בנט קורא לנתניהו לספח גושי התנחלויות: "נציע לפלסטינים אזרחות מלאה"

שר הכלכלה מתכוון לפתוח בקמפיין לקידום היוזמה ולגבש רוב בממשלה ובכנסת: "הגושים נמצאים בקונצנזוס". סיכוי קלוש שרה"מ יאמץ את ההצעה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, שיגר הערב מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו דרש ממנו לכנס את הממשלה לדיון והצבעה בנושא סיפוח גושי ההתנחלויות הגדולים – אריאל, מעלה אדומים, אלפי מנשה וגוש עציון לישראל, בתגובה על הפנייה הפלסטינית להצטרף ל–15 אמנות בינלאומיות.

"בימים אלה אנחנו עדים לשקיעתו של התהליך המדיני", כתב בנט לנתניהו, "הפלסטינים שברו שיא חדש של סחטנות וסרבנות. לאחר שאבו־מאזן סירב לדון בהכרה בישראל כמדינה יהודית, ולאחר שישראל שחררה עשרות מרצחים למען המשך המשא ומתן, הפרו כעת הפלסטינים ברגל גסה את הבסיס למשא ומתן והסכמי אוסלו בהליכתם החד צדדית לאו"ם. יתרה מכך, לאורך המשא ומתן הפלסטינים המשיכו בהסתה גזענית לרצח יהודים ובתשלום 'קצבאות דם' למחבלים'".

בנט אמר ל"הארץ" כי הוא מתכוון לפתוח בקמפיין תקשורתי בארץ ובחו"ל לקידום רעיון סיפוח גושי ההתנחלויות לישראל. הוא הוסיף שבכוונתו להתחיל גם במגעים עם סיעות הקואליציה השונות כדי לגבש רוב למהלך כזה בממשלה ובכנסת. "נציע אזרחות ישראלית מלאה לכל הפלסטינים שנמצאים באזורים שיסופחו", הדגיש בנט. "הם יהיו דוגמא חיה לכך שאין בישראל אפרטהייד ובמקביל הסיפוח יצמצם את מרחב הדיון בכל מו"מ עתידי".

הסיכוי שראש הממשלה נתניהו יאמץ את הצעתו של בנט קלוש ביותר, אך שר הכלכלה סבור שככל שתהיה למהלך יותר תמיכה בכנסת ובציבור, נתניהו ייאלץ לבחון אותו ברצינות. "כל גושי ההתנחלויות נמצאים היום בקונצנזוס בציבור הישראלי ולכן אין מניעה לעשות את המהלך הזה", אמר בנט. "תהיה מערכה בינלאומית קשה והתגובה בעולם לא יהיו פשוטות, אבל זו תהיה לפחות מערכה שאנחנו נכנסים אליה מיוזמתנו ולא כזו שאנחנו נגררים לתוכה כמו שקורה עכשיו.

נתניהו ובנט במליאת הכנסת, לפני כחודשייםצילום: אמיל סלמן

בנט כתב לנתניהו כי סבב השיחות הנוכחי מיצה את עצמו. "אנחנו נכנסים לעידן חדש", ציין, "שנים אנחנו מטיחים את ראשינו בקיר המשא ומתן פעם אחר פעם - ובאופן לא מפתיע הקיר אינו נשבר. הגיע הזמן לחשיבה חדשה. אני מבקש ממך לקיים דיון מהר ככל שאפשר על תוכנית חלופית על מנת להתחיל במהלך של החלת ריבונות ישראלית על האזורים ביהודה ושומרון שבשליטת ישראל - גוש אריאל, גוש עציון, עוטף נתב״ג, גוש עפרה-בית אל, גוש מעלה אדומים ועוד. באזורים אלו חיים כ–400 אלף ישראלים ורק רבבות בודדות של פלסטינים. אזורים אלה מצויים בקונצנזוס לאומי רחב ויש להם משמעויות ביטחוניות, היסטוריות וערכיות עבור מדינת ישראל. מהלך זה ייעשה בדומה להחלת הריבונות על ירושלים בימי ממשלת אשכול וברמת הגולן בימי ממשלת בגין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ