בעקבות הפיוס בין חמאס לפתח: ישראל ביטלה פגישה בין צוותי המו"מ

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר לדון בהסכם הפיוס הפלסטיני. אבו מאזן אמר הערב כי ההסכם עם חמאס אינו סותר את קיומו של מו"מ עם ישראל

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים38
ברק רביד
ג'קי חורי

לשכת ראש הממשלה הודיעה לפנות ערב (רביעי) כי בעקבות החתימה על בוטלה הפגישה שתוכננה להתקיים הערב בין צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים. 

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר (יום ה') כדי לדון בהסכם הפיוס בין פתח וחמאס. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בעניין הסכם הפיוס. "אנחנו רואים במהלך הזה חזרה על הדפוס המוכר של הפלסטינים: בכל פעם שצריכים לקבל החלטות הם בורחים", אמר נתניהו לקרי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה רשמית ובה אמר כי "הערב, כשעדיין מתנהלות שיחות להארכת המו"מ, אבו מאזן בחר בחמאס ולא בשלום. מי שבוחר בחמאס לא רוצה שלום".

שרת המשפטים והנציגה הישראלית למו"מ עם הפלסטינים, אמרה הערב כי ״מדובר בהתפתחות בעייתית מאוד שפוגעת במאמצי השלום שמתקיימים באינטנסיביות ובסיכוי שנוצר רק לאחרונה. חמאס מסרבת לקבל במשך שנים את תנאי הקוורטט הכוללים הכרה בישראל, הפסקת האלימות והכרה בהסכמים שנחתמו בין ישראל לפלסטינים. נוכח המצב החדש, ישראל צריכה לבחון את המשמעויות ולשקול בהתאם את צעדיה״.

פלסטינים חוגגים בעזה לאחר ההודעה על הפיוסצילום: אי-אף-פי

בכיר אמריקאי אמר ל"הארץ" בעקבות החתימה על ההסכם כי שתוקם ברשות - רק אם זו תכיר בישראל, תתנער מהאלימות ותכבד את ההסכמים הקודמים עליהם חתם אש"ף.

"היינו ברורים לגבי העקרונות שעליהם צריכה להתבסס ממשלת אחדות פלסטינית כדי למלא תפקיד חיובי בתהליך השלום ולבנות מדינה פלסטינית עצמאית", אמר הבכיר האמריקאי. "כל ממשלה פלסטינית שתוקם תהיה חייבת להתחייב בצורה ברורה ומפורשת לאי־אלימות, הכרה בישראל וקבלת ההסכמים וההתחייבויות הקודמות בין הצדדים, כולל מפת הדרכים. הנשיא עבאס מחויב לעקרונות אלה מאז ומתמיד".

דקות ספורות לאחר לאחר ההודעה על חתימת ההסכם, ת הפלסטינים מדווחים על שבעה פצועים באורח בינוני, אחד מהם היה רכוב על אופנוע. לפי הדיווחים, כלי טיס ישראלי ירה לפחות שני טילים לעבר אופנוע בבית להיא. לפי דובר משרד הבריאות של ממשלת חמאס בעזה, שבעת הפצועים נפגעו באורח בינוני ופונו לבית חולים ברצועה.

הפלגים הפלסטיניים חתמו אחר הצהריים (רביעי) על הבנות ליישום הסכמי הפיוס ביניהם. ראש ממשלת  בעזה  אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת בעזה: "אני שמח להכריז על סופה של תקופת הפיצול הפנים-הפלסטיני". 

על פי הודעת הנייה במסיבת העיתונאים, הצדדים מחויבים להסכמים קודמים, והוסכם כי נשיא הרשות  (אבו מאזן) יקים ממשלת אחדות בתוך חמישה שבועות. הממשלה תורכב מטכנוקרטים ותכשיר את הקרקע לבחירות. כמו כן, הוסכם כי הבחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולאש"ף יערכו במקביל, לפחות שישה חודשים לאחר הרכבת הממשלה, במועד שייקבע סופית על ידי עבאס. בנוסף, הוסכם כי בתוך חמישה שבועות תתכנס ועדה מיוחדת של אש"ף לדון בפעולות הארגון מתוקף ההסכם. 

יו"ר משלחת פתח לשיחות הפיוס, עזאם אל אחמד, אמר לאחר החתימה: "הסכמנו על יישום כל הסעיפים שסוכמו בעבר על פי הסכמי קהיר ודוחא". חבר משלחת הפיוס וראש תנועת היוזמה הלאומית הפלסטינית מוסטפא אל ברגותי אמר ל"הארץ" כי "חל שינוי גדול באווירה וברצון למען יישום ההסכם. דנו בכל הפרטים כולל הסוגיות הרגישות, אבל תפקידה של הממשלה החדשה שתורכב ליישם את הפרטים ולכן המשימה העיקרית עכשיו היא הרכבת הממשלה המשותפת והפעלתה, הן בגדה והן ברצועה". לשאלה מה עתיד הסכם הפיוס אם יוארכו השיחות עם ישראל, אמר אל ברגותי כי אין קשר בין הדברים, "ואם ממשלת ישראל רצינית, היא צריכה לנהל משא ומתן ישיר מול אבו מאזן". אולם להערכתו, השיחות לא יוארכו בגלל שישראל מכשילה כל התקדמות.

לפי מקורות פלסטינים, עבאס יפרסם עוד הערב שני צווים נשיאותיים בנוגע להרכבת הממשלה החדשה והבחירות. לפי גורמים ברמאללה, עבאס יעמוד בראש ממשלת האחדות, וסגניו יהיו מי שכיהנו עד עתה כראשי ממשלה, הנייה בעזה וראמי אלחמדאללה בגדה. עם זאת, לא נפסלת האפשרות להטלת הרכבת הממשלה על אישיות עצמאית המקורבת לחמאס.

גורמים פלסטינים אמרו ל"הארץ" כי סוגיית מנגוני הביטחון של חמאס ועתידם עדיין אינה ברורה, וטרם הוסכם מי יהיה הכוח שישלוט במעברים. על פי הערכות לא רשמיות, מנגנוני חמאס בעזה (כוחות השיטור) יצורפו למנגוני הביטחון של הרשות. עם זאת, לפי אותם גורמים, בחמאס ימשיכו לשמור על עצמאות הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, בדומה למודל של חיזבאללה בלבנון. ההסכם לא משפיע על המשך המאבק המזוין של חמאס בישראל.

שר החוץ  אמר בתגובה לדיווחים על הסכם הפיוס המתגבש כי "אי-אפשר לעשות שלום גם עם ישראל וגם עם החמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל. חתימה על הסכם לממשלת אחדות של הפתח והחמאס היא חתימה על סיומו של המו״מ בין ישראל לרשות הפלסטינית". יו"ר הבית היהודי  אמר כי "זאת ממשלת אחדות הטרור. החמאס ימשיך לרצוח יהודים ואבו מאזן ימשיך לדרוש את שחרורם. מי שחשב שאבו מאזן הוא פרטנר, ראוי שיחשב מסלול מחדש".

הארגונים הפלסטינים מפוצלים מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה ב-2007. השיחות בין נציגי חמאס למשלחת פתח החלו אתמול בערב ונמשכו עד לפנות בוקר, והתחדשו בשעה האחרונה. שני הצדדים צפויים לפרסם הודעה משותפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ