תחקיר העימות ביצהר: החיילים לא ניסו לעצור את המתנחלים

מהתחקיר הראשוני עולה כי עשרות מתפרעים הורו לחיילים לעמוד בצד בזמן שהשחיתו את המוצב. בעקבות האירוע, הוחלט לתגבר את הכוחות בגזרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

התחקיר הראשוני של העימות האלים שאירע הלילה (שלישי) בין כוחות הביטחון לתושבי יצהר, מעלה כי חיילי המילואים הופתעו על ידי עשרות מתנחלים, וצפו בהם כשהם משחיתים את הציוד הצבאי שהיה עמם בעמדת השמירה הסמוכה להתנחלות. המתנחלים התקדמו לעבר המוצב אחרי שהתעמתו עם כוחות מג"ב, שהגיעו להרוס מבנים לא חוקיים ביצהר. מדובר באותו גדוד מילואים שאתמול נוקבו צמיגי הג'יפ שלו במהלך סיור במקום. 

לדברי קצין בגזרה, באזור השעה 5:00 הגיעו בין 40 ל-50 מתנחלים למוצב הכיתתי, שאויש על ידי חיילים מגדוד המילואים "רגב" של חטיבת שומרון. המוצב ניצב על גבעה החולשת על שטח ההתנחלות יצהר, ותפקיד הכוח המאייש אותו הוא להגן על ההתנחלות מפני חדירת מפגעים.

לאחר כמה דקות החלו עשרות המתנחלים להשחית את הציוד שהיה במקום – אוהלים, תאי שירותים, ציוד חימום, מזרונים ועוד. "הם לא פגעו בחיילים וגם לא ניסו לפגוע בהם, אך החיילים נדהמו שמי שהם מגנים עליו תוקף אותם", אמר מפקד כוח מילואים בגזרה והוסיף, "האירוע היה מאוד קצר, והחבורה הסתלקה". 

עמדת השמירה של חיילי המילואים ביצהר, שנהרסה על ידי המתנחליםצילום: דובר צה"ל

לאחר התקרית, החליטו באוגדת איו"ש לתגבר את הכוחות ולהציב צוותים של משמר הגבול בגזרה, בשל חשש מפעולות "תג מחיר" נוספות באזור - בין אם כאלה שיכוונו כלפי כוחות הביטחון, ובין אם כאלה שיופנו כלפי כפרים פלסטינים סמוכים. כמו כן, ידונו ככל הנראה באוגדה באפשרות של דחיית הכניסות המתואמות לקבר יוסף, או פעולות נוספות לרגל חג הפסח, ככל שמערכת היחסים בין גורמי הצבא להתנחלויות בגזרה יתערערו. 

מהתחקיר עלה עוד כי החיילים לא עשו שימוש באמצעים שעמדו לרשותם - ציוד לפיזור הפגנות או כלי הנשק האישיים שלהם - כדי לעצור את המשחיתים. "הם (המתנחלים) אמרו לחיילים לעמוד בצד כדי שלא יפגעו בהם, והחיילים עמדו שם נבוכים ומתוסכלים. הם לא הרגישו מאוימים ולא היתה להם שום סיבה לפתוח באש", סיפר קצין המילואים.

הקצין חזר והדגיש כי הוא וחייליו לא תיארו לעצמם שסיטואציה בה מתנחלים יתקפו אותם אפשרית בכלל. "אני לא הכנתי את חיילי לסיטואציה שבה מי שהם מגנים על חייו תוקף אותם, להפך. במשך 20 יום (של תקופת המילואים, ג"כ) אני והחיילים שלי, שעזבו את הבתים שלהם, עוסקים יום ולילה בהגנה על תושבי יצהר".

בתשובה לשאלה אם כוח החיילים עמד מנגד, אמר הקצין: "אני לא יודע מה זה עומדים מהצד. אם צריך להפיק לקחים, נפיק. חיילי עמדו בסיטואציה שלא אני ולא הם דמיינו. הם לא היו ערוכים לתקיפה על ידי יהודים, ואני לא הכנתי את ששת חיילי המילואים האלה להתמודדות עם 40-50 פורעים יהודים". כשנשאל מה היה קורה אילו התוקפים היו פלסטינים, אמר קצין המילואים כי "המשימה שלי היא להגן על יהודים. הסיפור הפלסטיני הוא סיפור אחר".

מדובר צה"ל נמסר מוקדם יותר היום כי הם "רואים בחומרה פגיעה בכוחות הביטחון שבאו לבצע את עבודתם ולאכוף את החוק והסדר". בצבא הגדירו את התקרית כ"התנהגות אלימה וברוטאלית כלפי כוחות הביטחון - אותם אנשים שבאים לשמור ולהגן על היישובים היהודיים". מיצהר נמסר כי "מדיניות ההרס והענישה הקולקטיבית של השלטונות נגד תושבי יצהר היא מקוממת. לא ייתכן שממשלת ישראל וכוחות הביטחון יהרסו בתים של חפים מפשע כנקמה בגלל פעולות לא לגיטימיות של בודדים, חמורים ככל שיהיו. אנו קוראים למערכת הביטחון ולעומד בראשה לחדול ממדיניות זו ולהפסיק לאלתר את מעגל האיבה המתגבר".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ