המודיעין האמריקאי מתנגד למתן פטור מוויזה לישראלים מחשש לריגול

לפי דיווח אמריקאי, בכירי קהילת המודיעין העלו חששם בתדרוך סודי בקונגרס. הממשל התנגד עד כה לתוכנית בשל אפליית אמריקאים ערבים בבידוק בנתב"ג

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

גורמים בקהילת המודיעין האמריקאית מתנגדים להכנסת ישראל לתכנית מחשש לריגול, כך דווח השבוע . אם תוכלל ישראל בתוכנית, שבה כבר 38 מדינות, יוכלו אזרחיה לבקר בארה"ב למשך 90 יום לפני שיצטרכו להוציא ויזה להארכת שהותם.

לפי הדיווח, שמתבסס על שיחות עם חברי קונגרס ויועצים בוועדות החוץ והמשפטים של בית הנבחרים, לפני כמה שבועות התקיים תדרוך מסווג בדלתיים סגורות לחברי ועדת המשפטים בקונגרס, במהלכו הביעו נציגי קהילת המודיעין האמריקאית חשש כי פטור מוויזות יקל על מרגלים ישראלים להיכנס לארצות הברית. ועדת המשפטים בבית הנבחרים אחראית בין השאר לפיקוח על הליכי מתן הוויזות. לאחר התדרוך יועצים מוועדת המשפטים עדכנו בחששותיהם גורמים בוועדת החוץ, שמטפלת גם היא בהליך מתן הוויזות.

בתדרוך הסודי השתתפו בכירים במשרד מנהל המודיעין הלאומי, ב-FBI, במינהלת הריגול הנגדי, במשרד החוץ ובמשרד לביטחון הפנים. הוא התקיים על רקע ניסיונות של סנאטורים וחברי קונגרס לקדם חקיקה שתחייב את הממשל להכניס את ישראל לתכנית מתן הפטור מוויזות.

תור להנפקת ויזה ליד שגרירות ארה"ב בתל אביבצילום: אריאל שליט

התדרוך התקיים בימים שבהם עלתה האפשרות לשחרר את המרגל היהודי־אמריקאי ג'ונתן פולארד כחלק מעסקה להארכת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. בכירים בקהילת המודיעין האמריקאית וכן יושבי הראש של ועדות המודיעין בסנאט ובבית הנבחרים הביעו התנגדות למהלך וטענו כי מתן חנינה לפולארד מעבירה מסר בעייתי בכל הנוגע לריגול נגד ארה"ב מצד בנות בריתה.

זו הפעם הראשונה בה נשמעת התנגדות בארצות הברית להכנסת ישראל לתכנית מתן הפטור מוויזות על רקע חששות לריגול. עד היום התנגד הממשל להכנסת ישראל לתכנית על רקע אמריקאים ממוצא פלסטיני או ערבי שכניסתם לישראל נמנעת או שמושפלים בנתב"ג ובגשר אלנבי. הממשל דרש מישראל הדדיות בנושא הפטור מוויזות ומתן יחס שוויוני לכל אזרח אמריקאי שרוצה לבקר בישראל ללא קשר למוצאו האתני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ