ארה"ב ממשיכה במאמצים: אינדיק יכנס מחר פגישה משולשת עם לבני ועריקאת

למרות שקרי הודיע כי ממשל אובמה יבחן מחדש את מעורבותו במו"מ ולאחר הפגישה הקשה בשבוע שעבר, שליח ארה"ב יפגיש את הצדדים פעם נוספת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חרף הודעתו של שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי על כך שממשל אובמה יבצע הערכה מחדש של מעורבותו בתהליך השלום, האמריקאים ממשיכים לנסות למצוא פתרון למשבר במשא ומתן. השליח האמריקאי לתהליך השלום מרטין אינדיק צפוי להיפגש מחר (ראשון) עם צוותי המשא ומתן של ישראל והרשות הפלסטינית, כך לפי בכיר ישראלי. מהצד הישראלי ישתתפו בפגישה שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו. מהצד הפלסטיני יגיעו לפגישה ראש צוות המשא ומתן סאיב עריקאת וראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג'.

זו תהיה הפגישה המשולשת השנייה שמכנסים האמריקאים מאז פיצוץ שיחות השלום בשבוע שעבר. הפגישה הראשונה שנערכה בלילה שבין יום רביעי לחמישי היתה קשה ביותר, וכללה חילופי האשמות ואיומים בין הצדדים והסתיימה בכישלון. 

קרי אמר אתמול כי ארה"ב תבחן מחדש את מעורבותה בתהליך השלום במזרח התיכון בתגובה ל"צעדים השליליים" שהפגינו שני הצדדים בימים האחרונים. לדברי קרי, הניסיון לקדם את תהליך השלום "לא יהיה מאמץ לזמן בלתי מוגבל", וכי הגיע הזמן לבצע "בדיקה מחודשת של המציאות". הוא הוסיף כי "יש גבול לתפקיד האמריקאי בתהליך השלום אם הצדדים אינם מוכנים לנקוט צעדים חיוביים שיניעו אותו קדימה", וציין כי במסגרת ההערכה מחדש "אנחנו נבדוק מה אפשרי ומה לא אפשרי" בתהליך השלום במזרח התיכון. כמו כן, קרי אמר כי "זה מצער" ששני הצדדים נקטן בימים האחרונים בצעדים שאינם מועילים לקידום השלום.

מאידך, סגנית דוברת משרד החוץ בוושינגטון, מארי הארף, אמרה אתמול בערב בתדרוך היומי לכתבים כי השליח האמריקאי אינדיק ממשיך במגעים עם הישראלים והפלסטינים כדי לראות אם ניתן לצאת מהמשבר בין הצדדים. "הישראלים והפלסטינים צריכים לעשות חשבון נפש", אמרה הארף. "אנחנו מאוד מתקרבים לנקודה שבה אם לא תהיה התקדמות המאמצים שלנו יגיעו לסיומם – אבל אנחנו עדיין לא שם". אתמול נפגש אינדיק עם לבני ומולכו, לאחר שנפגש עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני עריקאת.

סגן דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט ציין בתדרוך היומי לכתבים כי הכדור נמצא במגרש הישראלי והפלסטיני. "זו האחריות של המנהיגים הישראלים והפלסטינים לקבל החלטות ולבצע צעדים קשים בעצמם", אמר ארנסט. "ארה"ב לא יכולה לכפות את ההחלטות על הצדדים או להכתיב להם איזה צעדים לבצע. המנהיגים הישראלים והפלסטינים צריכים לקחת קצת זמן כדי לחשוב מה הם רוצים לעשות. אנחנו נשארים מחויבים למשימה הזו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ