עשרות צעירים התפרעו בהר הבית: שוטר נפגע קל, הפלסטינים דיווחו על 25 פצועים

כוחות המשטרה נכנסו למתחם הר הבית ופיזרו את המתפרעים ברימוני הלם וגז בניסיון למנוע מהם להתבצר במסגדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות צעירים פלסטינים התפרעו הבוקר (רביעי) ויידו אבנים בהר הבית, שוטר אחד נפגע קל וכ-20 פלסטינים נפצעו באורח קל.

המתיחות בהר הבית הולכת וגוברת מחג לחג. במשך כל שעות הבוקר התנהל עימות בין עשרות שוטרים לבין עשרות צעירים פלסטינים על הר הבית. הפלסטינים נערכו מראש לחג הפסח, עלו להר יום קודם והתבצרו במסגד אל אקצא. במקום הוכנו מצבורי אבנים והם הסתמכו על מדיניות המשטרה שלא לפרוץ למסגד. הם השליכו אבנים, נפצים וזיקוקים לעבר השוטרים דרך דלת המסגד. כאשר השוטרים התקרבו הם גם השתמשו בריהוט ובארונות הספרים של המסגד כדי לחסום את הפתח.

המשטרה מצדה השתמשה ברימוני הלם וגז בניסיון לפזר את המפגינים, או לדחוק אותם לעומק המסגד. עם שוך העימותים, אפשרה המשטרה למספר קבוצות של יהודים לעלות להר. אולם מאות מבקרים נאלצו לשוב על עקבותיהם מבלי לעלות להר. 

ממשטרת ירושלים נמסר כי למרות האלימות נעשו מאמצים גדולים לפתוח את הר הבית למבקרים וכמה מאות מבקרים ביקרו בהר. "יכולנו מראש שלא לפתוח וככל שהיה ניתן איפשרנו כניסת מבקרים, כך קרה גם לפני יומיים", אמר גורם במשטרת הבירה. 

בתקופה האחרונה גוברת מאוד המתיחות סביב הר הבית וכמעט אין יום בחודשים האחרונים שלא נוצר עימות כלשהו על ההר. לרוב מדובר במעצר או בעיכוב של יהודים שמבקשים להתפלל או להפגין נוכחות יהודית במקום. גם בערב החג, לפני יומיים, כמו בכל השנים האחרונות, עוכבו לחקירה מספר פעילי ימין, בהם נועם פדרמן, כשהם מוליכים כבש בדרך להר הבית, מתוך מטרה לחדש את הקורבן. מספר ימים לפני החג קיימו אנשי המקדש שחיטת הכנה טקסית בשכונת קרית משה בירושלים.

בפברואר האחרון פרצו כוחות משטרה אל מתחם הר הבית כדי לפזר התפרעות של כמה עשרות צעירים פלסטינים במקום. שני שוטרים נפצעו באורח קל באירוע וטופלו במתחם, שלושה פלסטינים נעצרו. לאחר זמן מה השתרר שקט בהר הבית והאתר נפתח שוב למבקרים.

באותו יום נערך בכנסת דיון על ריבונותה של המדינה בהר הבית. בצעד חריג, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נעל את הדיון מבלי לקיים הצבעה על נוסח החלטה מוסכם. לשכת פייגלין ניסתה לפני כן לגבש נוסח משותף עם לשכת ראש הממשלה, בניסיון להפיק הצהרה חד משמעית על ריבונות ישראל בהר הבית. ואולם יו"ר הכנסת ולשכת נתניהו פעלו למנוע את ההצבעה, בסופו של דבר, מחשש שהודעה רשמית של הכנסת בנושא תעורר זעם בעולם.

דו"ח פנימי של נציגויות מדינות האיחוד האירופי בירושלים וברמאללה שנחתם ב-18 במארס והגיע לידי "הארץ" שם דגש מיוחד על פגיעות בעלות אופי דתי בזכויותיהם של הפלסטינים בירושלים המזרחית ומזהיר מפני שינוי הסטטוס קוו בהר הבית כפי שדורשות קבוצות יהודיות שונות. "קיים סיכון גדול שבאתר כה רגיש, איומים ברורים על הסטטוס קוו עלולים להצית תגובות קיצוניות ברמה המקומית וגם ברחבי העולם הערבי והמוסלמי, והם בעלי פוטנציאל להסיט ממסלולן את שיחות השלום", נכתב בדו"ח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ