שלוש משפחות מתנחלים נכנסו לבית המריבה בחברון

המשפחות החלו לאכלס את הבית החום באישורו של שר הביטחון, לאחר שבית המשפט העליון אישר את כשרות העסקה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שלוש משפחות מתנחלים נכנסו היום (ראשון) להתנחלות חדשה בבית החום בחברון (בית המריבה), לאחר קבלת אישור משר הבטחון משה (בוגי) יעלון.

בחודש שעבר החליט בית המשפט העליון לדחות את ערעור הפלסטינים וקבע כי הבית בדרך לבית המכפלה נרכש כדין בידי המתנחלים. היום הושלם התשלום עבור העיסקה ושר הביטחון אישר לשלוש משפחות להיכנס לבית.

הבית הניצב על הכביש הראשי המוביל למערת המכפלה נרכש על ידי חברת 'טל בניה והשקעות' בשנת 2007. הוא בן 4 קומות, גודלו 1,100 מ"ר ויכול להכיל כ–20 דירות. בשנת 2008 הורה שר הביטחון דאז, אהוד ברק, לפנותו לאחר שעלו סימני שאלה לגבי כשרות עסקת הרכישה, שבוצעה באמצעות איש קש. בדצמבר של אותה שנה ולאחר דרמה פוליטית, פונה הבית בכוח.

הכנות בבית החום בחברון, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

באותה שנה הגישה חברת 'טל בניה והשקעות' עתירה לבית המשפט המחוזי, בבקשה לאכוף את הסכם המכר ולהכריז שהעסקה נעשתה כדין. בשנת 2012 ניתן פסק הדין הקובע כי העסקה הייתה כשרה. בעלי הבית לשעבר, רג'בי ושאוור, ערערו על פסק הדין, אך כאמור, בית המשפט העליון דחה את ערעורם.

הכניסה לבית צויינה היום בטקס רב משתתפים. רב חברון, דב ליאור, אמר בטקס "רכישת בית בארץ ישראל זה לעם ישראל שעיר האבות חוזרת לבניה החוקים וככה צריך לעשות בכל מרחבי ארצנו. השלום האמיתית יהיה שאומות העולם יכירו בזכותו הבלעדית של עם ישראל על הארץ הזאת. כל עם יש לו חבל ארץ על פני כדור הארץ ואנחנו מוכנים לעזור להם לחזור לארץ מוצאם".

משפחה בבית החום בחברון, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

משה לוינגר, ממייסדי ההתנחלות היהודית בחברון אמר "ברוך השם חזרנו הביתה. ושבו בנים לגבולם כמו שאומר הנביא ירמיהן. אני מודה לכל אלו שפעלו. גם לשר הביטחון שבסוף נעתר והתיר למשפחות להכנס".

בנו שלמה לוינגר, נציג המשפחות, הוסיף "חזרנו הביתה לארץ ישראל. חזרנו לחברון לפני 45 שנה, חזרנו לבית השלום לפני 7 שנים והיום החזרה לבית. היא חזרה סופית. זה הבית שלנו. חברון זה ארץ ישראל והבתים שלנו".

משלום עכשיו נמסר כי "כניסת המתנחלים היא עילה להפסקת המו"מ. יעלון נכנע לימין ומגייס את צה"ל להגן על עוד מבנה בלב חברון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ