צה"ל מבטל את האירוע השנתי לפסח על חורבות ההתנחלות חומש

לפני שבועיים הסתננו למקום שלושה מתנחלים, הסתבכו - וזכו לגיבוי ראש המועצה האזורית שומרון. בצבא זעמו על כך, והחליטו להשהות את האירוע

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל תמיר ידעי, החליט היום (רביעי) לבטל את אירועי חג הפסח שהיו אמורים להתקיים על חורבות ההתנחלות חומש בגדה המערבית. זאת, לאחר ששלושה מתנחלים שהסתננו למקום לפני כשבועיים זכו לגיבוי ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה.

מאז פינוי ההתנחלות חומש מאפשר הצבא כניסות מתואמות ומאובטחות לחורבות במקום. אולם, מפעם לפעם מסתננים למקום צעירים המאורגנים במסגרת "ישיבת חומש" ומטה "חומש תחילה", כפי שאירע לפני כשבועיים. אחד מהמתנחלים, שנמלט מכוח מג"ב שניסה לפנותו, הגיע לכפר בורקה הסמוך והועלה בכוח לרכב פלסטיני שביקש לקחת אותו למשטרה הפלסטינית. לאחר מכן הוא אותר ונעצר על ידי המשטרה הישראלית.

בעקבות האירוע האשימו המתנחלים את החטיבה המרחבית, בראשותו של אל"מ יואב ירום, בהתנהגות חסרת אחריות שכמעט שהביאה לפגיעה בנפש. ראש המועצה האזורית מסיקה שלח מכתב זועם לצבא בו כתב כי "מדובר בחציית קו אדום. אבקש לחקור את פרטי האירוע ולבחון דרכים להסדרת בטחונם של הלומדים בחומש".

פלסטינים מבורקא חוזרים לאדמתם בחומש לראשונה מאז ההתנתקות, באוקטובר האחרוןצילום: מוטי מילרוד

בצה"ל זעמו על הגיבוי שהעניק מסיקה למסתננים, והחליטו להשהות את האירוע. במכתב ששלח ידעי למסיקה כתב כי "בהמשך להערכת מצב שבוצעה לאור אירועי הימים האחרונים ושינוי היערכות הכוחות בחטמ"ר שומרון, הנחה מפקד האוגדה כי כלל פעילות חול המועד פסח תובא לאישור ותיבחן בהתאם להערכת המצב וליכולת הכוחות לספק מענה אבטחתי הולם. לגבי אירועי חומש, לאור הפרות חוזרות ונשנות של החוק וההבנות שגובשו עם חטמ"ר שומרון, מפקד האוגדה לא מאשר את האירוע".

לדברי מסיקה, "כפי שביצהר הוחלט להעניש את כל התושבים בשל שני פרחחים ולהרוס ארבעה בתים שהיו בהליך הסדרה, כך עכשיו החליט מפקד אוגדת איו"ש להמשיך בענישה הקולקטיבית וכעת הוא מעניש את ההתיישבות כולה. אני רוצה לומר באופן חד וברור: ישנו קומץ בחורים שפעל באופן שאנחנו מוקיעים, אולם שאר 98% תושבי ההתיישבות הם שומרי חוק, מלח הארץ, עם אחוז מתגייסי המילואים הגבוה בישראל. לא ייתכן שתיענש ההתיישבות כולה בשל קומץ פורעים, שרובם כלל אינם תושבי איו"ש ושהמשטרה מתקשה לטפל בהם".

מהמועצה האזורית שומרון נמסר: "זהו תג מחיר נוסף כנגד ההתיישבות. האירוע מתרחש כל שנה בפסח מזה שנים ומתוכנן כבר חודשיים אחורה. מגיעים אליו מדי שנה אלפי בני אדם, ביניהם מגורשי חומש".

מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת הערכות מצב שנעשו הוחלט שלא לאשר את קיום האירוע, בשל הערכת המצב הביטחוני ויכולתו של צה"ל להקצות את כוחות האבטחה הנדרשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ