שלושה לוחמים הודחו בעקבות כתובת פוגענית על חולצה

החיילים מחטיבת הנח"ל יזמו והפיקו חולצה עליה הכיתוב "תדע כל אם ערבייה כי גורל בניה נתון בידינו! שכם אנחנו בדרך!"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

מפקד חטיבת הנח"ל אלוף־משנה יהודה פוקס החליט השבוע להדיח מתפקידי לחימה קצין ושני לוחמים בגדוד הסיור החטיבתי, לאחר שיזמו והפיקו חולצה עליה נכתב "תדע כל אם ערבייה כי גורל בניה נתון בידינו! שכם אנחנו בדרך!".

החולצה הונפקה לרגל סיום המסלול של גדוד הסיור, כאשר לכיתוב מלווה ציור של חייל צה"ל רעול פנים וחמוש בין בתי שכם. בשבוע שעבר, עת יצאו החיילים לריצת ערב, שניים מהם לבשו את החולצה. אחד המפקדים שהיה במקום והבחין בחולצות דיווח על כך למפקד הגדוד שהחליט לערוך תחקיר בעניין.

בעקבות ממצאי התחקיר החליט ביום רביעי השבוע מח"ט הנח"ל להדיח את מפקד המחלקה מהחטיבה בשל "הכשל הערכי" במעשה. אף כי המ"מ לא היה זה שיזם את הוצאת החולצה, הוא אישר אותה. החייל שצייר את הציור ורב־הסמל הפלוגתי הודחו מתפקידי לחימה והועברו לתפקידי מנהלה.

ההדחה עוררה ביקורת בקרב הלוחמים, שטענו כי חולצות מעין אלה הן היתוליות ורווחות בצה"ל. בעבר פורסמה במוסף "הארץ" כתבה על המסרים האלימים והגזענים אשר בחלק מהחולצות. בזמנו נמסר מדובר צה"ל כי "הדוגמאות שהביא כתב 'הארץ' אינן עולות בקנה אחד עם ערכי רוח צה"ל, אינן מייצגות את ההוויה בצה"ל וחסרות טעם. הומור מסוג זה ראוי לכל גינוי והוקעה. במסגרת כוונת צה"ל לפעול למיגור מיידי של התופעה". באשר למקרה האחרון אמרו בדובר צה"ל כי "הלוחמים המעורבים במקרה פעלו בניגוד לערכי רוח צה"ל ובצורה שאינה הולמת. על כן, ננקטו צעדים משמעותיים נגדם, בהתאם לשיקול דעת מפקדיהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ