מת רון פונדק, מאדריכלי הסכם אוסלו

פונדק, היסטוריון ועיתונאי שעמד בראש מרכז פרס לשלום במשך עשור, מת לאחר מחלה קשה. בשנות ה-90 ייסד ערוץ חשאי שהביא להסכם עם הפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

רון פונדק, מי שהיה מאדריכלי הסכם אוסלו ואחד מראשי מחנה השלום הישראלי, מת הבוקר (שישי) לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. פונדק היה בן 59 במותו.

בתחילת שנות ה-90 בהנחיית סגן שר החוץ דאז יוסי ביילין ובידיעת שר החוץ שמעון פרס, ייסד פונדק, היסטוריון ועיתונאי, יחד עם עמיתו יאיר הירשפלד, את ערוץ השיחות החשאי עם נציגי אש"ף בנורווגיה. הערוץ החשאי, שזכה לכינוי "שיחות האקדמאים", היה "רשמי למחצה" והתקיים במכון מחקר באוסלו, אך זכה לחסותה של ממשלת נורווגיה.

לחצו לקריאת מאמריו של רון פונדק ב"הארץ"

בספרו "ערוץ חשאי: אוסלו – הסיפור המלא" כתב פונדק על התהליך החשאי שקדם להסכם שנחתם ב-13 בספטמבר 1993, במדשאה הדרומית של הבית הלבן. "המסע החשאי שהוביל ללחיצת היד בין יצחק רבין ויאסר ערפאת, החל תשעה חודשים קודם לכן בפגישה בנורווגיה", כתב פונדק. "האפשרות שהפגישה הזאת תוביל להידברות ששיאה חתימה על הצהרת העקרונות, לא היתה נוכחת אפילו בחלומות הכי פרועים שלנו. המסרים ששמענו מאבו עלא, בשם ערפאת ואבו מאזן, היו מהפכניים. הם רוצים שלום, מסתפקים במדינה בגבולות 1967, מבינים שלשני הצדדים אין זמן, מתנגדים לטרור, פרגמטיים בנושא זכות השיבה, מעוניינים בשיתוף פעולה כלכלי הדוק, מקדמים את הזווית האזורית של הפתרון, דוחפים לטובת מפגשים בין אנשים וקהילות משני צדי הקו הירוק ומבינים שאין ברירה אלא למצוא פתרון שמשתף ומחלק בין הצדדים את ירושלים".

רון פונדק, ארכיון צילום: ניר קידר

פונדק, שעמד בראש מכון פרס לשלום בין השנים 2001 ל-2012, הגדיר את השלום כ"תחנת ביניים". המטרה הגדולה היתה ונותרה לסיים את תהליך הקמתה של מדינת ישראל, שהחל בכ”ט בנובמבר 47’ עם הכרזת האו”ם על החלוקה", כתב פונדק. "שני ההישגים הגדולים של הסכם אוסלו היו ההכרה ההדדית ההיסטורית בין שתי תנועות לאומיות - התנועה הציונית בדמות מדינת ישראל והתנועה הלאומית הפלסטינית בדמות הארגון לשחרור פלסטין ‏(אש”ף‏)".

בטור שפרסם לפני כחודשיים ב"הארץ", כתב פונדק "אין מנהיג ערבי שמעונין יותר ממחמוד עבאס להגיע לשלום עם ישראל, תוך התחשבות בצרכים ובאינטרסים האמיתיים שלה". לדבריו, בין עבאס ואולמרט היה נוצרה בשעתו "מידה רבה של אמון והערכה הדדית. דיאלוג רציני, עמוק, ומקצועי שכזה לא היה בין שום ראש ממשלה למנהיג פלסטיני".

הוא כתב כי טרם התפטרות אולמרט בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו היו השניים משוכנעים "שאם היה להם יותר זמן - אפילו חודשים ספורים - היו מגיעים להסכם עקרונות חתום, מלווה במפה של גבולות הקבע הסופיים בין שתי מדינות לאום, ישראל ופלסטין".

נשיא המדינה שמעון פרס, ספד היום לרון פונדק ואמרי כי הוא "לחם למען השלום עד נשימתו האחרונה". פרס ציין כי פונדק הקדיש את כל חייו הבוגרים במאמץ להשיג שלום בינינו לבין שכנינו. "למען השלום היה מוכן לעשות הכל, להקריב את חייו ולהקדיש כל רגע מחייו", אמר פרס. "בעניין השלום הוא לא ידע פשרות. הוא רדף צדק ונשא שלום. הוא היה לא רק איש מאמין, אלא איש נלהב באמונתו, והשלום בער בו כאש תמיד. קשה לתאר את ההידברות בינינו לבין שכנינו הפלסטינאים ללא תרומתו המתמדת. הוא מעולם לא אמר נואש גם מול קשיי המצב, גם מול החולי שפגע בו. הוא לא וויתר, הוא לא נכנע, הוא לא נואש. הוא לא חשש לשחות נגד הזרם, הוא לא היסס לעמוד על דעתו וגם בצוק העיתים, עמד כצוק סלע על דעתו. המאבק למען השלום בימינו אינו דבר קל, ומוקף הרבה ספקנים ולא בדי מאמינים, אבל מאמין כמוהו נתן לאמונה כוח תנופה והתמדה. הוא נקטף בטרם זמנו, הוא יחסר לכולנו".

ראש האופוזיציה ויו״ר מפלגת העבודה ח״כ יצחק הרצוג תיאר את פונדק כ"ידיד יקר, פטריוט ישראלי, חלוץ שהולך לפני המחנה שהבין שאין תקומה למדינת העם היהודי ללא שתי מדינות שיחיו בשלום זו לצד זו. רון המשיך להקדיש את חייו לשלום ולפיוס, כמנכ"ל מרכז פרס לשלום, ופעל ללא לאות מול הצד הישראלי ומול הצד הפלסטיני, מול ילדים ומול קשישים, גם כאשר נאבק שנים ארוכות במחלה שקיפדה את חייו. רון נפטר, אבל מורשת שתי המדינות היא צוואתו החיה לשני העמים".

שרת המשפטים, ציפי לבני, ספדה גם היא לפונדק: "יש גיבורי מלחמה, ורון היה גיבור השלום. איש ציוני שהאמין בשלום וחתר אליו, ועד יומו האחרון ביקש לתרום ולרתום כדי להשיג שלום, מבלי להירתע מהקיצונים, מהציניקנים ומהמיואשים. יהי זכרו ברוך״.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, קראה לפונדק "אחד מרודפי השלום הגדולים שידעה ישראל". "רון היה ממנסחי הסכמי אוסלו, ואדריכל של מהלכים מדיניים נוספים רבים, שלימד את כולנו עד כמה נדרשת דרך לא שגרתית, לא שמרנית ולא הססנית בשביל להגיע לשלום", אמרה. גלאון הוסיפה כי "רון הראה שיש אלטרנטיבה למדיניות הימין הקיצוני וה'אין פרטנר'. חייו הוקדשו למען הציבור הישראלי והחברה הישראלית, והוא יחסר לכולנו מאוד".

מנכ"ל יוזמת ז׳נבה גדי בלטיאנסקי אמר היום כי הוא ״כואב את מותו של אדם וחבר ערכי, ישר דרך ונקי כפיים שהיה מראשי היוזמה וממפקדיו הבכירים של מחנה השלום. רון האמין, דיבר ועשה למען ארצו ולמען עמו ותרומתו תישאר איתנו ותדריך אותנו עוד שנים ארוכות״.

ח״כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה כי ״רון פונדק הוא אבדן נוראי למדינת ישראל ולחברה הישראלית. הוא היה כל מה שאין בהנהגה שלנו היום: חכמה, ראייה מפוכחת, הבנה עמוקה של המציאות, טוב לב ואהבת אדם. פונדק היה מסור למדינת ישראל וניסה להציל אותה מעצמה; הוא נפטר בטרם הצליח אבל דרכו עוד תציל אותנו״.

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, סיפר כי "מי שזכה להכיר ולעבוד לצד רון נחשף לאדם נדיר שפיו וליבו שווים, תמיד מחייך, תמיד אופטימי, חכם, ומחויב לתהליך השלום באופן טוטאלי. גם כשהנושא היה לא פופולרי, גם כשרבים העדיפו לעסוק בנושאים אטרקטיביים יותר, רון לא נכנע והמשיך לקדם את רעיון השלום על בסיס שתי המדינות". "האג׳נדה של רון תנצח, אישיותו יוצאת הדופן והכל כך נעימה כבר חסרה לכולנו", אמר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ