הייגל למצרים: קחו מסוקים, תנו דמוקרטיה

ארה"ב תעניק לצבא המצרי 10 מסוקי אפאצ'י למלחמה בטרור בסיני. שר ההגנה האמריקאי קרא למקבילו בקהיר להאיץ מהלכים דמוקרטיים

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

שר ההגנה האמריקאי צ׳אק הייגל טילפן אמש (שלישי) לעמיתו המצרי, גנרל סידקי סובחי, כדי לבשר לו על התקדמות הליכי הסיוע הצבאי ולהפציר בו להאיץ מהלכים דמוקרטיים במצרים.

סובחי הוא מקורבו של המועמד לנשיאות עבד אל־פתח א־סיסי, כיהן כרמטכ״ל כאשר א-סיסי היה שר ההגנה והתקדם לתפקיד שא־סיסי פינה עם פרישתו מהצבא והצגת מועמדותו לנשיאות.

בהודעת הפנטגון, שפורסמה הבוקר, נאמר כי הייגל התקשר לסובחי והודיע לו כי שר החוץ ג׳ון קרי ידווח בקרוב לקונגרס כי מצרים מקיימת את יחסיה האסטרטגיים עם ארה״ב ועומדת במחוייבותה להסכם השלום הישראלי־מצרי מ-1979. הדיווח לקונגרס הוא תנאי לאישור הסיוע הצבאי השנתי, לפי מפתח של כ-75 אחוזים מהסיוע לישראל (אך ללא תוספות ישראליות ייחודיות, כגון ההשתתפות בתוכניות הגנת טילים). 

הייגל הודיע גם כי הנשיא אובמה מעניק למצרים 10 מסוקי-קרב מדגם אפאצ׳י, המיועדים ללחימה בטרור בסיני. המסוקים החדשים אמורים ״לסייע לממשלת מצרים להתמודד עם קיצונים המסכנים את הביטחון הישראלי, המצרי והאמריקאי", אמר הייגל.

מאז ההפיכה במצרים, שבה הדיח הצבא בראשות שר ההגנה, הגנרל עבד אל־פתאח א־סיסי את הנשיא מוחמד מורסי והוציא את האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק, הוקפא הסיוע הצבאי האמריקאי למדינה. ישראל ביקשה באחרונה מבכירי הממשל האמריקאי ומחברי קונגרס שלא לעצור את אספקת המסוקים למצרים, בטענה שהם קריטיים למאבק בארגוני הג'יהאד העולמי בחצי האי. 

לצד בשורות אלה הודיע הייגל לסובחי כי ממשל אובמה עדיין אינו יכול לאשר לקונגרס כי מצרים נוקטת בצעדים הנחוצים למעבר (ממשטר חירום צבאי) לדמוקרטיה. הייגל קרא לממשלת מצרים ״להפגין התקדמות״ בתחומי זכויות האדם וחירויות האזרח, אך לא נקב בלוח־זמנים מחייב - ובכך אותת כי וושינגטון לא תכביד על מסע הבחירות של א־סיסי.

א-סיסי וסובחי (משמאל)צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ