לראשונה: צה"ל ישלח לערבים-נוצרים "צווי התנדבות" לשירות צבאי

עד כה, ערבים-נוצרים שרצו להתגייס פנו לצבא מיוזמתם. הצווים החדשים לא יחייבו את המקבלים, אך בצה"ל מקווים שיעודדו גיוס בקרב ערבים־נוצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לראשונה, צה"ל ישלח לערבים-נוצרים צווים שיציעו להם להתנדב לשירות צבאי. זאת בשונה מהמדיניות הקיימת, לפיה הצעירים הנוצרים הם שמתנדבים לשירות.

עד היום ערבים-נוצרים שביקשו להתגייס עשו זאת בעצמם, ופנו באופן עצמאי אל רשויות הצבא. בשבועות הקרובים צפוי צה"ל להתחיל לשנות את דרך פנייתו אל הערבים-הנוצרים, ולשלוח אליהם "צווי התנדבות" בהם ייקראו להגיע אל לשכת הגיוס ולהתחיל את המיונים לצבא. הצווים לא יחייבו את הצעירים, אך בצבא סבורים שיעודדו צעירים נוספים לשרת בצבא. בצה"ל הסבירו כי המהלך נועד קודם כל כדי ליידע את הצעירים אודות מסלולי הגיוס הפתוחים בפניהם, ועל הליך הגיוס עצמו.

לפי התוכנית הצבאית, תחילה יקבלו את הזימון ל"תהליך התייצבות עבור הליכים ראשוניים" רק הגברים הנוצרים - כ-800 בני נוער. הזימון עצמו יכלול תאריך שבו יוכל להגיע הצעיר, אם ירצה, למיונים הראשוניים (כמו אלו הנערכים בצו הראשון).

הפגנה נגד גיוס ערבים לצה"ל בנצרת
הפגנה נגד גיוס ערבים לצה"ל בנצרת, החודשצילום: באסל טנוס

לדברי קצין בכיר באגף כוח האדם (אכ"א), המהלך יביא לעלייה במספר בני הנוער הנוצרים המתגייסים לצבא. באגף מצפים כי עד יוני הקרוב יתגייסו בסך הכל יותר ממאה מבני העדה. לשם השוואה, בצה"ל אומרים כי בשנה שעברה גויסו רק 40 בני נוער נוצרים דוברי ערבית. לפי נתוני הצבא, בצה"ל משרתים כיום כ-150 חיילים ערבים-נוצרים וכ-50 מתגייסים מדי שנה.

הדיונים אודות המהלך החלו כבר לפני כשנתיים, כחלק מעפילות משותפת של הצבא עם נצידי העדה והפורום לגיוס העדה הנוצרית. לדברי הקצין, בצה"ל ערים לוויכוח בתוך החברה הערבית בנוגע לגיוס הנוצרים, "אך האוכלוסייה הנוצרית מזהה עצמה כשונה משאר דוברי הערבית במדינת ישראל, והיא רוצה להיות שותפה ולקח אחריות".

תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת התכנון ומנהל כוח האדם בצה"ל, מסר בעקבות הדברים כי "בצה"ל פועלים לשילוב המיטבי של כלל האוכלוסיות, ורואים חשיבות רבה לחיבור בני העדה הנוצרית כחלק מצה"ל".

גיוס הערבים הנוצרים לצה"ל שנוי במחלוקת בחברה הערבית-נוצרית. בעוד תומכי הגיוס רואים בשירות בצבא חלק מהיותם אזרחי המדינה ("הגעתי כדי לשרת את המדינה שלי", תיארה מונה ליזה עבדו מחיפה, ששירתה כלוחמת בגדוד הקרקל, בריאיון שנערך איתה בערבית ופורסם באתר צה"ל באנגלית), המתנגדים לו טוענים כי הגיוס לצה"ל משרת את האינטרס הציוני ואת הכיבוש ומסייע להפריד את החברה הערבית לעדות שונות - דרוזים, מוסלמים ונוצרים.

בפורום למען גיוס בני העדה הנוצרית לצה"ל בירכו על היוזמה, וציינו כי למרות שאלה צווים התנדבותיים, יש בהם מסר הסברתי המצביע על רצינות המדינה ורצונה לשלב את האוכלוסייה הנוצרית בתוכה. "זו החלטה היסטורית שפותחת דף חדש, דף של תקווה בכל התחומים וערבות הדדית בין היהודים לנוצרים בישראל, לצד כל שאר האוכלוסיות המתגייסות. ההחלטה מאפשרת לצעירי העדה הנוצרית השתלבות חלקה יותר בחברה הישראלית, וקידום טוב יותר בסולם התפקידים הביטחוניים והאזרחיים כאחד", אמר סרן (מיל') שאדי חלול, דובר הפורום.

מנגד, ח"כ באסל גטאס (בל"ד), המתנגד נחרצות לגיוס ערבים מכל הדתות לשירות לאומי או צבאי, קרא בתגובה לצעירים להחזיר את הצווים לשולחם בדואר או לשרוף אותם בהפגנות מחאה המוניות. הוא ציין שמדובר ב"צעד נואש של הממסד, שמטרתו לפלג בין הערבים בני העדה הנוצרית לבין כלל החברה הערבית. זה צעד מסוכן המראה שבקרוב תנהיג המדינה החלת גיוס חובה לצעירים הנוצרים". 

קבוצות הפועלות נגד הגיוס לצה"ל בחברה הערבית יקיימו כנס גדול ב-17 במאי לקידום הקמפיין שהן מובילות. בוועדת ההיגוי לכנס קראו היום לצעירים הנוצרים להתנגד לצווים. "מדובר בעוד ניסיון להפיל את הצעירים הערבים בביצת ההרג של הכיבוש, ולזרוע סכסוכים בתוך החברה הערבית. בסופו של דבר כל זה יתנפץ מול העמדה האיתנה של הצעירים הערבים - המודעים לזהותם הלאומית הערבית. אנו בטוחים שאותם צעירים ישליכו את הצווים לפחי האשפה כי לאומיותם אינה עומדת במבחן, ולא עומדת למכירה בשקלים או בדולרים", אמרו בוועדה. 

כמו כן, עמותות אזרחיות ותנועות נוער הפועלות בחברה הערבית ומזוהות עם מפלגות חד"ש ובל"ד, החלו בהחתמת עצומה נגד גיוסם של הצעירים הערבים, לרבות נוצרים. "למרות שמדובר בצו התנדבותי, זהו אמצעי להפעלת לחץ על הצעירים הנוצרים. אנו בטוחים שדינן של יוזמות כאלו הוא כישלון, והן יחזרו כבומרנג אל המצדדים והתומכים ביוזמה", נכתב בעצומה, המופצת ברשתות החברתיות.

אירועים שערך משרד הביטחון בניסיון לעודד ערבים-נוצרים להתגייס לצבא עוררו בעבר תרעומת בחברה הערבית ובקרב הח"כים הערבים. הכומר היווני-אורתודוקסי גבריאל נדאף, העומד בראש הפורום למען גיוס בני העדה הנוצרית לצה"ל, הוחרם בשל השתתפותו בכנס כזה. בשנה שעברה כתבה ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לנדאף : "אתה מפריד את הצעיר הנוצרי מבני עמו והופך אותו לאויב של עמו ולמסייע לאויבים האמיתיים". ח"כ גטאס אף פנה לאפיפיור וביקש כי יביע התנגדות לגיוס נוצרים לצה"ל.

בהקשר זה התעוררה סערה על רקע חוק שאושר בפברואר האחרון ומעגן לראשונה הפרדה בין ערבים-נוצרים ומוסלמים. החוק משנה את הרכב הוועדה המייעצת המתמנה לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה כך שתכלול נציג נוצרי ונציג מוסלמי, ויוזם החוק ח"כ יריב לוין (הליכוד) הבהיר כי מדובר במהלך ראשון מתוך רבים, שמטרתו להבדיל בין אזרחים נוצרים ומוסלמים ולהעמיק את מעורבות האוכלוסיה הנוצרית בחברה הישראלית. הח"כים הערבים התנגדו לחוק והציגו אותו כניסיון לעגן מדיניות של "הפרד ומשול" לגבי ערבים אזרחי ישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ