שרת המשפטים וראש צוות המשא ומתן הישראלי, ציפי לבני, האשימה היום (שבת) את שר השיכון והבינוי, אורי אריאל (הבית היהודי), בניסיון לפגוע במגעים המדיניים עם הפלסטינים. "אורי אריאל פרסם במכוון את המכרז בגילה כדי לטרפד את המשא ומתן עם הפלסטינים, וגרם לכך שכל העולם יאשים אותנו בכישלון", אמרה לבני בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2.

לבני הכינה את הקרקע לנסיגה אמריקאית אפשרית מתהליך השלום, וטענה כי "צריך פחות תיווך אמריקאי ויותר מפגשים ישירים עם הפלסטינים - גם בין נתניהו לעבאס". על המשבר בשיחות והמהלך הפלסטיני שבמסגרתו נשלחו בקשות לחתום על 15 אמנות בינלאומיות, אמרה כי "יש לנו אחריות, אחרי הכעס הראשוני צריך להחליט מה עושים הלאה. גם אנחנו מחמיצים הזדמנות, לא רק הפלסטינים".

השר אריאל מסר בתגובה לדבריה של לבני כי הוא מציע לה "לדבוק בעצת חכמים סייג לחכמה שתיקה. החמאה מרוחה על ראשה של השרה לבני שקיבלה אשראי בלתי נגמר לעשיית השלום כולל שחרור מרצחים שפלים, נכשלה כישון חרוץ וכעת מחפשת את מי להאשים חוץ מעצמה. הנהי והבכי שלה על הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון הם לא יותר מדמעות תנין של מי שידעה עליהם מראש כמו גם הפלסטינים והאמריקאים". 

ראשי צוותי המו"מ, ציפי לבני וסאיב עריקאת, עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, עם חידוש השיחות ביולי האחרוןצילום: אי–פי

לבני נערכת להשתתף מחר בפגישה עם השליח האמריקאי לתהליך השלום, מרטין אינדיק, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת וראש המודיעין הכללי ברשות, מאג'ד פרג'. זו תהיה הפגישה השנייה שמכנסים האמריקאים מאז פיצוץ שיחות השלום בשבוע שעבר. הפגישה הראשונה שנערכה בלילה שבין יום רביעי לחמישי היתה קשה ביותר, וכללה חילופי האשמות ואיומים בין הצדדים והסתיימה בכישלון. הפלסטינים עצמם מציינים כי כלל לא קיבלו זימון לפגישה מחר ולא ידעו על קיומה. 

הפלסטינים דחו את הטענות שלפיהן הוגשו להם הצעות מרחיקות לכת בסוגיות הגבולות וירושלים. ל"הארץ" נודע כי בדיונים שהתקיימו לקראת הסכם המסגרת שעליו שקד שר החוץ קרי לא היתה כל הסכמה מצד ישראל ביחס לגבולות 1967 וירושלים. "דיברו איתנו במונחים כלליים בלי להגדיר מה זה גבולות 1967 מבחינת ישראל ומה זו ירושלים", אמר בכיר פלסטיני ל"הארץ", "אחת ההצעות היתה שירושלים לא תוכרז כלל בהסכם המסגרת אלא שהאמריקאים יצרפו מסמך חיצוני שיגדיר את הזיקה של הפלסטינים לירושלים בלי להגדיר גבולות ומתחמים. זו היתה הצעה שדחינו על הסף״.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר אתמול כי ארצות הברית תבחן מחדש את מעורבותה בתהליך השלום במזרח התיכון בתגובה ל"צעדים השליליים" שהפגינו שני הצדדים בימים האחרונים. לדברי קרי, הניסיון לקדם את תהליך השלום "לא יהיה מאמץ לזמן בלתי מוגבל", וכי הגיע הזמן לבצע "בדיקה מחודשת של המציאות".

הוא הוסיף כי "יש גבול לתפקיד האמריקאי בתהליך השלום אם הצדדים אינם מוכנים לנקוט צעדים חיוביים שיניעו אותו קדימה", וציין כי במסגרת ההערכה מחדש "אנחנו נבדוק מה אפשרי ומה לא אפשרי" בתהליך השלום במזרח התיכון. כמו כן, קרי אמר כי "זה מצער" ששני הצדדים נקטו בימים האחרונים צעדים שאינם מועילים לקידום השלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ