בכיר אמריקאי: הפגישה בין צוותי ישראל והרשות היתה רצינית וחיובית

לאחר הפגישה המוצלחת בליל ראשון, השליח האמריקאי כינס הערב פגישה נוספת לבקשת הצדדים. מנגד, בכיר ישראל טען כי רוב המחלוקות נותרו בעינן

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
ג'קי חורי

השליח האמריקאי לשיחות השלום, מרטין אינדיק, מקיים הערב (שני) פגישה משולשת עם צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים כדי לדון במשבר בשיחות, בהמשך לפגישה המוצלחת שנערכה בלילה האחרון. בכיר בממשל האמריקאי אמר מוקדם יותר היום כי הפגישה האחרונה בין הצדדים בירושלים היתה רצינית וחיובית. "שני הצדדים ביקשו מארה"ב לארגן פגישה נוספת היום כדי להמשיך במאמצים", אמר. 

מנגד, מקור פלסטיני אמר לסוכנות אי-אף-פי כי לא הושגה כל התקדמות בפגישה האחרונה. לדבריו, הצוות הישראלי לא הפסיק לאיים על הפלסטינים, לא הציג כל הצעה או מתווה שיכול להביא להתקדמות ולא הסכים לדון בביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים. 

בפגישה, שנמשכה כארבע שעות והסתיימה אחרי חצות, השתתפו מהצד הישראלי שרת המשפטים, ציפי לבני, והשליח המיוחד מטעם ראש הממשלה, יצחק מולכו, ומהצד הפלסטיני ראש צוות המשא ומתן, סאיב עריקאת, וראש המודיעין הכללי, מאג'ד פרג'.

בכיר ישראלי שעודכן בפרטי הפגישה ציין כי היא היתה חיובית ורצינית, אבל רוב המחלוקות נותרו בעינן. "יש מתיחות, אבל יש גם כוונות רציניות לנסות ולפתור את המשבר", אמר הבכיר. "נותרו המחלוקות על הדרכים להתגבר על המצב שנוצר".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דורש מהפלסטינים לחזור בהם מהפנייה להצטרפות ל-15 אמנות בינלאומיות כתנאי לכל דיון על שחרור אסירים. בישיבת הממשלה אתמול איים נתניהו כי ישראל תנקוט צעדים חד-צדדיים משלה בתגובה למהלכים הפלסטינים.

כמו כן, שר החוץ, אביגדור ליברמן, הודיע אתמול כי הוא מתנגד בתוקף לשחרור מחבלים ולחזרה ל"עסקת החבילה" של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. הוא הוסיף כי הוא ומפלגתו יעדיפו ללכת לבחירות חדשות כדי למנוע זאת. שר החוץ כינה את הצעדים האחרונים של הפלסטינים "סחיטה ברורה ואמיתית", ואמר כי "כולם צריכים להבין עד כמה רצינית היתה ההחלטה להפר את ההבנות בינינו לבין הפלסטינים, למרות שהיינו מוכנים לדון בכל הנושאים".

ליברמן, שדיבר בכינוס השנתי של העיתון "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק, פירט שלוש אפשרויות שלגרסתו עומדות כרגע על הפרק: חזרה למתווה קרי ושחרור מחבלים - אפשרות שלדבריו יתנגד אליה בתוקף; שינוי בהרכב הקואליציה - שהוא סבור שאינו ריאלי; או הליכה לבחירות חדשות. האופציה השלישית, כך לדברי ליברמן, עדיפה בעיניו על פני שתי האחרות.

פקיד ישראלי בכיר אמר כי הרקע לדברי ליברמן הוא ניסיונות של גורמים בממשל האמריקאי ללחוץ על ישראל להבליג על פניית עבאס למוסדות הבינלאומיים ולבצע כמתוכנן את הפעימה הרביעית. "עבאס שבר את הכלים במהלך שלו ועכשיו כל מיני גורמים אומרים לנו שהוא לא יכול לחזור בו ושאין ברירה וחייבים להמשיך בעסקה", ציין הפקיד הבכיר. לדבריו, ליברמן הבהיר כי הוא בעד המשך המשא ומתן עם הפלסטינים, אבל לא תחת סחיטה ואיומים. "ליברמן הסביר שכל עוד אבו מאזן לא חוזר בו מהמהלך שעשה, העסקה לשחרור האסירים לא רלוונטית", אמר הפקיד הבכיר. "אם הפלסטינים יחזרו בהם אז אפשר לחזור לעסקה".

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, התייחס אתמול בכנס בניו יורק לבקשת הפלסטינים להצטרף לאמנות האו"ם השבוע, ואמר כי אילו הם היו טורחים לקרוא את מסמכי ההצטרפות לאמנות השונות, הם היו מבינים שהם מפרים בבוטות את רוב סעיפיהן בזה אחר זה. "בתחום זכויות הילד, הפלסטינים מאמנים ילדים צעירים למאבק אלים ופעולות טרור, ודו"חות מתפרסמים על כך שהרשות הפלסטינית לא עושה דבר כדי לעצור את התופעות של עבדות ילדים ונישואי קטינים"', אמר, "ילדים לומדים מספרי לימוד רשמיים המבטאים דברי הסתה, משחקים בנבחרות ספורט הקרויות על שמם של רוצחים וצופים בתכניות טלוויזיה המחנכות אותם שיש להרוג יהודים".ברק רביד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ