צה"ל תקף ברצועה דקות אחרי ההודעה על הסכם האחדות

כלי טיס של חיל האוויר תקף בצפון הרצועה, שבעה נפצעו. בעקבות התקיפה, נורו מעזה רקטות. אחת התפוצצה בשער הנגב והשנייה במועצת חוף אשקלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דקות לאחר ההודעה הפלסטינית על הסכם בין חמאס לפתח, תקף כלי טיס של צה"ל בבית להיא, בצפון רצועת עזה. הפלסטינים מדווחים על שבעה פצועים באורח בינוני, אחד מהם היה רכוב על אופנוע. לפי הדיווחים, כלי טיס ישראלי ירה לפחות שני טילים לעבר אופנוע בבית להיא. לפי דובר משרד הבריאות של ממשלת חמאס בעזה, שבעת הפצועים נפגעו באורח בינוני ופונו לבית חולים ברצועה.

בשב"כ הגדירו את הפעילות ככזאת שכוונה כנגד יורה רקטות ואמרו כי מדובר ב"פעילות מונעת" וכי יעדי התקיפה מוכרים כמשגרי רקטות. מדובר צה"ל נמסר כי הפעילות, המשותפת לחיל האוויר ולשב"כ, נועדה לסיכול טרור. עם זאת, הודו בצה"ל כי היעדים לתקיפה לא נפגעו. 

זמן קצר לאחר התקיפה הישראלית, כמה אזעקות נשמעו ברחבי עוטף עזה, עד כה ידוע על שתי נפילות. סמוך לשעה שש וחצי בערב נשמעה אזעקה במועצה האזורית חוף אשקלון, ורקטה התפוצצה בשטחים הפתוחים של המועצה סמוך לגדר הגבול. דקות אחדות לאחר מכן נשמעה אזעקה נוספת במועצה, אך לא נשמע פיצוץ. עשר דקות לאחר מכן נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, שם רקטה התפוצצה בשטחים פתוחים במועצה. בשני המקרים לא היו נפגעים בנפש ולא נגרם נזק לרכוש.

אחר הצהריים הודיעו הפלסטינים על הסכם אחדות ופיוס בין פתח לחמאס. על פי הודעת ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, הצדדים מחויבים להסכמים קודמים, והוסכם כי נשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) יקים ממשלת אחדות בתוך חמישה שבועות, אשר תכשיר את הקרקע לבחירות. כמו כן, הוסכם כי הבחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולאש"ף יערכו במקביל, לפחות שישה חודשים לאחר הרכבת הממשלה, במועד שייקבע סופית על ידי עבאס. בנוסף, הוסכם כי בתוך חמישה שבועות תתכנס ועדה מיוחדת של אש"ף לדון בפעולות הארגון מתוקף ההסכם. 

בכיר בפתח עזאם אל אחמד אמר: "הסכמנו על יישום כל הסעיפים שסוכמו בעבר על פי הסכמי קהיר ודוחא. בשלב זה לא דווח על עתיד מנגנוני הביטחון של חמאס ומי ישלוט במעברים". לפי מקורות פלסטינים, עבאס יפרסם עוד הערב שני צווים נשיאותיים בנוגע להרכבת הממשלה החדשה והבחירות. לפי גורמים ברמאללה, עבאס יעמוד בראש הממשלה וסגניו יהיו מי שכיהנו עד עתה כראשי ממשלה, אסמאעיל הנייה בעזה וראמי אלחמדאללה בגדה. יחד עם זאת, לא נפסלת האפשרות להטלת הרכבת הממשלה על אישיות עצמאית המקורבת לחמאס.

שלשום תקף חיל האוויר שתי מטרות בדרום הרצועה ואחת במרכזה, בתגובה על ירי הרקטות הבוקר ליישובי הדרום ועל ירי האר-פי-ג'י לעבר כוח צה"ל בדרום הרצועה. מצה"ל נמסר כי בכל התקיפות זוהו פגיעות מדויקות במטרות. 

לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" בתקיפה נפצעו באורח קל שני פעילים של כוחות הביטחון הפלסטינים, הכפופים לממשלת חמאס. הפלסטינים דיווחו כי השניים נפצעו כתוצאה מפגיעה במבנה של אחד ממנגנוני הביטחון במחנה הפליטים אל-נסיראת שבמרכז הרצועה. כמו כן, מ"מען" נמסר כי צה"ל תקף בחאן יונס שבדרום הרצועה ובדיר אל-בלח שבמרכזה.

בתחילת אפריל ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב, איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בתגובה תקף צה"ל מספר מטרות בדרום הרצועה ובמרכזה.

בחודש מארס נורו מטחי רקטות מרצועת עזה לעבר שדרות, נתיבות וכמה מועצות אזוריות סמוכות. מתוך כ-70 רקטות ששוגרו לעבר ישראל, 5 נפלו באזורים מאוכלסים, מתוכן 2 בשדרות ובמועצה אזורית שער הנגב. גם אז לא היו נפגעים, אך נזק קל נגרם למבנים. גם אז הגיב צה"ל בירי ותקף צה"ל חוליית ג'יהאד איסלאמי בדרום הרצועה, שלושה פלסטינים נהרגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ