הפלסטינים סירבו להצעת ישראל לגרש את האסירים אזרחי ישראל

לפי גורמים ברשות, הדבר היחיד לגביו יש הסכמה הוא המשך השיחות עד 29 באפריל. עריקאת על הסנקציות שהטילה ישראל: "גזילה המתאימה לפיראטים"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

גורמים ברשות הפלסטינית דחו על הסף הצעה ישראלית להרחקת חלק מהאסירים שישתחררו בפעימה הרביעית, בהם ערבים-ישראלים, לשטחי הגדה או לעזה. כך אמר בסוף השבוע בכיר ברשות.

בשיחה עם "הארץ" ציין הפקיד הבכיר כי בשלב זה כל הסוגיות שנוגעות להמשך השיחות בין ישראל לפלסטינים עדיין במחלוקת, פרט לסיכום על המשך השיחות בין הצדדים עד לסוף אפריל. "אנחנו חשים שהישראלים מדווחים על התקדמות וגם מאמינים לעצמם למרות שמדובר בשקר", אמר הגורם. "בפועל אין שום פריצת הדרך והכל נראה תקוע".

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ד"ר סאיב עריקאת, הביע ביום שישי זעם על החלטת ישראל לקזז חובות של הרשות ולהחזיק בכספי מיסים המיועדים לה. ההחלטה התקבלה כחלק מהסנקציות שהטילה ישראל על הרשות לאחר פנייתה לארגונים הבינלאומיים. עריקאת כינה את ההחלטה "גזילה המתאימה לפיראטים". לדבריו, "גניבה תשלומי המיסים הפלסטינים המנוגדת לחוק הבינלאומי ולאמנות הבינלאומיות".

הפגנה לשחרור אסירים בשכם, לפני שבועייםצילום: רויטרס

ברשות הפלסטינית חזרו והבהירו בסוף השבוע ששחרור האסירים בפעימה הרביעית לא יכול להיות מותנה בחידוש השיחות מעבר ל-29 באפריל. "כל מה שיקרה אחרי אפריל, יהיה חייב להתבסס על עיקרון ברור של הקפאת הבנייה בהתנחלויות באופן מלא, ועל כך שהמשא ומתן יתמקד בגבולות" אמר נביל שעת, חבר בוועד המרכזי של פת"ח, בשיחה עם "הארץ".

לדבריו, התביעה הישראלית מהרשות לחזור בה מההסכמים להצטרפות לארגונים בינלאומיים תמוהה ומגוחכת "מעבר לעובדה שמדובר בזכותם של הפלסטינים צריך להבין כי בראש ובראשונה מדובר בהסכמים שמחייבים אותנו כמדינה, ואנו מחוייבים למלא אחרי סעיפי אמנות אלו כמו זכויות נשים, מלחמה בשחיתות, מניעת עינויים ועוד". שעת ציין כי "התביעה הישראלית במקרה הזה תמוהה, בייחוד מאחר וישראל היא זו שהפרה את הסיכומים עמה ולא שחררה את אסירי הפעימה הרביעית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ