ג'קי חורי
גילי כהן

המשטרה והשב"כ עצרו בשבת האחרונה במסוף נהר הירדן את מג'ד כיאל, פעיל פוליטי ועורך אתר הארגון "עדאלה", בעת ששב מביקור בן שלושה שבועות בביירות בירת לבנון. בית משפט השלום בחיפה התיר היום (חמישי) לפרסום את דבר מעצרו לבקשת "הארץ".

כיאל, תושב חיפה בן 23, נחשד עם מעצרו בעבירות של מגע עם סוכן זר ויציאה שלא כדין למדינת אויב, אולם בשב"כ אמרו היום שאם יוגש נגדו כתב אישום הוא צפוי לכלול עבירה של יציאה למדינת אויב בלבד. מעצרו של כיאל הוארך עד יום שלישי ורק אתמול, בתום חמישה ימי מעצר, הותר לו להיפגש עם עורכי דינו. 

על דבר מעצרו של כיאל הוטל צו איסור פרסום גורף, אולם הוא דווח בהרחבה ברשתות החברתיות ובכמה אתרים ערביים. בחלק מהאתרים נפתח קמפיין בדרישה לשחררו לאלתר בטענה שמדובר בפגיעה בחופש הביטוי ובחופש התנועה של עיתונאי.

בשנים האחרונות כתב כיאל במוסף של העיתון הלבנוני "א־ספיר", הנחשב לבעל קו לאומני מובהק. הוא כתב מאמרים ופרסם כתבות מגזין על החברה הפלסטינית, ובמקביל ערך את אתר האינטרנט של המרכז המשפטי "עדאלה". אמו סוהיר סיפרה ל"הארץ" כי "א־ספיר" ערך כנס מיוחד במלאת 40 שנה להיווסדו והזמין עיתונאים וכותבים מרחבי העולם הערבי. ב–22 במארס הגיע בנה לביירות בטיסה מעמאן לאחר ש"א־ספיר" דאג לאשר את כניסתו ושהותו בלבנון. הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו שבואו לביירות הוא בגדר הגשמת חלום וסיפר כי נפגש שם עם עיתונאים ערבים רבים.

מג'ד כיאלצילום: פאנט

בעבר נמנה עם פעילי בל"ד, ולאחר מכן היה ממובילי המחאה נגד תוכנית פראוור ליישוב הבדואים בנגב וארגן הפגנות ברחבי הארץ יחד עם צעירים שקראו להיאבק ציבורית נגד התוכנית. בנובמבר 2011 הוא היה הפלסטיני היחיד שהשתתף במשט מחאה מאיסטנבול לעזה, שנערך כשנה וחצי לאחר משט המאווי-מרמרה מטורקיה. חיל הים השתלט אז על שתי ספינות שלקחו חלק במשט, וכיאל עוכב לכמה שעות ושוחרר.

המשטרה ערכה שני חיפושים בביתו של כיאל בחיפה, אחד בימי המעצר הראשונים והשני אמש, והחרימה בהם מחשבים. עו"ד אראם מחאמיד מארגון "עדאלה", שפגש את כיאל אמש אמר כי בחקירתו הוא הודה שביקר בביירות ושהשתתף בכנס. לדבריו, היה זה כנס עיתונאים גדול שהשתתפו בו מאות, וכל ההתנהלות בו היתה פתוחה לחלוטין. כיאל דחה כל ניסיון לקשור בינו לבין מפגשים עם אנשים המוגדרים כחשודים או למפגשים מחוץ למסגרת הכנס. לדבריו, עצם השתתפותו בכנס לא היתה סודית, שכן הוא כתב על כך בפייסבוק ופרסם מאמר בעניין ב"א-ספיר".

עו"ד מחאמיד הוסיף כי כיאל סיפר בחקירתו שבמהלך פנה אליו אחד המשתתפים, שלא הכיר לפני כן, ושאל אם הוא תומך במאבק המזוין נגד ישראל. כיאל השיב שהוא לא פוליטיקאי וקובע מדיניות, והוסיף עם זאת שבשנים האחרונות הוכח המאבק המזוין ככלי שנכשל .

כיאל בעת החיפוש בביתו

לדברי מחאמיד, עצם העובדה שאיסור המפגש בין כיאל לעורכי דינו בוטל אתמול ושהיום הוסר צו איסור הפרסום מוכיח שהחקירה מוצתה ושהעבירה המרכזית שמיוחסת לכיאל - מגע עם סוכן חוץ - אין בה ממש ולכן יש לשחרר אותו בתום תקופת המעצר הראשונה.  

במשפחתו של כיאל דחו את העילות למעצרו וטענו כי פעל כעיתונאי לכל דבר והשתתף בכנס במדינה שמבחינת הציבור הערבי והפלסטיני אינה נתפשת כמדינת אויב, כפי שהיא מוגדרת בישראל. "אנחנו תומכים במג'ד וכמו רבים אחרים קוראים לשחרורו המיידי", אמרה אמו והוסיפה כי בנה נזהר שלא לנקוט כל פעולה או לקיים פגישות אחרות בביירות מלבד בכנס העיתונאי. 

משירות הביטחון הכללי נמסר כי ב-23 במארס יצא כיאל לירדן, ומשם עבר ללבנון, המוגדרת מדינת אויב. "התעורר חשד כי הנדון גויס על ידי ארגון עוין על אדמת לבנון ומשכך יועד לחקירה מיד עם חזרתו", אמרו בארגון.

כאשר שב לישראל, דרך מעבר נהר הירדן, נעצר כיאל בידי כוחות משטרה מימ"ר חוף והועבר לחקירת השב"כ. כיאל טען כי יצא ללבנון כדי להשתתף בכנס העיתון "א-ספיר", ולפי השב"כ עשה זאת "תוך שהוא יודע כי מדובר במדינת אויב והכניסה לתחומיה אסורה". "עוד עלה כי הנדון נעזר בגורמי הרשות הפלסטינית ברמאללה, שאליהם פנה על מנת להסדיר את תיעוד יציאתו ללבנון, וזאת על אף היותו אזרח ישראלי. הוא נכנס ללבנון באמצעות התיעוד הפלסטיני שהונפק לו", נמסר מהשב"כ.

בימים הקרובים יחליטו בשירות הביטחון הכללי אם להמשיך בחקירתו של כיאל, ולהגיש נגדו כתב אישום. כפי שנראה כעת, אם יוגש כתב אישום הוא יכלול עבירה של יציאה למדינת אויב, ולא בחשדות שהופנו כלפיו מלכתחילה.

הערב תתקיים במושבה הגרמנית בחיפה משמרת מחאה בקריאה לשחררו. איגוד העיתונאים הפלסטינים פרסם הודעת גינוי למעצר וקרא לשחרורו של כיאל. בהודעה נמסר כי "מדובר בהמשך מדיניות סתימת הפיות ומניעת חופש הפעולה של העיתונאים הפלסטינים, ללא קשר למקום עבודתם. ישראל ממשיכה במדיניות האיפה ואיפה - נותנת חופש פעולה לעיתונאים ישראלים בכל מקום בעולם ומונעת מעיתונאים פלסטינים לסקר ולעשות את עבודתם נאמנה". 

מרכז "אעלאם" לתקשורת ערבית הפיץ בשעות האחרונות עצומה הקוראת לשחרורו של כיאל, ופנה לעיתונאים יהודים וערבים בבקשה שיחתמו על העצומה הזו. "אנו חוששים כי המעצר נועד להצר את העיתונאים הערבים באשר הם, במיוחד לאור העובדה כי עוד עיתונאים רבים, ישראלים וזרים, שהו בלבנון ובמדינות ערב אחרות, המוגדרות כמדינות אויב", נכתב בה, "מעצר עיתונאים וחקירתם הוא הדרך הבוטה ביותר לשיבוש תפקידו של העיתונאי ולשיבוש שליחותה החיונית של עיתונות חופשית במשטרים המתיימרים להיות דמוקרטיים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ