ארה"ב: עבאס הבהיר לקרי שהממשלה החדשה תכיר בישראל, זה חיובי

משרד החוץ האמריקאי מסר שהנשיא הפלסטיני התחייב להמשך המדיניות של כיבוד הסכמים קודמים והימנעות מאלימות. חמדאללה הפקיד מכתב התפטרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) התחייב אתמול בשיחת טלפון עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי כי הממשלה הפלסטינית החדשה שתקום בעקבות הסכם הפיוס תיישם את המדיניות שבה הוא נוקט - תכיר בישראל, תכבד הסכמים קודמים ותימנע מאלימות. כך הודיעה דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, בתדרוך היומי לכתבים הערב (שישי). סאקי הוסיפה כי "זהו מסר חיובי".

סאקי ציינה שקרי סבור כי תהליך השלום הישראלי-פלסטיני "נמצא בתקופת מעבר והמתנה". היא הדגישה כי המשא ומתן הגיע לנקודה שבה יש לעצור: "הצדדים צריכים להחליט כעת מה הלאה. זה תלוי בהם". לדברי סאקי, קרי עדיין סבור שהסכם שלום הוא אינטרס אמריקאי, ישראלי ופלסטיני, אך ארה"ב אינה יכולה להכריח את הצדדים לבצע צעדים שהם לא מעוניינים לבצע. דברים דומים אמר מוקדם יותר הנשיא ברק אובמה, שקרא ל"פסק זמן" בשיחות.

לפני שלושה ימים, עם חתימת הסכם הפיוס, הביעה ארה"ב אכזבה מהמהלך. סאקי אמרה אז כי "הסכם הפיוס בין פתח וחמאס מעלה דאגות ועלול להקשות על הניסיונות להאריך את שיחות השלום... עיתוי ההסכם מדאיג והתאכזבנו מההודעה". אתמול דווח ב"הארץ" כי ישראל דורשת מארה"ב להגיב להסכם ביתר חריפות. לדברי פקיד ישראלי בכיר, שרי הקבינט המדיני-ביטחוני סברו כי התגובה האמריקאית "בלתי מספקת, רפה, הצהרתית בלבד וללא מספיק סימני קריאה". בישראל ביקשו תגובה ברורה יותר, דוגמת האזהרה הפומבית שמסר משרד החוץ האמריקאי לעבאס כשזה השמיע איום בפירוק הרשות הפלסטינית.

עבאס וקרי בעמאן בחודש שעברצילום: רויטרס

בתוך כך הניח הערב ראש הממשלה ברמאללה, ראמי חמדאללה, מכתב התפטרות על שולחנו של עבאס, ומסר כי הוא מפקיד בידי עבאס את המכתב במטרה לקדם את הפיוס הפלסטיני. מקורות פלסטיניים אמרו ל"הארץ" כי המהלך מהווה הצהרת כוונות חיובית, בעקבות קריאתו של ראש ממשלת חמאס אסמעיל הנייה לעבאס להתחיל בהיערכות להקמת הממשלה החדשה. על פי דיווחים פלסטיניים, הנייה התקשר הערב לעבאס והשניים שוחחו בעניין יישום הסכם הפיוס. מחר בבוקר יתכנס הוועד המרכזי של אש"ף כדי לדון בהסכם הפיוס ובהשלכותיו וכן בצעדי הענישה שהחליטה ישראל לנקוט.

ביום רביעי חתמו נציגי הפלגים הפלסטיניים על הבנות ליישום הסכמי הפיוס ביניהם. ההסכם קובע כי עבאס יקים בתוך חמישה שבועות ממשלת אחדות, שתורכב מטכנוקרטים ותכשיר את הקרקע לבחירות. הבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת ייערכו שישה חודשים לפחות לאחר הרכבת הממשלה. ראש ממשלת חמאס אסמעיל הנייה אמר לאחר החתימה: "אני שמח להכריז על סופה של תקופת הפיצול הפנים-הפלסטיני". עבאס הוסיף כי "האחדות והפיוס יובילו לחיזוק עמדתו של הנושא והנותן הפלסטיני למען השמירה על האינטרסים הלאומיים ולמען הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים".

אתמול החליט הקבינט המדיני-ביטחוני להקפיא את המשא ומתן עם הפלסטינים עד שיתבהרו הרכב הממשלה החדשה ומדיניותה. בהחלטת הקבינט נכתב כי "ישראל לא תנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל". עוד הוחלט כי ישראל תעכב את כספי המסים שהיו אמורים להיות מועברים לרשות בשבוע הבא ולא תאפשר לבנקים פלסטיניים להפקיד כספים בבנקים ישראליים. פקיד ישראלי בכיר הסביר כי בישראל ממתינים לראות אם הממשלה תקבל את תנאי הקוורטט, שאליהם התחייב עבאס, לדברי סאקי - תכיר בישראל, תתנער מהאלימות ותכבד הסכמים קודמים, ורק אז יוחלט האם לחדש את שיחות השלום או לא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ