בכירים ישראלים: התקדמות חיובית בשיחות על חידוש המו"מ

השליח אינדיק ממשיך במאמציו להחיות את השיחות. לפי פקידים בכירים, הצדדים דנים על מתווה דומה לזה שהתפוצץ, הכולל את שחרור פולארד

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

פקידים בכירים בירושלים אמרו היום (חמישי) ל"הארץ" כי ביממה האחרונה התרחשה התפתחות חיובית במאמצים שמבצעת ארה"ב לגבש עסקה להארכת המשא ומתן בין ישראלים לפלסטינים. "יש התקדמות מסוימת במגעים אבל אין פריצת דרך", אמר פקיד ישראלי בכיר. "מתווה העסקה אינו סגור עדיין ולא ברור אם ניתן יהיה להגיע לנוסחה שתהיה מקובלת על שני הצדדים".

השליח האמריקאי מרטין אינדיק נפגש היום בצהריים במשך כמה שעות עם צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי הצדדים דנים פחות או יותר על מתווה העסקה שהתפוצץ לפני שבוע ימים, אולם תוך שינויים מסוימים שייקחו בחשבון את הבקשה הפלסטינית להצטרף ל–15 אמנות בינלאומיות.

לפי מתווה העסקה הקודם, הפלסטינים יסכימו להאריך את המשא ומתן ב–9 עד 12 חודשים ולא יפנו לאו"ם במהלך תקופה זו. ישראל תבצע את "הפעימה הרביעית" של שחרור אסירים עם דם על הידיים כולל 14 אסירים ערבים־ישראלים. כמו כן, תשחרר ישראל עוד 400 אסירים פלסטינים ללא דם על הידיים ותקפיא את רוב הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית. במסגרת העסקה תסכים ארה"ב לשחרר את המרגל היהודי־אמריקאי יונתן פולארד.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי עדיין לא ברור מה יהיו השינויים מהעסקה המקורית והעריך כי המתווה לא יהיה שונה משמעותית, ואולי יכלול שחרור של פחות אסירים ללא דם על הידיים כתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם.

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן סאקי, אמרה בתדרוך היומי לכתבים כי "הפערים בין הישראלים לפלסטינים מצטמצמים", אולם עדיין לא הושגה עסקה להארכת המשא ומתן. "הצוות שלנו בשטח ממשיך בשיחות אינטנסיביות, אבל כל ספקולציה על הגעה להסכם היא מוקדמת מדי. אנחנו עוד לא שם", אמרה. סאקי הוסיפה כי השליח מרטין אינדיק חוזר להתייעצויות בוושינגטון וישוב לאזור בשבוע הבא אחרי חג הפסח. 

בניגוד לדיווחים בישראל, בצד הפלסטיני שידרו הערב פסימיות בכל הנוגע לשיחות. גורם פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי ישראל ממשיכה באותו קו של קשירת שחרור האסירים בהארכת המשא ומתן. אם יש הסכמה כזו, אמר, אז אולי מדובר בהסכמה ישראלית אמריקאית ולא פלסטינית. הגורם הוסיף כי ללא מתווה ברור שבמסגרתו תוקפא הבנייה בהתנחלויות וישראל תכיר בגבולות 67, לא תירשם התקדמות.

"העמדה הפלסטינית היא להמשיך במשא ומתן אבל למען מטרה ברורה ומוגדרת – שהמשא ומתן יסתיים תוך פרק זמן מוגדר ויביא בסופו של דבר להקמת מדינה פלסטינית", אמר הגורם, "הישראלים מנהלים משא ומתן למען הארכת השיחות, כאילו המטרה היא התהליך עצמו". 

על רקע האפשרות להגעה לעסקה להארכת השיחות, סגן שר החוץ זאב אלקין איים הערב על ראש הממשלה בפירוק הקואליציה. "אני קורא לראש הממשלה להימנע מחזרה לעסקה שתכלול שחרור המוני של מחבלים והקפאת בניה בהתנחלויות, בוודאי כל עוד שהפלסטינים לא משכו את פנייתם לאו"ם", אמר אלקין. "חזרה למתווה העסקה במצב כזה תשדר חולשה ותהווה פרס לפלסטינים על סרבנותם, ורק תעודד את רצונם לנגח את מדינת ישראל בזירה הבינלאומית. אסור שניתן את הלחי השניה כשיורקים לנו בפרצוף. בדרך הזו של כניעה לתוקפנות הפלסטינית תמיד רק הבאנו על עצמנו אסונות. חתימה על העסקה בתנאים הנוכחיים עלולה להביא לזעזוע פוליטי ולדרדר את מדינת ישראל לבחירות חדשות". 

מזכ"ל האו"ם באן קי מון חתם אמש על מסמכים רשמיים לפיהם קיבל את הבקשות הפלסטיניות להצטרף ל-10 אמנות בינלאומיות שנמצאות בחסות האו"ם, והתחיל את הטיפול בהן. במסמכים עליהם חתם באן והופצו לכל המדינות שחתומות על אותן אמנות, ציין המזכ"ל כי צירוף מדינת פלסטין לאמנות ייכנס לתוקף ב-2 במאי – 30 יום אחרי שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) חתם על הבקשות הרשמית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ