ישראל: התנאים שמציב אבו מאזן מראים שאינו רוצה שלום

הנשיא הפלסטיני דורש שחרור אסירים ערבים-ישראלים ושיחות מיידיות על הגבולות. פגישת צוותי המו"מ שנערכה היום הסתיימה ללא פריצת דרך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פקידים בכירים בירושלים תקפו הערב (שלישי) בחריפות את התנאים להארכת המשא ומתן עם ישראל שהציב הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), במהלך תדרוך לכתבים ישראלים. "משמעות דבריו של אבו מאזן היא שהוא אינו מעוניין בשלום", אמרו. "מי שרוצה בשלום אינו מציג פעם אחר פעם תנאים שהוא יודע שישראל לא יכולה לקבל".

בירושלים הדגישו כי הפלסטינים כבר הציגו את התנאים שעליהם דיבר עבאס במהלך פגישות בין צוותי המשא ומתן של שני הצדדים בשבועות האחרונים. לדבריהם, בפגישות הללו כבר דחתה ישראל את הדרישות הפלסטיניות. "אבו מאזן רק רוצה לקבל מבלי לתת דבר, והוא ימשיך לעשות זאת עד שהקהילה הבינלאומית תדרוש ממנו לגלות רצינות בשיחות ונכונות להתקדם בהן", אמרו הפקידים הבכירים.

הפקידים הבכירים הציגו את התדרוך שקיים עבאס עם הכתבים הישראלים כניסיון הונאה של הציבור הישראלי. "במקביל להצהרות השלום שאין מאחוריהן דבר, אבו מאזן מקיים שיחות שלום עם חמאס - שמוכר בכל העולם כארגון טרור הקורא להשמדת מדינת ישראל ולרצח יהודים", אמרו.

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, היום ברמאללהצילום: אמיל סלמן

השליח האמריקאי לשיחות, מרטין אינדיק, קיים היום פגישה משולשת עם צוותי המשא ומתן של ישראל והרשות הפלסטינית. מהצד הישראלי נכחו בפגישה שרת המשפטים, ציפי לבני, והשליח המיוחד של ראש הממשלה, יצחק מולכו. מהצד השני נכחו ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, וראש המודיעין הכללי, מאג'ד פרג'. הפגישה, שהתקיימה בירושלים, נמשכה יותר מחמש שעות, אך הסתיימה ללא פריצת דרך.

עבאס הבהיר בתדרוך שערך היום ברמאללה כי הארכת השיחות חייבת להתבסס על שני עקרונות: ראשית, שחרור הפעימה הרביעית של האסירים - וזאת משום שמדובר בהתחייבות קודמת של ממשלת ישראל. הכוונה היא לשחרור 30 האסירים ובהם 14 ערבים-ישראלים, שישוחררו לבתיהם. לדברי עבאס, כל תנאי חדש כמו גירוש או הרחקה מישראל של המשוחררים, הוא הפרה של ההסכם. העקרון השני הוא שיחות מיידיות על סוגיית הגבולות, לתקופה של שלושה חודשים. בתקופה זו יתמקדו המגעים אך ורק בקביעת קו הגבול, ובמהלכה תהיה הקפאה מלאה של בנייה בהתנחלויות.

הנשיא הפלסטיני הביע נכונות להמשיך לנסות למצוא נוסחה שתביא להארכת המשא ומתן גם אחרי ה-29 באפריל - תאריך היעד שנקבע מראש. "אנחנו כל הזמן מדברים, ונמשיך לדבר ונקרא לזה שיחות הכנה להארכת השיחות", אמר היום עבאס בשיחה עם כתבים ישראליים במוקאטעה ברמאללה, "אבל מה שחשוב הוא שהכוונות של ישראל יהיו רציניות בכל הנוגע לתהליך המדיני ולפתרון שתי המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ