ליברמן: מעדיף בחירות על מתווה קרי; הפלסטינים: המשך המו"מ עבור האסירים

בכיר פלסטיני מגיב להאשמות לפיהן הקשחת עמדות הביאה לפיצוץ המו"מ, ומתמקד בפעימת השחרור הרביעית. שר החוץ נשא נאום תקיף בניו יורק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז הפיצוץ בשיחות בין ישראל והפלסטינים בשבוע שעבר נראה היה שכל צד מתבצר בעמדותיו ומנסה להטיל את האשמה למשבר על הצד השני. אלא שהיום (ראשון), אמר מקור פלסטיני בכיר ל"הארץ" כי "אם ישראל תבצע את הפעימה הרביעית ותשחרר את יתרת האסירים שעליהם הוסכם, בהם האסירים הישראלים, אפשר יהיה להמשיך במשא ומתן". אותו מקור, המקורב לשיחות, הוסיף כי "בניגוד לטענות ראש הממשלה נתניהו, ישראל הסכימה לשחרר את האסירים הערבים-ישראלים שנכללו ברשימה שהוגשה לה על ידי שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי".

מנגד, שר החוץ אביגדור ליברמן הודיע היום כי הוא מתנגד בתוקף לשחרור מחבלים ולחזרה ל"עסקת החבילה" של שר החוץ קרי. הוא הוסיף וכי הוא ומפלגתו יעדיפו ללכת לבחירות חדשות כדי למנוע זאת. שר החוץ כינה את הצעדים האחרונים של הפלסטינים "סחיטה ברורה ואמיתית", ואמר כי "כולם צריכים להבין עד כמה רצינית היתה ההחלטה להפר את ההבנות בינינו לבין הפלסטינים, למרות שהיינו מוכנים לדון בכל הנושאים".

ליברמן, שדיבר במסגרת הכינוס השנתי של העיתון "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק, פירט שלוש אפשרויות שלגרסתו עומדות כרגע על הפרק: חזרה למתווה קרי ושחרור מחבלים - אפשרות שלדבריו יתנגד אליה בתוקף; שינוי בהרכב הקואליציה - שהוא סבור שאינו ריאלי; או הליכה לבחירות חדשות. האופציה השלישית, כך לדברי ליברמן, עדיפה בעיניו על פני שתי האחרות.

ליברמן בכנס הג'רוזלם פוסט בניו יורקצילום: סהר עזרן

שר החוץ גם תקף את הצעתו של שר הכלכלה נפתלי בנט להגיש תביעה בינלאומית נגד הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). "לא חייבים לדבר כל כך הרבה", אמר, "לא חייבים לעשות רעש כל יום. אני מעדיף עבודה שקטה ויעילות".

ליברמן תקף עוד את מבקרי ישראל בעולם, וטען שעל רקע מעשי הזוועה בסוריה ובמקומות אחרים בעולם הערבי, הביקורת על ישראל היא "צביעות ואנטישמיות". הוא הוסיף שישראל מסוגלת להתמודד עם תופעת החרם העולמית וכי ישנה נטייה בישראל להגזים בממדי התופעה "לצרכים פוליטיים פנימיים".

למרות הנאום התקיף, במערכת הפוליטית מעריכים כי ליברמן לא מתכוון לפרק את הקואליציה או להקדים את הבחירות. התבטאותו משרתת שלוש מטרות שונות: האחת, מסר לראש הממשלה שלא לשנות את הרכב הקואליציה ולהחליף את הבית היהודי במפלגת העבודה או הסיעות החרדיות; השנייה, סינדול שרי ישראל ביתנו נגד עסקה לשחרור אסירים פלסטינים (בעבר נחלקו שרי המפלגה בעד ונגד השחרור, אולם הפעם השר בנט יצא נגדה נחרצות); ושלישית - איתות לאמריקאים כדי למנוע לחצים על ישראל לקדם עסקה מבלי שהפלסטינים ייסוגו מפנייתם למוסדות האו"ם.

פקיד ישראלי בכיר אמר כי הרקע לדברי ליברמן הוא אכן נסיונות של גורמים בממשל האמריקאי ללחוץ על ישראל להבליג על פניית עבאס למוסדות הבינלאומיים ולבצע כמתוכנן את הפעימה הרביעית. "עבאס שבר את הכלים במהלך שלו ועכשיו כל מיני גורמים אומרים לנו שהוא לא יכול לחזור בו ושאין ברירה וחייבים להמשיך בעסקה", ציין הפקיד הבכיר. לדבריו, ליברמן הבהיר כי הוא בעד המשך המו"מ עם הפלסטינים, אבל לא תחת סחיטה ואיומים. "ליברמן הסביר שכל עוד אבו מאזן לא חוזר בו מהמהלך שעשה, העסקה לשחרור האסירים לא רלוונטית", אמר הפקיד הבכיר. "אם הפלסטינים יחזרו בהם אז אפשר לחזור לעסקה". אותו בכיר התייחס גם להקשר הפוליטי הפנימי, ואמר כי ליברמןקיבל דיווחים לפיהם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מעוניין לגרום לשרת המשפטים ציפי לבני לעזוב את הקואליציה עם מפלגתה ולהכניס במקומה את ש"ס. "ליברמן רצה להבהיר בעיקר לבנט שאופציה כזו לא רלוונטית ושלא ינסה אפילו להתחיל ולמכור אותה לאנשים", אמר.

עריקאת מגיש לעבאס את בקשות ההצטרפות לגופים הבינלאומיים, בשבוע שעברצילום: אי–פי

המשבר בין ישראל לפלסטינים החל ביום שלישי האחרון. הנשיא הפלסטיני עבאס חתם על בקשות הצטרפות ל-15 אמנות בינלאומיות, לדברי מקורות פלסטיניים עקב סירובה של ממשלת ישראל להתחייב ליישום הפעימה הרביעית ופרסום מכרז לבניית מאות יחידות דיור בשכונת גילה. בתגובה הודיעה ישראל על הטלת סנקציות על הרשות, בהן הקפאת אישור שכבר ניתן לחברת הסלולר "ווטנייה", שפועלת בגדה, להכניס ציוד לרצועת עזה. כמו כן הוחלט להגביל את פעילות הרשות בשטחי C בגדה המערבית. ביום רביעי בערב כינס השליח האמריקאי מרטין אינדיק פגישת חירום משולשת בהשתתפות צוותי המשא ומתן של שני הצדדים, אך זו הפכה לזירת התכתשות והטחת האשמות.

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, כבר התחייב בימים האחרונים בפני האמריקאים לשגר לוושינגטון את ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, כשבידיו תוכנית "חיובית" חדשה להמשך המשא ומתן - בתנאי שישראל תקיים את חלקה בהסכם האסירים. אלא שבינתיים נוספו תנאים פלסטיניים חדשים, בהם פתיחת המשרדים הפלסטיניים שנסגרו בירושלים והקפאת הבנייה בהתנחלויות, גם אם הקפאה זו תהיה חלקית ו"שקטה" - כלומר ללא הצהרות ופרסום מכרזים חדשים. ההערכה בשלב זה היא כי הדרישה להכרזה על ירושלים כבירת פלסטין לא תהיה תנאי מוקדם להמשך המשא ומתן, וכי דרישה זאת נועדה להוות משקל נגד הצהרתי לתנאי הישראלי להכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי.

יחד עם זאת, בצוות המשא ומתן הפלסטיני מבהירים כי המשך המשא ומתן אחרי ה-29 באפריל חייב להיות מוגבל בזמן, ולכלול דיון בכל סוגיות הליבה. "אנחנו לא רוצים להתעסק בחבילות", אמרו בצוות, "אלא בסוגיות הליבה המוכרות ובראשן הגבולות". חבר הוועד המרכזי של הפתח, ד"ר מוחמד א־שתייה, אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי סוגיית הגבולות היא הסוגיה המרכזית ביותר לחידוש השיחות, משום שהסכם על הגבולות יכול להביא לפתרון או לנוסחה מוסכמת גם על ההתנחלויות ומקורות המים.

מהצד הפלסטיני, הצגת שחרור האסירים כתנאי מפתח להמשך המשא ומתן נועדה לבלום את ההאשמות של ישראל, שמנסה להטיל על הפלסטינים את האחריות למשבר בשיחות. בנוסף, הצעד נועד לנתק בין שחרור האסירים, עליו הוסכם כדי להתניע את המשא ומתן, ובין דרישותיהם האחרות של הפלסטינים. "ישראל מנסה לתאר מציאות שקרית", אמר בכיר פלסטיני ל"הארץ", "לפיה עצירת המשא ומתן נובעת מההחלטה הפלסטינית להצטרף לאמנות האו"ם, בה היא רואה צעד חד צדדי. אך ההחלטה התקבלה רק לאחר שנתניהו ביטל את הפעימה הרביעית".

לדברי הבכיר, עמדתה של וושינגטון קרובה לעמדת עבאס. האמריקאים, הוא אומר, רואים בשחרור האסירים - באופן מלא ועל פי הרשימה הכוללת אסירים ערבים־ישראלים - חלק בלתי נפרד מהתנאים לחידוש המשא ומתן. ישראל, לעומת זאת, מתייחסת לשחרור האסירים כאל נושא הנתון למיקוח, שהשלמתו מחייבת ויתורים פלסטינים או הכרה בה כמדינה יהודית.

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, הגיב היום באירוע בתל אביב לדבריו של שר החוץ ליברמן. "לאור הכישלון המתמשך של הממשלה הנוכחית בכל תחום ותחום, בחירות חדשות אינם איום אלא תקווה", אמר הרצוב. "ליברמן הסיר את המסכה וחזר לתפקיד הישן שלו, ולאור זאת אני מצפה שלפיד ולבני יסיקו גם הם את המסקנה המתבקשת ויעזבו את הקואליציה הזאת".

קריסת המשא ומתן צפויה לעורר עימות של ממש בתוך מפלגת "התנועה". השרים עמיר פרץ ועמרם מצנע צפויים להפעיל לחצים כדי לפרוש מממשלת נתניהו ולנסות לחבור לגוש חלופי יחד עם יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג. פרץ לא התייחס בינתיים לדברים, אולם מצנע אמר אתמול לחדשות ערוץ 2 שעל מפלגתו לפרוש מהממשלה בתוך שלושה שבועות, אם המו"מ ייקלע למבוי סתום. מנגד, גורמים בתנועה הבהירו אתמול כי "בחודש הקרוב הקואליציה יציבה. השבועות הקרובים ממילא נמנים על תקופת המשא ומתן שסוכמה מראש עם ארה"ב והפלסטינים. גם הפלסטינים, גם האמריקאים וגם לבני מאמינים שאפשר להגיע להבנות ולצאת מן המשבר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ