עורך דין מהגליל נאשם בהעברת מסרים בין אסירי חמאס תמורת כמיליון שקלים

מוחמד עאבד מבענה נעצר עם שני עורכי דין משכם, לאחר שקישר לכאורה בין אסירי הארגון להנהגה בעזה ובחו"ל במסווה של פעילות בארגון למען זכויות אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עורך דין מבענה שבגליל המערבי מואשם שהעביר באופן שיטתי מסרים בין אסירים ביטחוניים מחמאס, בהם בכירים בהנהגת התנועה, וקיבל ממנה בתמורה כ–1.4 מיליון שקלים. האיש, מוחמד עאבד (42), נעצר בפברואר האחרון עם שני עורכי דין נוספים ועיתונאי משכם, במבצע משותף של צה"ל, השב"כ והמשטרה. כתב האישום שהוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בחיפה מייחס לו עבירות של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, מגע עם סוכן חוץ, איסור פעולה ברכוש טרור, איסור הלבנת הון ועבירות מס. עאבד טען בדיון כי רק ביצע את תפקידו כעורך דין.

בכתב האישום, שהגישה פרקליטות מחוז חיפה באמצעות עורכי הדין שלי זאבי־ברזילי ושגב אדלר, נטען כי עאבד העביר באופן שיטתי מסרים בין האסירים הביטחוניים, שחלקם נשפטו למאסרי עולם ממושכים בגין פעילות טרור. בין היתר היו אלה עבאס א־סייד, שכלוא ל-35 מאסרי עולם, בין היתר בגין אחריותו לפיגוע במלון פארק בנתניה ונחשב כיום לדמות הבכירה ביותר בהנהגת חמאס בכלא, ועבדאללה ברגותי, ששפוט ל-67 מאסרי עולם בגין פיגועי טרור. באחד המסרים פנה ברגותי לא־סייד, במטרה שישפיע על כלואי החמאס בכלא מגידו להסכים להקצות לו זמן שיחה בטלפון הסלולרי למטרות ארגוניות, וזאת לאחר תיאום מוקדם שהיה לו מול חאלד משעל, ראש הזרוע המדינית של הארגון, תוך שימוש במילים מקודדות.

בכתב האישום צוינה גם העברת מסרים מכלואי חמאס לפיראס פידי, ששוחרר בעסקת שליט וחי כיום בעזה, הכוללים הבעת עמדות שונות הקשורות בארגון החמאס והנהגתו בחו"ל. באחד המסרים שיבח ג'מאל אבו אלהיג'א, ראש החמאס הצבאי בג'נין טרם מעצרו ב-2002, שנשפט לתשעה מאסרי עולם על רקע מעורבותו הישירה בפיגועי התאבדות במסעדת סבארו בירושלים ובאוטובוס במירון, את פעילותו של חאלד משעל והקורא לגירוש הכיבוש. עוד נאמר במסר כי "פלגי ההתנגדות מבקשים פעולה רצינית לסיום עינוי האסירים בבתי הכלא של הכיבוש".

במסרים שהעביר עאבד, לפי כתב האישום, היו גם פניה לבכירי הנהגת חמאס בבתי הכלא השונים במטרה לקבל ייעוץ והנחיות בנוגע ליישום צעדי מחאה, הזדהות ושביתות. עוד נטען כי המסרים שאותם העביר עאבד היו "מסרים ארגוניים, שנועדו לתאם צעדי מחאה והזדהות בין כלואי חמאס, לרבות שביתות רעב והחרמת בתי משפט". כל זאת במסגרת מאבקים שניהלו האסירים מול הנהלת שב"ס ונועדו לחזק את הנהגת חמאס בבתי הכלא.

עו"ד עאבד בבית המשפט, היוםצילום: גיל אליהו

לפי כתב האישום, במסרים הודגש הצורך ב"פעולה קולקטיבית של הכלואים", וכי הם כללו פניות לבכירי הנהגת חמאס בבתי הכלא במטרה לקבל ייעוץ והנחיות בנושאים שונים, בהם פניות ישירות לנציגי הארגון בעזה, שבהם הביעו האסירים מורת רוח מכך שלא שוחררו בעסקת שליט וקראו לצאת ל"פעולה רצינית לסיום עינוי האסירים בבתי הכלא של הכיבוש".

במסרים אחרים הובעו דיווחו אסירים על תנאי כליאה במטרה להשוות תנאים, בקשות להעברת כלואים לשם הגדלת ריכוז אסירי חמאס בבתי הכלא; מסרים בהם יש קריאות לפרסם נתונים שונים הקשורים לתנאי כליאה ומעצר של אסירי חמאס, שבאחד מהם הודגש הצורך להפצת הנתונים כדי לזכות ב"תמיכת הרחוב". מסרים נוספים נגעו לתיאום הכנסת כספים לבתי הכלא השונים וכן להעברת סיגריות בכמויות גדולות בין בתי הכלא בניגוד לנהלי שב"ס.

בנוסף לכתב האישום הגישה הפרקליטות בקשה לעצור את עאבד עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, וכן בקשה לחילוט כספים שנתפסו בביתו, על פי הוראות חוק איסור מימון טרור.

לצד עאבד נעצרו גם שותפו עורך הדין פארס אבו־חסן משכם, שנחשב לראש ארגון "סולידריות בינלאומית לזכויות אדם" בשכם, ועורך הדין אוסמה מקבול העובד בארגון והיה כלוא בעבר בישראל, בגין מעורבות בפעילות עם חמאס. עו"ד עאבד עובד מאז 2004 עם אבו־חסן, בעיקר בייצוג פעילי חמאס בבתי משפט בישראל. במסגרת עבודתו הוא בבתי כלא שונים בישראל עצורים ופגש אסירים המשתייכים לחמאס.

בכתב האישום נטען כי ב–2012 החל עאבד לשתף פעולה עם אבו־חסן ועובדי משרדו בשכם בכל הקשור לביקורי כלואי חמאס. השניים פעלו עם עורך הדין מחמוד רג'ב מעזה ועם פיראס פידי מעזה. בשלב זה החלה פעילות העברת המסרים שנועדה להכווין קיום של פעילות ארגון החמאס בבתי הכלא בישראל.

כוחות הביטחון עצרו גם את אחמד ביתאוי, עיתונאי בן 32 משכם שהיה כלוא בעבר בישראל בגין פעילות בחמאס, ועובד כיום ב"סולידריות בינלאומית לזכויות אדם" בשכם כאחראי על הקשר מול רצועת עזה. כוחות הביטחון עצרו גם את נרמין סאלם, תושבת שכם בת 40, העובדת כמזכירה ב"סולידריות בינלאומית לזכויות אדם". בהודעת השב"כ נמסר כי "מעורבותה ומידת מודעותה למעורבות חמאס בפעילות המשרד טרם התבררה במלואה".

בשב"כ טענו כי הנחקרים הודו שפעילותם מומנה בידי בכירי חמאס ברצועה, שהעבירו לידיהם סכומי כסף גדולים, וכי בעת מעצרם נתפסו במשרדיהם חומרים, המעידים על מעורבות עמוקה בפעילות חמאס בבתי הכלא. בשב"כ סבורים כי את העברת האיגרות אל הכלא וממנו עשו עורכי הדין תוך ניצול תפקידם ובמסגרת פגישות מקצועיות שקיימו עם האסירים. בשב"כ מצביעים על עו"ד עאבד כמי ששימש, הלכה למעשה, כאיש הקשר בין האסירים בבתי הכלא, לבין הפעילים בגדה וברצות עזה ומציינים כי במעצרו נתפסו ברשותו כספים רבים, בסכום כולל של כמיליון שקלים.

בשב"כ הוסיפו כי בחקירת הנאשמים נמצא כי מפקדת חמאס בחו"ל עשתה שימוש בעורכי הדין כ"זרוע ארוכה" שלה, לצורך ניהול פעילות חמאס בבתי הכלא בישראל, באמצעות ארגון "סולידריות בינלאומית לזכויות אדם" בשכם, כמעטה לפעילותה. "בקשר מול מוסד זה היו מעורבים גם בכירים של חמאס, שהשתחררו מריצוי מאסרים בבתי הכלא בישראל ויצאו לחו"ל במסגרת 'עסקת שליט'", נמסר משירות הביטחון הכללי.

עוד נמסר מהשב"כ כי "אין זה המקרה הראשון שבו מנוצל הקשר בין עצורים ביטחוניים לבין עורכי דינם הישראלים לשם העברת מסרים וקידום פעילות. הניצול הציני שעושים ארגוני הטרור במדיניות המכבדת את זכויותיהם המשפטיות של האסירים, מטריד במיוחד נוכח הגידול המשמעותי בהיקף הטרור באיו"ש ובמיוחד הגידול בהיקף הכוונות למימוש פיגועי חטיפה ומיקוח, שמטרתם להביא לשחרור אסירים. תכנון פיגועים אלה נעשה לא אחת במעורבות ישירה של הכלואים, שמאיצים בארגונים השונים, אליהם הם משתייכים, לפעול למען שחרורם".

עו"ד ג'ואד בולוס, שמייצג את עו"ד עאבד, מסר בתגובה כי מדובר בכתב אישום מגמתי ביותר, שמנותק מהמציאות הקיימת בתחום הגנה על אסירים ביטחוניים ומשקף בורות בוטה העלולה ליצור תמונה מוטעית לציבור ולבתי המשפט . לדברי עו"ד בולוס, הוא הביע את חששותיו בפני הפרקליטות וציין כי בקרוב יתקיימו פגישות בנדון במגמה להבהיר את הסוגיה ואולי להביא לתיקון כתב האישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ