עמוס גלעד: ישראל לא צריכה להגדיר את האינטרס שלה כזהה לזה של ארה"ב

ראש האגף המדיני־בטחוני במשרד הביטחון התייחס לפרסום ב"הארץ" באשר לאכזבת האמריקאים מהיעדר גינוי ישראלי לפלישה הרוסית לאוקראינה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון האלוף במילואים עמוס גלעד התייחס הבוקר (ראשון) לפרסום ב"הארץ", לפיו קיים כעס בממשל האמריקאי על כך שישראל אינה מגנה בפומבי את הפלישה הרוסית לאוקראינה ולא מגבה את עמדת ארה"ב במשבר. גלעד הבהיר כי לישראל יש אינטרסים ביטחוניים משלה, שמכתיבים את מדיניותה בנושא.

"ישראל עוקבת אחרי המתרחש ויש לנו כאן מכלול של אתגרים ביטחוניים (ישראלים, ב"ר)", אמר גלעד בראיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "ישראל צופה בסכסוך באוקראינה ורושמת לפניה את מה שמתרחש ומתמקדת בסוגיות של ביטחון לאומי שמשפיעות גם על ההווה שלנו וגם על העתיד שלנו... ארה"ב מעורבת כפי שהיא מעורבת – אבל לא צריך להגדיר את האינטרס שלנו כזהה לאינטרס של גורם אחר, אפילו אם זו ארה"ב".

כפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", בבית הלבן ובמחלקת המדינה בוושינגטון הצטבר בשבועות האחרונים כעס רב על "הניטרליות" שמפגינה ישראל בכל הנוגע לפלישה הרוסית לחצי האי קרים. בכירים בממשל האמריקאי הביעו אכזבה רבה מחוסר הגיבוי הישראלי לעמדה האמריקאית סביב המשבר באוקראינה ומהעובדה שבירושלים מציבים את היחסים עם ארה"ב ואת היחסים עם רוסיה על אותו מישור.

עמוס גלעד בכנס של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה, 2013צילום: תומר אפלבאום

בכיר בממשל האמריקאי ציין כי אחת הסיבות לכעס בבית הלבן היתה העובדה שישראל נעדרה מההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם לפני כשבועיים על החלטה שגינתה את הפלישה הרוסית לחצי האי קרים והביעה תמיכה בשלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה.

"קיימנו התייעצויות בנושא אוקראינה עם בני הברית שלנו ברחבי העולם", אמר ל"הארץ" פקיד אמריקאי בכיר. "אנחנו מצפים שכל הקהילה הבינלאומית תגנה את מעשיה של רוסיה ותביע תמיכה באוקראינה. לכן, היינו מאוד מופתעים לראות שישראל לא הצטרפה לרוב מדינות העולם שהצביעו בעצרת הכללית של האו"ם בעד השמירה על שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי העובדה שישראל לא נכחה בהצבעה נתפסה ברחבי העולם כצעד חריג ביותר ובסטייה מהמדיניות הישראלית רבת השנים להצביע באו"ם יחד עם ארה"ב בכל סוגיה. בעוד שהאמריקאים ראו בהתנהלות הישראלית כפיות טובה לאור הגיבוי הבלתי־מעורער שארה"ב נותנת לישראל באו"ם, בקרמלין ובתקשורת הרוסית ראו בכך הבעת תמיכה במוסקבה או לפחות חוסר התנגדות לפלישה לאוקראינה. סיבה נוספת לכעס האמריקאי על התנהלות ישראל בנושא נעוצה בסדרת התבטאויות פומביות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל שר החוץ אביגדור ליברמן, שבהן לא גיבו את ארה"ב. "יש לנו יחסי אמון עם האמריקאים ועם הרוסים והניסיון שלנו עם שני הצדדים היה חיובי מאוד", אמר ליברמן בראיון לערוץ 9 לפני כמה ימים. "אני לא מבין את המחשבה שישראל צריכה להיגרר לתוך הביצה הזו".

כשבכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון קראו את הדברים כעסם גבר. האמריקאים כעסו במיוחד על כך שליברמן הזכיר באותה נשימה את היחסים בין ישראל וארה"ב ואת היחסים בין ישראל לרוסיה, ואף שם אותם באותה דרגה. ארה"ב מעניקה לישראל מדי שנה סיוע צבאי בסך שלושה מיליארד דולר וסיוע מדיני קבוע. רוסיה, מצדה, מספקת נשק לאויבותיה של ישראל ומצביעה נגדה ברוב ההצבעות באו"ם.

ישראל נמצאת בדילמה מדינית קשה בנוגע למשבר באוקראינה וקרועה בין הברית עם ארה"ב לבין החשש מתגובה רוסית קשה, שתפגע באינטרסים ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ