רון פונדק - אביר של שלום בשריון לבן

פונדק לא הפסיק לקדם ללא לאות את מטרות חייו - שלום ופיוס. טריה לארסן, שהיה שליח האו"ם למזרח התיכון, נפרד מחברו בהספד ל"הארץ"

טריה לארסן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טריה לארסן

אביר של שלום בשריון נוצץ לבן, חייל ומאמין אמיתי בשלום, הטוב בבבני האדם - רון פונדק, מאדריכלי הסכם אוסלו, עזב אותנו. רון היה איש רוח, חייל של שלום, וג'נטלמן עם לב רחב. הוא הקדיש את חייו למאבק נמרץ ובלתי נלאה למען השלום בין הפלסטינים לישראלים, בין יהודים לערבים.

פגשתי אותו לראשונה לפני יותר מ-20 שנה, כשהפך חבר בצוות הישראלי לשיחות ויחד עם עמיתיו מן הצד הפלסטיני, השיג לראשונה הסכם מקיף בין ישראל לרשות הפלסטינים - הסכם אוסלו של 1993.

במובנים רבים פונדק היה הבורג המרכזי בגלגל השיחות. כשהרגשות געשו, רון היה תמיד זה ששמר על קור רוח, זה שבחיוכו העדין ובקולו הרך הצליח להרגיע את סערת הרגשות בחדר.

רון פונדק ב-2008צילום: ניר קידר

המצפן המוסרי שלו, הכנות שלו, וכן הגינותו היו לא רק גורמים הכרחיים לקיום השיחות, אלא הובילו גם לחברויות בין חברי הצוות הפלסטיני לחברי הצוות הישראלי. החברויות האלו נמשכו בשארית חייו. בדרכים רבות ושונות, במשך 20 השנים שחלפו מאז, פונדק המשיך לקדם ללא לאות את מטרות חייו - שלום ופיוס.

רון, נוכחותך בקרבנו תחסר מאוד, אך המורשת שהשארת מאחוריך והרוח שלך ימשיכו לעורר השראה. אנצור אותך ואת זכרך לעד ולנצח אשמור בליבי את מורשתך.

הכותב, טריה לארסן הוא תת מזכ"ל האו"ם ודיפלומט נורבגי שלקח חלק בערוץ החשאי שהוביל להסכמי אוסלו, יחד עם רון פונדק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ