פתח וחמאס חתמו על הסכם פיוס: "סוף תקופת הפיצול הפלסטיני"

נציגי הפלגים הגיעו להבנות לפיהן תוקם ממשלת אחדות ויערכו בחירות לנשיאות בתוך שבעה חודשים. נתניהו: עבאס צריך לבחור בין ישראל לחמאס

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפלגים הפלסטיניים חתמו אחר הצהריים (רביעי) על הבנות ליישום הסכמי הפיוס ביניהם. ראש ממשלת חמאס בעזה אסמעיל הנייה אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת בעזה: "אני שמח להכריז על סופה של תקופת הפיצול הפנים-הפלסטיני". 

על פי הודעת הנייה במסיבת העיתונאים, הצדדים מחויבים להסכמים קודמים, והוסכם כי נשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) יקים ממשלת אחדות בתוך חמישה שבועות. הממשלה תורכב מטכנוקרטים ותכשיר את הקרקע לבחירות. כמו כן, הוסכם כי הבחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולאש"ף יערכו במקביל, לפחות שישה חודשים לאחר הרכבת הממשלה, במועד שייקבע סופית על ידי עבאס. בנוסף, הוסכם כי בתוך חמישה שבועות תתכנס ועדה מיוחדת של אש"ף לדון בפעולות הארגון מתוקף ההסכם. 

הסכם הפיוס הפלסטיני - סיקור נרחב: ההסכם כהכנה למערכות הבאות מול ישראל / עמירה הס | הפיוס אינו מבשר את חורבן הבית השלישי / עמוס הראל | ישראל צריכה לראות בפיוס הזדמנות ולא איום / ברק רביד | המסר של חמאס ופתח לעולם: תם עידן פלסטין המחולקת / צבי בראל

עבאס הגיב להסכם הפיוס בהודעה קצרה שמסר במוקטעה, ואמר כי "האחדות והפיוס יובילו לחיזוק עמדתו של הנושא והנותן הפלסטיני למען השמירה על האינטרסים הלאומיים ולמען הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים". 

יו"ר משלחת פתח לשיחות הפיוס, עזאם אל אחמד, אמר לאחר החתימה: "הסכמנו על יישום כל הסעיפים שסוכמו בעבר על פי הסכמי קהיר ודוחא". חבר משלחת הפיוס וראש תנועת היוזמה הלאומית הפלסטינית מוסטפא אל ברגותי אמר ל"הארץ" כי "חל שינוי גדול באווירה וברצון למען יישום ההסכם. דנו בכל הפרטים כולל הסוגיות הרגישות, אבל תפקידה של הממשלה החדשה שתורכב ליישם את הפרטים ולכן המשימה העיקרית עכשיו היא הרכבת הממשלה המשותפת והפעלתה, הן בגדה והן ברצועה". לשאלה מה עתיד הסכם הפיוס אם יוארכו השיחות עם ישראל, אמר אל ברגותי כי אין קשר בין הדברים, "ואם ממשלת ישראל רצינית, היא צריכה לנהל משא ומתן ישיר מול אבו מאזן". אולם להערכתו, השיחות לא יוארכו בגלל שישראל מכשילה כל התקדמות.

הפגנת תמיכה בפיוס בין פתח וחמאס, היום בעזה צילום: אי-אף-פי

לפי מקורות פלסטינים, עבאס יפרסם עוד הערב שני צווים נשיאותיים בנוגע להרכבת הממשלה החדשה והבחירות. לפי גורמים ברמאללה, עבאס יעמוד בראש ממשלת האחדות, וסגניו יהיו מי שכיהנו עד עתה כראשי ממשלה, הנייה בעזה וראמי אלחמדאללה בגדה. עם זאת, לא נפסלת האפשרות להטלת הרכבת הממשלה על אישיות עצמאית המקורבת לחמאס.

גורמים פלסטינים אמרו ל"הארץ" כי סוגיית מנגוני הביטחון של חמאס ועתידם עדיין אינה ברורה, וטרם הוסכם מי יהיה הכוח שישלוט במעברים. על פי הערכות לא רשמיות, מנגנוני חמאס בעזה (כוחות השיטור) יצורפו למנגוני הביטחון של הרשות. עם זאת, לפי אותם גורמים, בחמאס ימשיכו לשמור על עצמאות הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, בדומה למודל של חיזבאללה בלבנון. ההסכם לא משפיע על המשך המאבק המזוין של חמאס בישראל.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בתגובה לדיווחים על הסכם הפיוס המתגבש כי "אי-אפשר לעשות שלום גם עם ישראל וגם עם החמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל. חתימה על הסכם לממשלת אחדות של הפתח והחמאס היא חתימה על סיומו של המו״מ בין ישראל לרשות הפלסטינית". יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "זאת ממשלת אחדות הטרור. החמאס ימשיך לרצוח יהודים ואבו מאזן ימשיך לדרוש את שחרורם. מי שחשב שאבו מאזן הוא פרטנר, ראוי שיחשב מסלול מחדש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר את עבאס על שיחות הפיוס עם חמאס. "במקום להתקדם לשלום עם ישראל אבו-מאזן מתקדם לשלום עם חמאס", אמר נתניהו במהלך פגישה עם שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ. "אי אפשר להשיג את שניהם", אמר נתניהו. אתמול תקפו פקידים בכירים בירושלים את התנאים להארכת המשא ומתן עם ישראל שהציב עבאס, ואמרו כי "משמעות דבריו היא שהוא לא מעוניין בשלום". עבאס אמר כי הוא מסכים להמשיך בשיחות לחידוש המשא ומתן גם לאחר פקיעת המועד הסופי, אך התנה זאת בביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, דיון מיידי בסוגיית הגבולות והקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות. צפו בדברי נתניהו:

הארגונים הפלסטינים מפוצלים מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה ב-2007. השיחות בין נציגי חמאס למשלחת פתח החלו אתמול בערב ונמשכו עד לפנות בוקר, והתחדשו בשעה האחרונה. שני הצדדים צפויים לפרסם הודעה משותפת.

השיחות בעזה נסובות על יישום הסכמי הפיוס שנחתמו בעבר בין עבאס לראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, בדוחא ב-2012 ובקהיר ב-2011. לפי ההסכמים המקוריים, שהפלגים הנצים לא הצליחו עד כה ליישם, עבאס יעמוד בראש ממשלת מעבר עד הבחירות לפרלמנט ולנשיאות. חמאס והג'יהאד האסלאמי יצטרפו למוסדות אש"ף והמועצה הלאומית הפלסטינית, ארגוני הגג של העם הפלסטיני. הצדדים הקימו ועדות משותפות לדיון בשאר הנושאים במחלוקת - ועדת הבחירות המרכזית, מנגנוני הביטחון של חמאס, שחרור עצורים והחזרת אנשי פתח לרצועה. הצדדים לא הצליחו לגבש הסכמות והאשימו אחד את השני בסירוב להתגמש, ודיוני הוועדות נקלעו למבוי סתום. 

בפגישה עם כתבים ישראלים במוקטעה, עבאס דחה אתמול את הביקורת הישראלית על הפיוס עם חמאס. "אצלנו יש פלגים ומפלגות בדיוק כמו שיש לכם. חמאס היא חלק מהעם הפלסטיני. אין סתירה בין הפיוס לבין התהליך המדיני", אמר עבאס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ