עבאס מבהיר: ממשלת הפיוס עם חמאס תכיר בישראל ותגנה טרור

נשיא הרשות אמר בכינוס הוועד המרכזי של אש"ף כי הסכם הפיוס תורם למשא ומתן, והבהיר כי הממשלה החדשה לא תהיה מעורבת בו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הוועד המרכזי של אש"ף התכנס היום (שבת) כדי לדון בהסכם הפיוס הפלסטיני שנחתם השבוע ובהשלכותיו. נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) נאם בפני הוועד המרכזי ואמר כי הממשלה החדשה שתקום תכיר בישראל ותגנה את הטרור והאלימות, אולם הבהיר כי המשא ומתן ישאר תחת אחריות ארגון הגג של הפלסטינים - אש"ף, וכי הממשלה החדשה לא תהיה מעורבת בו. 

בפתח הכינוס של אש"ף, אמר עבאס כי הוא עדיין מעוניין בהמשך התהליך המדיני. הוא הבהיר כי תהליך הפיוס לא מתנגש כלל עם התהליך המדיני, אלא להפך. לדבריו, הפיוס מנע מצב שבו תוקם מדינה בעזה ואוטונומיה בגדה המערבית. נשיא הרשות ציין כי "אין מנוס, אלא להגיע להסדר על פי העקרונות הלאומיים הפלסטיניים בהקמת מדינה על גבולות 67' ובירתה ירושלים המזרחית, ואנו תומכים בפתרון סוגיית הפליטים על פי יוזמת השלום הערבית והחלטת האו"ם".

שלשום, החליט הקבינט המדיני ביטחוני פה אחד על השעיה של המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית עד להתבהרות הרכב הממשלה הפלסטינית החדשה ומדיניותה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ישראל מעוניינת לראות האם הממשלה הפלסטינית החדשה תקבל את תנאי הקוורטט, כלומר תכיר בישראל, תתנער מהאלימות ותכבד הסכמים קודמים, ורק בהתאם לזאת יוחלט האם לחדש את שיחות השלום או לא.

כנס הוועד המרכזי של אש"ף, היוםצילום: אי-אף-פי

בתגובה לטענות בישראל על פיוס עם ארגון טרור, אמר עבאס כי ישראל הגיעה להסכמים עם חמאס בתקופת מוחמד מורסי, ותהה מדוע הוא "מנוע כעת מלקיים הסכם עם תנועה שהיא חלק מהעם הפלסטיני".

נשיא הרשות חזר על דבריו כי ללא שחרור האסירים הפלסטינים בפעימה הרביעית, דיון על גבולות המדינה הפלסטינית והקפאה מלאה בהתנחלויות ובירושלים המזרחית, "נגיד לישראל בבקשה בואי לקחת אחריות על שטחי הגדה וענייני היום יום של הפלסטינים". עבאס האשים בנאומו את ישראל בהכשלת המשא ומתן, וטען כי היא מציבה מכשולים. הוא חזר על התנגדותו להכיר במדינה יהודית והמשך הבנייה בהתנחלויות.

עבאס אף טען ששר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר בפניו שנתניהו לא מאמין בו, ולכן דרש לשחרר את האסירים הוותיקים בארבע פעימות. לדבריו, נתניהו מנסה לסחוט עוד ויתורים פלסטינים כמו הרחקת אסירים או גירושם, אך הבהיר שמדובר בהפרה בוטה של ההסכם וניסיון להכניס תנאים חדשים ולזה הפלסטינים מתנגדים.

עבאס התחייב אתמול בשיחת טלפון עם קרי כי הממשלה הפלסטינית החדשה שתקום בעקבות הסכם הפיוס תיישם את המדיניות שבה הוא נוקט - תכיר בישראל, תכבד הסכמים קודמים ותימנע מאלימות. כך הודיעה אתמול דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, בתדרוך היומי לכתבים. סאקי הוסיפה כי "זהו מסר חיובי".

כמו כן, אתמול הניח ראש הממשלה ברמאללה, ראמי חמדאללה, מכתב התפטרות על שולחנו של עבאס, ומסר כי הוא מפקיד בידי עבאס את המכתב במטרה לקדם את הפיוס הפלסטיני. מקורות פלסטיניים אמרו ל"הארץ" כי המהלך מהווה הצהרת כוונות חיובית, בעקבות קריאתו של ראש ממשלת חמאס אסמעיל הנייה לעבאס להתחיל בהיערכות להקמת הממשלה החדשה. על פי דיווחים פלסטיניים, הנייה התקשר אתמול בערב לעבאס והשניים שוחחו בעניין יישום הסכם הפיוס.

איראן ברכה היום על הסכם הפיוס בין פתח וחמאס. דוברת משרד החוץ בטהראן, מארזייה עפחאם, אמרה בין השאר כי איראן מברכת על כל פיוס "שמוביל לאחדות פלסטינית ולאימוץ החלטות המתיישרות עם המטרות נגד ההתרחבות והתוקפנות של המשטר הכובש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ