ברק רביד
ג'קי חורי

ארה"ב מפנה אצבע מאשימה לעברו של שר השיכון אורי אריאל וטוענת כי הוא ניסה לחבל בשיחות במכוון. בכיר אמריקאי ציין כי המכרז לבניית 700 יחידות דיור בשכונת גילה היה "מיחזור" של מכרז ישן והעריך כי אריאל שלט בתזמון של הוצאת ההודעה על הפרסום המחודש של המכרז. בכירים ישראלים שמעורבים במו"מ השמיעו טענות דומות כלפי השר אריאל. 

בנוסף, האמריקאים סבורים שאריאל ניסה לחבל בנסיונות להארכת המו"מ כאשר יצא בפומבי נגד העסקה לשחרורו של המרגל היהודי יונתן פולארד. אריאל עלה לשידור בכמה כלי תקשורת וטען כי פולארד עצמו כלל אינו מעוניין להיות משוחרר במסגרת העסקה כיוון שבתמורה ישוחררו מחבלים פלסטינים. 

פקיד בכיר בממשל אמר כי המכרז שפורסם במפתיע ביום שלישי אחרי הצהריים כאשר המגעים בעיצומם, גרם נזק רב ודחף את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להודיע על הפנייה להצטרפות לאמנות הבינלאומיות. 

אמש (רביעי) קרא אריאל לנתניהו לבטל את הסכמי אוסלו בתגובה למהלך הפלסטיני. "הפניה של הפלסטינים לאו"ם היא שבירת כל הכלים וכל ההסכמות", כתב בדף הפייסבוק שלו. "אנחנו צריכים להגיב באותו מטבע – ולפעול לביטול הסכמי אוסלו שהביאו רק טרור והרוגים. הפלסטינים הוכיחו שוב שאין שום סיבה להעניק להם מתנות שווא ולשחרר מחבלים ורוצחים עבור תהליך שסופו ידוע מראש".

מלשכת אורי אריאל נמסר כי "פרסום המכרז התרחש ביום שני. מדובר במכרז חוזר שפורסם בפעם השלישית ויש הנחיה כללית שכל מכרז שנכשל יוצא למכרז חוזר אוטומטית. הוצאת המכרז לא הובאה כלל לידיעת השר אלא הייתה תהליך סטנדרטי".

במהלך היום כעסו בבית הלבן על ישראל ועל הפלסטינים על רקע מה שנראה כקריסה של המאמצים להאריך את שיחות השלום. בכירים בממשל האמריקאי העבירו מסרים חריפים ללשכת ראש הממשלה בירושלים ולמוקאטעה ברמאללה לפיהם מאמצי התיווך של ארה"ב הגיעו לידי מיצוי וכי האחריות לפתרון המשבר מוטלת כעת על הצדדים עצמם. 

"קרי עבד בחודשים האחרונים הכי קשה שבן אדם יכול לעבוד אבל הוא הגיע הכי רחוק שניתן", אמר בכיר אמריקאי. "הישראלים והפלסטינים מצפים מאיתנו לפתור להם את הבעיות, אבל אנחנו לא יכולים לעשות את זה. הם יצטרכו לקבל החלטות קשות ולמצוא מוצא בעצמם". 

בבית הלבן ובמחלקת המדינה בוושינגטון רתחו לא רק על המהלך שעשו הפלסטינים בבקשה להצטרף ל-15 אמנות בינלאומיות, אלא גם ממהלכים שביצעה ישראל בימים האחרונים ושפגעו בנסיונות האמריקאים להאריך את המו"מ. "אנחנו מאוכזבים מהצעדים הבלתי מועילים האחרונים שעשו הצדדים", אמר סגן דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט. 

אינדיק וקרי מנסים להציל את השיחות

מרטין אינדיקצילום: רויטרס

למרות הכעס האמריקאי המשיכו שר החוץ ג'ון קרי והשליח מרטין אינדיק במאמצים של הרגע האחרון להציל את השיחות. אמש, במאמץ של הרגע האחרון כינס בבהילות השליח האמריקאי מרטין אינדיק פגישה משולשת בירושלים בהשתתפות שרת המשפטים ציפי לבני, השליח יצחק מולכו וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. 

במקביל התקשר קרי לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ולראש הממשלה בנימין נתניהו. אבו-מאזן וקרי סיכמו להמשיך ולעמוד בקשר בימים הקרובים והנשיא הפלסטיני הבהיר כי הוא עדיין מחויב לתהליך השלום ומוכן להמשיך לנהל מו"מ עד ה-29 באפריל תום פרק הזמן שהוקצב לשיחות עם תחילת בסוף יולי 2013. 

עם זאת, עוד לפני הפגישה העריכו בכירים ישראלים ובכירים אמריקאים כי הסיכוי להביא לפריצת דרך קלוש ביותר. "יש לנו עד סוף אפריל לנסות ולהאריך את המו"מ, אבל האווירה בין הצדדים מאוד לא טובה", אמר בכיר אמריקאי. 

אתמול אחר הצהריים נפגשו ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת ושר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי עם שליחו המיוחד של מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, וכן עם נציגי שווייץ והולנד לרשות הפלסטינית, ומסרו להם רשמית את בקשות ההצטרפות מטעם פלסטין ל-15 אמנות והסכמים בינלאומיים. 

בניגוד לדבריו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לפיהם האמנות אינן קשורות לאף סוכנות של האו"ם, עשר מתוך ה-15 הם כאלה שאושרו על ידי העצרת הכללית של האו"ם: האמנה למאבק באפליה נגד נשים; האמנה לזכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות; האמנה לזכויות אזרחיות ופוליטיות; האמנה לזכויות בעלי מוגבלויות; האמנה לחיסול אפליה גזענית; אמנת האו"ם נגד עינויים; אמנת האו"ם נגד שחיתות; האמנה נגד רצח עם; האמנה למלחמה באפרטהייד; ואמנת האו"ם לזכויות הילד. מנציגי שווייץ והולנד ביקשו הפלסטינים להצטרף לאמנת ז'נבה הרביעית ולאמנת האג, וכן ביקשו להצטרף לאמנות וינה ליחסים דיפלומטיים, לקשרים קונסולריים ולחוקי האמנות.

בכירים פלסטינים הבהירו אתמול כי הרשות תוסיף לבצע מהלכים דיפלומטיים חד-צדדיים אם ישראל לא תבצע בהקדם את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, כפי שהתחייבה. בכירים ברשות הפלסטינית ציינו כי הם יודעים שלבקשות שהוגשו אתמול אין משמעות מעשית כל עוד לא פנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. לדברי בכיר פלסטיני שהיה מעורב במהלך, "זה היה צעד ראשון לקראת צעדים נוספים אבל אם תהיה התקדמות בסוגית האסירים ובשלב מאוחר יותר על הבנות לגבי המשך התהליך הפלסטינים לא ימהרו להמשיך בפניות לאותם ארגונים לרבות בית הדין".

שר החוץ ליברמן

ליברמן: אם הפלסטינים לא רוצים מו"מ, לא נרדוף אחריהם

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס אמש למשבר באירוע של מפלגתו ישראל ביתנו. "אם הפלסטינים לא ירצו לנהל משא ומתן לא צריך לרדוף אחריהם", אמר ליברמן. "עשינו כל מה שיכולנו כדי לקדם הסדר, והכדור נמצא במגרש הפלסטיני". ביחס למהלך הדיפלומטי הפלסטיני אמר ליברמן כי מדובר בטעות.  "אחרי שהפלסטינים הצטרפו לאונסק"ו הם לא זכו בעצמאות וזה לא קירב אותם למדינה". ליברמן הבהיר כי יתנגד לכל שחרור של אסירים אזרחי ישראל במסגרת הפעימה הרביעית.

סגן שר החוץ, זאב אלקין, מתח ביקורת חריפה על קיום פגישת לבני-עריקאת הערב: ״קיום פגישת מו״מ עם עריקאת, לאחר פניית הפלסטינים לאו״ם, בניגוד לכל ההתחייבויות שלהם, היא ביזיון למדינת ישראל. הגיע הזמן להפסיק להיות הפראייר הקבוע של המזה״ת. אני קורא לרה״מ ולשרה לבני להפסיק את כל התהליך של המו״מ עד שאבו מאזן לא יחזור בו מהפניה לאו״ם, ולהפעיל באופן חד צדדי את המנופים הרבים שבידי ישראל כדי להוכיח להנהגה הפלסטינית שלא משתלם לה להלחם בנו בזירה הבינלאומית".

במקביל, הבהירו ברשות כי בכוונת הפלסטינים להמשיך במו"מ עד למועד האחרון שהוקצב לו ב-29 באפריל, וכי הם מצפים שבחודש שנותר עד אז ינסו הצדדים להגיע להסכם בנוגע להארכת השיחות. בניגוד לדברי בכירים ישראלים, שדיברו זמן קצר לפני המשבר על עסקה "כמעט סגורה", הפלסטינים הכחישו בתוקף הסכמה לגבי להקפאה חלקית של הבנייה מעבר לקו הירוק (למעט ירושלים) ושחרור אסירים שזהותם תיקבע על ידי ישראל. "על נוסחה כזו לא ניתן להשיג הסכמה בהנהגה הפלסטינית", אמר בכיר בפתח בשיחה עם "הארץ", "המשך המשא ומתן חייב להיות מבוסס על עקרונות ברורים, כמו הכרה בגבולות 67 כבסיס להמשך התהליך והקפאת התנחלויות, אחרת אנחנו נהיה בתהליך עוד שנים ארוכות אבל אין סיכוי שנגיע להסדר".

בסביבתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס חשו אתמול שביעות רצון נוכח הגיבוי הרחב שזכה לו, בתוך הפתח ובכלל הפלגים הפלסטינים. חמאס הביע גם הוא תמיכה בצעדו של עבאס, אף שטען כי הוא נעשה באיחור רב. בשבוע הבא תבוא לעזה משלחת מטעם עבאס בניסיון לקדם את שיחות הפיוס בין הצדדים, ובמקביל ינסה הנשיא הפלסטיני לזכות בתמיכה ערבית למהלך בכינוס מיוחד של הליגה הערבית בדרג שרי החוץ שיתכנס בקהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ