מזכ"ל האו"ם: צירוף פלסטין לאמנות הבינלאומיות ייכנס לתוקף ב-2 במאי

באן קי מון חתם על מסמכים שמאשרים את הליך הטיפול בבקשות הפלסטיניות. בירושלים החלה בצהריים פגישה בין צוותי המו"מ הישראלים והפלסטיניים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם באן קי מון חתם אמש על מסמכים רשמיים לפיהם קיבל את הבקשות הפלסטיניות להצטרף ל-10 אמנות בינלאומיות שנמצאות בחסות האו"ם, והתחיל את הטיפול בהן. במסמכים עליהם חתם באן והופצו לכל המדינות שחתומות על אותן אמנות, ציין המזכ"ל כי צירוף מדינת פלסטין לאמנות ייכנס לתוקף ב-2 במאי – 30 יום אחרי שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) חתם על הבקשות הרשמית.

דיפלומטים מערביים ציינו כי הודעה דומה צפויה להתפרסם מאוחר יותר מטעם ממשלת שווייץ, שהיא נותנת החסות לאמנת ז'נבה הרביעית שגם אליה ביקשו הפלסטינים להצטרף. עדיין לא ברור אם ממשלת הולנד, שהיא נותנת החסות לאמנת האג, תנקוט מהלך דומה.

הנשיא עבאס מגיש למזכ"ל באן את הבקשה הפלסטינית להכרה כמדינה, ב-2011צילום: אי–פי

בכירים במשרד החוץ ציינו כי בשיחות שהתקיימו בימים האחרונים עם בכירים במזכירות האו"ם בניו יורק, וכן עם בכירים במשרדי החוץ של שווייץ והולנד, הובהר לישראל כי הטיפול בבקשות הפלסטיניות יתבצע לפי הנהלים וללא עיכובים כתוצאה מלחצים פוליטיים.

במקביל, בירושלים החלה בצהריים הפגישה המשולשת בין השליח האמריקאי מרטין אינדיק וצוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים. מדובר בפגישה שלישית בין הצדדים בתוך חמישה ימים. בפגישה משתתפים מהצד הישראלי שרת המשפטים ציפי לבני והשליח יצחק מולכו ומהצד הפלסטיני ראש צוות המו"מ סאיב עריקאת וראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג'.

המסמך, בחתימת המזכ"ל באן, המאשר את ההצטרפות פלסטין לאמנה נגד הפליית נשים

רשימת האמנות המלאה אליהן ביקשו הפלסטינים להצטרף:

■ האמנה למאבק בכל סוגי האפליה נגד נשים, שאושרה בשנת 1979 על ידי העצרת הכללית של האו"ם. Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women.

■ האמנה הבינלאומית לזכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1966. nternational Covenant on Economic, Social and Cultural Rights.

■ האמנה הבינלאומית לזכויות אזרחיות ופוליטיות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1966. International Covenant on Civil and Political Rights.

■ האמנה הבינלאומית לזכויות אנשים עם מוגבלויות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 2006. Convention on the Rights of Persons with Disabilities.

■ האמנה הבינלאומית לחיסול כל צורות האפליה הגזענית, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1965. International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.

■ אמנת האו"ם נגד עינויים, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם ב-1984. United Nations Convention against Torture.

■ אמנת האו"ם נגד שחיתות, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 2003. United Nations Convention against Corruption.

■ האמנה הבינלאומית נגד רצח עם, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1948. UN Genocide Convention.

■ האמנה הבינלאומית למלחמה וענישה של פשע האפרטהייד, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1974. Convention on the Suppression and Punishment of the Crime of Apartheid.

■ אמנת האו"ם לזכויות הילד, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1989. Convention on the Rights of the Child.

■ כמו כן, הפלסטינים הגישו לנציג שווייץ לרשות הפלסטינית את בקשתם להצטרף לאמנת ז'נבה הרביעית להגנה על אזרחים בסכסוכים חמושים בעלי אופי בינלאומי. שווייץ היא נותנת החסות לאמנה ומנהלת את כינוסיה.

■ הפלסטינים הגישו לנציג הולנד ברשות את הבקשה להצטרפות לאמנת האג, שעוסקת בחוקים הבינלאומיים שנוגעים לקרבות יבשתיים.Convention with respect to the Laws and) Customs of War on Land).

עוד שלוש אמנות אליהן ביקשו הפלסטינים להצטרף הן:

■ אמנת וינה ליחסים דיפלומטים. Vienna Convention on the Law of Treaties.

■ אמנת וינה לקשרים קונסולריים. Vienna Convention on Consular Relations.

■ ואמנת וינה לחוקי האמנות. Vienna Convention on Diplomatic Relations.

שלוש אמנות אלה לא אושרו על ידי האו"ם, אולם הן מופקדות אצל מזכ"ל האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ