הלוויין הישראלי "אופק 10" שוגר לחלל

רבים באזור המרכז דיווחו כי ראו את השובל שהותיר השיגור. לפנות בוקר הוא התייצב במסלולו סביב כדור הארץ והחל לשדר נתונים אל הקרקע

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הלוויין הישראלי "אופק 10" ששוגר אמש (רביעי) לחלל, נכנס לפנות בוקר למסלולו סביב כדור הארץ והחל לשדר נתונים אל הקרקע. הלוויין שוגר על ידי התעשייה האווירית ומשרד הביטחון והוא הצטרף ללווייני אופק האחרים של התעשייה האווירית המשמשים את צה"ל. עתה כשהתייצב הלוויין במסלולו, יבדקו בתעשייה האווירית אם הוא פועל כראוי. שיגור לוויין אופק האחרון, "אופק 9", היה ביוני 2010.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מסר הבוקר בעקבות השיגור כי "שיגורו המוצלח של הלוויין 'אופק 10' אמש הוא עדות נוספת ליכולתה המרשימה של מדינת ישראל לפתח ולהוביל בחזית הטכנולוגיה. הלוויין 'אופק 10' אמור לשפר את יכולות המודיעין של מדינת ישראל ולאפשר למערכת הביטחון להתמודד באופן טוב יותר עם איומים קרובים ורחוקים, בכל שעות היממה ובכל מזג אוויר. בכך אנו ממשיכים לבסס את היתרון האיכותי והטכנולוגי העצום משכנינו".

שיגור "אופק 10", אמשצילום: משרד הביטחון והתעשייה האווירית

אמנון הררי, ראש מנהלת חלל במשרד הביטחון אמר כי לוויין התצפית "אופק 10" עבר תהליך פיתוח וייצור של מספר שנים, וכעת הוא עובד ללא דופי. הלוויין מבוסס על מטען ייעודי של מכ"ם, המשמש לתצלום, ובכך "אמור לתת מודיעין בכל מצב ראות, יום ולילה, ובכל מזג אוויר". הלוויין עצמו משייט בגובה של בין 400 ל-600 קילומטר, על פי הצורך של מפעיליו. הלוויין, שמשקלו 330 קילוגרם, חולף מעל תחנת הקשר שלו, בכל שעה וחצי, ומשך החליפה הוא של מספר דקות. שעה וחצי לאחר שיגורו, חלף הלוויין מתחנת הקשר והעביר מידע, ורק בהמשך תהליך התייצבותו בחלל והפעלתו יחל לשדר תמונות למפעיליו ביחידת הלוויינות של צה"ל. עופר דורון, מנהל מפעל "מבת-חלל" בתעשייה האווירית, אמר כי "הלוויין הזה מצטיין ביכולת צילום מדהימה, אך הוא מאוד קטן. הוא מיועד לתת תמונות מאוד מדויקות ואיכותיות בכל התנאים". אופק 10 הצטרף ללוויין תצפית מבוסס מכ"ם (SAR), שיכול לצלם באור ובחשיכה. 

מלבד ישראל, מפעילות עוד 11 מדינות לוויינים בחלל: ארצות הברית, רוסיה, סין, צרפת, איטליה, בריטניה, דרום קוריאה, הודו, יפן, אוקראינה ואיראן. הימצאותם של מספר רב יחסית של לוויינים, שחלקם יוצאים מפעילות אך עדיין ממשיכים לשייט בחלל, מטרידה את אנשי הלוויינים בעולם. "האמריקאים עוקבים אחרי למעלה מ-20 אלף אלמנטים שנמצאים בחלל ומתריעים מפניהם, כי אם לוויינים ייפגעו -תיווצר תגובת שרשרת, והחלל יהיה רווי באמצעים כך שלא יהיה ניתן לפעול בו".

רבים באזור המרכז דיווחו אתמול כי ראו את השובל שהותיר השיגור בשמיים. בניגוד ליתר מדינות העולם, ישראל משגרת את לווייניה נגד כיוון סיבוב כדור הארץ - לכיוון הים. השיגור, שנערך בשעה 22:15, בוצע באמצעות משגר מסוג "שביט" משדה ניסויים במרכז הארץ. התעשיה הצבאית פיתחה את שני המנועים הרקטיים למשגר. לפי נתוני הצבא, הלוויינים המשמשים אותו עושים כ-800 גיחות צילום בשנה ומצלמים 64 אלף דקות בשנה.  

השתתף בהכנת הידיעה: רועי צ'יקי ארד

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ