עוד סנקציות נגד הפלסטינים: נתניהו הורה למשרדי הממשלה לנתק קשרים עם הרשות

בתגובה לפניית עבאס למוסדות הבינלאומיים, הנחה רה"מ לעצור את כל המפגשים בין בכירים במשרדי הממשלה, כולל שרים ומנכ"לים - להוציא את לבני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל ממשיכה בהטלת סנקציות נגד הרשות הפלסטינית בתגובה לפנייה של הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) למוסדות הבינלאומיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הבוקר (רביעי) את כל משרדי הממשלה להפסיק את שיתוף הפעולה עם הפלסטינים בדגש על מפגשים בין השרים והמנכ"לים עם עמיתיהם ברשות.

פקיד ישראלי בכיר ציין שמזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, קיים הבוקר סבב שיחות טלפוני עם שרי הממשלה ועידכן אותם לגבי ההנחיה. מנדלבליט הבהיר שיש לעצור את כל המפגשים בין בכירים במשרדי הממשלה לרבות מנכ"לים ושרים עם הפלסטינים וזאת בתגובה לצעדים החד-צדדיים שנקטו הפלסטינים.

עם זאת, הפקיד הבכיר ציין כי לפי ההנחיה, יוכלו משרדי הממשלה להמשיך בקשרים עם הפלסטינים בדרגי שטח זוטרים בלבד. כמו כן, שני גורמים הוחרגו מההנחיה - שרת המשפטים ציפי לבני שמנהלת את המשא ומתן וכל גורמי משרד הביטחון, צה"ל ומתאם הפעולות בשטחים.

נתניהו בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג אמר בתגובה להוראת נתניהו כי "ראש הממשלה נותן דלק וחומרי תבערה בידי אחרוני שונאי ישראל. לא ברור איזו טובה תצמח מהצעד המיותר של ניתוק היחסים עם הרשות הפלסטינית. מנגד, ברור מאוד מה הנזק ההרסני של צעד זה. הוא יפגע באינטרסים של ישראל ובמגזר העסקי".

הרצוג הוסיף כי "ראש הממשלה החל את תהליך ההתנתקות של ישראל מהעולם. זהו תוצר של תסכול ואין אונים, והיעדר היכולת של ראש ממשלת ישראל לפעול בכפוף לתוכנית ולהגיע להישג כלשהו בתחום. תסכול ואין אונים הם לא מדיניות".

השר עמיר פרץ התייחס לניתוק היחסים ואמר: "ההחלטה על סנקציות והפסקת פעילות מיניסטריאלית עם הרשות מיותרת, והיה ראוי לקיים עליה דיון מוקדם. בכוונתי לפנות לראש הממשלה כדי לקיים דיון מעמיק על משמעות והשלכות ההחלטה".

במכתב ששיגר פרץ לנתניהו היום נכתב: "אבקש שיתקיים דיון שבו יוצגו היתרונות והחסרונות של המהלך הזה". פרץ הוסיף וכתב: "לדעתי, רב הנזק של ההחלטה על התועלת שבה... מוטלת עלינו חובה, חרף הקשיים, לחזור למסלול שיוביל לשתי מדינות לשני עמים כפי שהצהרת והודעת כמה פעמים. אני יודע שהפלסטינים נושאים בחלק גדול מהאחריות להידרדרות המצב אך חיפוש אשמים לא יקדם את רצוננו להגיע להסדר".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר כי "נתניהו עושה וידוא הריגה לתהליך המדיני. אחרי שגרם לפיצוץ השיחות שמלכתחילה לא העניק להן שום סיכוי, הוא מחרב את מה שנותר. ניתוק הקשרים עם הרשות הפלסטינית, המקיימת שיתוף פעולה עמוק עם ישראל בכל הנושאים האזרחיים והביטחוניים, יפגע בעיקר בישראל. זה מהלך מופקר ומסוכן, ונשאלת השאלה מה יש ללבני וללפיד לחפש בממשלה שנוהגת כך".

אתמול הטיל שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, את רוב האחריות לפיצוץ שיחות המשא ומתן בין הצדדים על ישראל, ותיאר את הפנייה הפלסטינית למוסדות הבינלאומיים כתגובה לצעדים שבהם נקטה ירושלים. "שני הצדדים ביצעו צעדים שליליים", הוסיף קרי בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט האמריקאי, שנערך בוושינגטון. מאידך, דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ניפר סאקי אמרה כי קרי "לא נכנס למשחקי האשמות", והדגישה כי הוא אף ציין לטובה את ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך "שביצע החלטות אמיצות".

קרי אמר כי "החתימה על האמנות הבינלאומיות היא לא מועילה והבהרנו זאת לפלסטינים בצורה הברורה ביותר...ישראל לא שחררה את האסירים הפלסטינים ביום שבו היו אמורים להשתחרר ועבר יום אחד ויום שני ויום שלישי ואז, כשהם היו קרובים לעסקה, ישראל אישרה עוד 700 יחידות דיור בהתנחלויות ופוף... זה היה הרגע (שבו השיחות התפוצצו)". שר החוץ האמריקאי ציין עוד כי המחלוקות כרגע מתמקדות בנושאים של תהליך ולא של מהות. "אני מאמין שיש דרך להגיע לדיונים על מהות... אני מקווה שהצדדים ימצאו דרך חזרה לשיחות", אמר.

כמו כן, קרי הבהיר כי ארה"ב עומדת להמשיך במאמציה לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, אך הדגיש כי "זו אחריותם של הצדדים לקבל החלטות". עם זאת, אמר קרי בהמשך כי "יש גבול לכמות הזמן שהנשיא אובמה ואני יכולים להשקיע בנושא הזה בהתחשב באתגרים האחרים ברחבי העולם, במיוחד אם הצדדים לא יכולים להתחייב להראות רצינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ