשלם מקדמות שכר לכל העובדים.

"לא נשלים עם ההפקרות הבלתי נסבלת של פקידי האוצר המחבלים באינטרסים החיוניים של מדינת ישראל", אמר פרומר. "פקידי האוצר הם אנשים חסרי אחריות שלא סופרים את אזרחי ישראל ומחסלים במו ידיהם את הכלכלה הישראלית, את הביטחון הלאומי ואת העתיד של כולנו - פקידי האוצר לא ימנעו חרמות על ישראל, לא יתמכו בעסקאות ענק בינלאומיות שיניבו רווח לכלכלה, ולא ישמיעו את קולנו במועצת הביטחון של האו"ם. לא ניתן להם להוביל את ישראל לקטסטרופה בזירה הבינלאומית ונמשיך להיאבק על עתידו של שירות החוץ הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ