המשבר בשיחות: רייס קוראת להפחית מעורבות ארה"ב

בפומבי מטילים האמריקאים את האחריות על שני הצדדים, אך למרות שבבית הלבן יש כעס רב על הפנייה הפלסטינית לאו"ם, רוב הכעס מופנה כלפי ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היועצת לביטחון לאומי של סוזן רייס, מובילה בממשל האמריקאי קו שקורא לשנות אסטרטגיה בכל הנוגע פקידים ישראלים ואמריקאים בכירים ציינו בסוף השבוע כי רייס סבורה שעל ארצות הברית לשקול להפחית את מעורבותה בסוגיה. רייס מאמינה כי על ארצות הברית לקחת צעד אחורה כיוון שהתנהלות הצדדים אינה מצדיקה את המשך ההשקעה המסיבית של ארצות הברית בנושא בשמונת החודשים האחרונים.

בכירים בממשל האמריקאי ציינו כי בבית הלבן יש תסכול רב מהמשבר במשא ומתן, שאותו הוביל ב-15 החודשים האחרונים. הנשיא ויועציו הקרובים אינם מאשימים את קרי, ההיפך – הם משבחים אותו ונותנים לו גיבוי. ה"ניו יורק טיימס" דיווח אתמול כי הנשיא אובמה אמר בישיבה עם יועציו לביטחון לאומי ביום שישי כי "אין לי דבר מלבד הערכה כלפי הדרך שבה ג'ון קרי טיפל בנושא הזה".

בפומבי מטילים האמריקאים את האחריות על שני הצדדים, אולם בשיחות סגורות המסרים הם אחרים. למרות שבבית הלבן יש כעס רב על הפנייה הפלסטינית לאו"ם, רוב הכעס מופנה כלפי ממשלת ישראל שנתפסת כנושאת ברוב האחריות למשבר. האמריקאים סבורים שישראל הפרה את התחייבותה לבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים, וכן פרסמה מכרז לבנייה במזרח ירושלים ברגעים הקריטיים ביותר של המגעים על העסקה להארכת המשא ומתן.

היועצת לביטחון לאומי בארה"ב, סוזן רייסצילום: אי–פי

ביום שישי, בעת ביקורו במרוקו, קיים שר החוץ קרי מסיבת עיתונאים פסימית ביותר. קרי, שנראה עייף ומדוכא, הודיע כי ארצות הברית תבצע בחינה מחדש של המציאות בכל הנוגע לתהליך השלום ולמעורבות האמריקאית בו. "יש לנו הרבה נושאים אחרים על השולחן...", אמר קרי. "יש גבול לכמות הזמן והמאמץ שארצות הברית יכולה להשקיע, אם הצדדים עצמם לא מוכנים לנקוט צעדים חיוביים שיאפשרו לנוע קדימה. שני הצדדים אומרים שהם רוצים להמשיך אבל אנחנו לא נישאר שם לנצח. זה לא מאמץ אינסופי".

ביום שישי דיווח ה"וושינגטון פוסט" מפי בכירים בממשל האמריקאי כי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, סבור שחרף העובדה שקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים הינו מטרה ראויה, הרי שמאמציו של קרי "מגיעים לקצה גבול היכולת".

לפי הדיווח, כמה מיועציו הקרובים של קרי, וכן בכירים בבית הלבן, מאמינים "שהגיע הזמן ששר החוץ האמריקאי "יאמר די". הבכירים האמריקאים אמרו כי קרי עלול להיראות כמי שעוסק בנושא תהליך השלום יותר מדי על חשבון נושאים בינלאומיים בוערים אחרים ותוך סיכון המוניטין שלו. 'קרי צריך להוריד את הווליום ולראות כיצד דברים יתפתחו", צוטט בכיר אמריקאי.

ביום שישי בערב, אחרי דבריו הקודרים של קרי, השמיעו דוברי הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון מסרים מרוככים יותר, אולם הבהירו כי האחריות ליציאה מהמשבר מוטלת על הישראלים והפלסטינים. "המנהיגים בשני הצדדים צריכים לעשות חשבון נפש", אמרה סגנית דובר משרד החוץ האמריקאי מארי הארף. "אנחנו מאוד מתקרבים לנקודה שבה אם לא תהיה התקדמות המאמצים שלנו יגיעו לסיומם – אבל אנחנו עדיין לא שם", הוסיפה.

סגן דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר כי "ארצות הברית לא יכולה לכפות את ההחלטות על הצדדים או להכתיב להן אותן. המנהיגים הישראלים והפלסטינים צריכים לקחת קצת זמן כדי לחשוב מה הם רוצים לעשות".

בימים האחרונים נערכים בממשל האמריקאי לאפשרות של צמצום מעורבותם בתהליך השלום. הנשיא אובמה אמור להיפגש השבוע, ככל הנראה כבר מחר, עם שר החוץ קרי ולהתחיל בביצוע הערכה מחדש של מידת מעורבותה של ארצות הברית בתהליך. למרות זאת, השליח מרטין אינדיק בהשתתפות צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים בניסיון להציל את שיחות השלום. הפלסטינים ציינו אמש כי טרם קיבלו זימון לפגישה שכזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ