מנכ"ל המשרד להגנת העורף התפטר ותוקף את צה"ל ומשרד הביטחון

לאחר פחות משנה בתפקיד, כתב רונן לעובדיו: "בהיעדר הכלים למימוש האחריות שהוטלה עליי, יהיה זה בלתי אחראי מצדי להמשיך בתפקידי"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

אחרי פחות משנה בתפקיד הודיע היום (שלישי) מנכ"ל המשרד להגנת העורף, ניצב בדימוס דן רונן, על התפטרותו. במכתב שהפיץ ל-37 עובדי המשרד להגנת העורף, תוקף רונן את צה"ל ואת משרד הביטחון, אותו הוא מאשים ב"התנהגות בלתי הולמת כלפי המשרד להגנת העורף", ומציין כי הממשלה לא הסדירה את חלוקת הסמכויות בין שני המשרדים ולא יישמה את החלטתה לספק תשתית לוגיסטית למשרד להגנת העורף.

רונן, שנכנס לתפקידו ביולי האחרון, כתב לעובדים כי "בהעדר הכלים והיכולת למימוש האחריות שהוטלה עליי על ידי ממשלת ישראל, יהיה זה בלתי אחראי מצדי להמשיך בתפקידי כמנכ"ל המשרד להגנת העורף. לכן אינני יכול להמשיך ולשאת באחריות לנושאים ולתחומים שנמצאים באחריות המשרד". הוא צפוי לסיים את תפקידו כבר בשבוע הבא, בסוף חודש אפריל. למעשה ביקש רונן מהשר להגנת העורף גלעד ארדן לפרוש עוד בסוף חודש פברואר, ונימק זאת בהעדר החלטה בנוגע לסמכויות המשרד.

במכתבו לעובדים כתב רונן כי "ראוי לציין שקיימת מחלוקת מהותית בין שתי גישות שונות. האחת, שרווחת במשך שנים רבות וגם כשלה במלחמת לבנון השנייה בשנת 2006, שרק צה"ל הוא שיכול. והגישה השנייה, שמיוצגת על ידי המשרד להגנת העורף, שהעורף האזרחי צריך וחייב להיות מוכן לסייע ולטפל בכל אירוע בעורף (ואם צה"ל פנוי לסייע זה יכול להיות בונוס) כפי שנהוג בכל מדינות העולם המערבי, הדמוקרטיות והנאורות". במלחמת לבנון השנייה היה רונן מפקד המחוז הצפוני של המשטרה.

זהו המנכ"ל השני של המשרד להגנת העורף המתפטר מתפקידו, לאחר גבי אופיר שסיים את תפקידו ביוני שעבר. בעבר פרסם רונן מאמר באתר ynet שבו כינה את המשרד "מיותר" וכתב כי הוא הוקם "כנראה מתוך שיקולים פוליטיים ולא מתוך הכרה טהורה לדאוג ולהגן על האזרחים". טרם מינויו למנכ"ל משרד העורף, אמר רונן כי דבריו התבססו על מצב המשרד אז, "אך עם כניסתו של השר ארדן לתפקיד נראה כי חל שינוי מהותי בתפישת המשרד ותפקודו. המצב כיום שונה משהיה בעבר, כיום יש למשרד כלים להוביל תהליכים משמעותיים בתחום הגנת העורף".

נושא חלוקת הסמכויות בין משרד הביטחון והמשרד להגנת העורף מהווה מוקד חיכוך בין שניהם מאז הקמת הממשלה. ארדן דרש להרחיב את סמכויות משרדו ואיים להתפטר אם בקשתו לא תיענה, בעוד שר הביטחון משה יעלון ובכירי הצבא מתנגדים לכך בתוקף. בינואר אף קרא יעלון בפומבי לסגור את המשרד להגנת העורף, אותו הגדיר "בזבוז של כספי ציבור", וטען כי הוקם משיקולים פוליטיים. "האחריות היא שלי, מקצה לקצה" אמר אז יעלון, "אי אפשר לפצל את העניין ולהקים איזה משרד שייתן פקודות לפיקוד העורף, והרמטכ"ל ייתן פקודות לפיקוד העורף, ואני אתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ