לאחר שעשרות מתנחלים תקפו השבוע מוצב צבאי סמוך להתנחלות יצהר, בו שהו שישה אנשי מילואים, הודיע הבוקר (שישי) צה"ל כי החליט להציב פלוגה של משמר הגבול במבנה ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר.

גורם צבאי שהתייחס למיקום המוצב טען כי "מבנה הישיבה נבחר עקב שיקולים מבצעיים והיותו בסיס קדמי להוצאת פעולות אלימות נגד כפרי הסביבה הפלסטינים וכוחות הביטחון".

החלטה זו באה ככל הנראה בעקבות ישיבה שערך אתמול שר הביטחון, משה יעלון, שכללה אנשי צבא, משטרה ושב"כ, והתמקדה בשורת התקריות האחרונות בהתנחלות שליד שכם. בתחילת השבוע ניקבו אלמונים את צמיגי הג'יפ של מח"ט שומרון אל"מ יואב ירום ששהה באזור. כמו כן, כאשר באו כוחות מג"ב להרוס מבנים לא חוקיים בהתנחלות, החלו המתנחלים ביידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימות כבישים, וכוח מג"ב הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. ששה מלוחמי מג"ב נפצעו קל ובהתנחלות אמרו שארבעה מתושביה נפצעו.

לאחר התקרית הגיעו כמה עשרות מתנחלים לעמדת שמירה ביישוב, שבה שוהה כוח מילואים, שאחראי על הגנת היישוב יצהר והאזור. לפי עדויות מהמקום, המתנחלים הרסו את תאי השירותים במקום, ניקבו גלגלים של עוקב מים וקרעו מזרונים שהיו במקום, וכל זאת כאשר אנשי המילואים עומדים מנגד. "צה"ל ומערכת הביטחון רואים בחומרה את מעשי האלימות האחרונים והפגיעה בחוק ובסדר ויפעלו בכל האמצעים על מנת לשים קץ לאלימות זו", נמסר בהודעת הצבא.

שוטרי מג"ב בישיבה ביצהר, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

ביצהר אמרו היום כי החלטת הצבא מהווה "מעשה היסטרי והיסטורי", כך לפי התגובה שהוציאה ההתנחלות. "מעשה מעין זה הינו תקדימי מסוגו מאז קום המדינה. הפיכת ישיבה לבסיס צבאי הינו חציית גבולות ברורה. האם מסגד הקורא ימים ולילות להשמדת מדינת ישראל היה זוכה ליחס דומה? להזכיר, מבנה הישיבה משקיף על מסגד עם צו הריסה מבג"ץ כבר שנים רבות, אך משום מה שלטון החוק מגלה סובלנות רבה.
אנו קוראים לממשלת ישראל לצאת לאלתר מן הישיבה".

ואילו מישיבת "עוד יוסף חי" נמסר כי "זו הפעם הראשונה שמדינת ישראל סוגרת בית מדרש שבו לומדים תורה, בגלל התורה שלומדים בו. הפיכת מבנה בית המדרש למוצב צבאי מהווה חילול מקום קדוש, כפי שקובעת ההלכה היהודית".

לפני כשלוש שנים המליץ שירות הביטחון הכללי למשרד החינוך להפסיק את התקצוב לישיבת "עוד יוסף חי", בשל מידע מודיעיני שלפיו רבנים בכירים בישיבה מעודדים את תלמידיהם לפגוע בערבים.

ישיבת עוד יוסף חי היא שם כולל לכמה מוסדות, הכוללים בין היתר ישיבה גבוהה, ישיבה תיכונית, פנימייה, כולל לאברכים והוצאה לאור שפרסמה בין היתר את הספר "תורת המלך", העוסק בבירור הלכתי בדבר התנאים שבהם מותר להרוג גויים. בראשות הישיבה עומד מחבר "תורת המלך", הרב יצחק שפירא. בשנת 2012 נעתר משרד החינוך לבקשה והופסקה העברת התקציב לישיבה.  

שוטרי מג"ב ביצהר, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ