המדינה עצרה תוכניות מתאר פלסטיניות בשטחי סי בעקבות הפנייה לאו"ם

האלוף יואב מרדכי מסר כי התוכניות הוקפאו כצעד ענישה - אף שהחודש טענה המדינה בתגובה לבג"ץ כי תוכניות מטופלות בהתאם לשיקולים מקצועיים בלבד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה הפסיקה לקדם תוכניות מתאר לכפרים פלסטינים בשטח C כצעד ענישה עקב בקשת הרשות הפלסטינית להצטרף לאמנות בינלאומיות שונות - כך אמר היום (ראשון) מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי. הצהרתו של מרדכי סותרת את עמדת המדינה שנמסרה לבג"ץ לאחרונה, לפיה קידום תוכניות בנייה נעשה משיקולים תכנוניים בלבד.

האלוף מרדכי הופיע בפני ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). הוועדה דנה באי-האכיפה כביכול של עבירות בנייה מצד פלסטינים. כבעבר, לדיון כלל לא הוזמנו נציגים פלסטינים, אלא רק נציגי עמותת רגבים, הממומנת על ידי תנועת אמנה והמועצות האזוריות בגדה.

בדיון אמר מרדכי כי "תוכניות המתאר עבור האוכלוסייה הפלסטינית הוקפאו בעקבות פניית אבו מאזן לסוכנויות האו"ם". רק בתחילת החודש, בתשובה לעתירת ארגון רבנים לזכויות אדם לבג"ץ בטענה לאפליה של פלסטינים במוסדות התכנון, טענה הפרקליטות: "מועצות כפרים יכולות ליזום תכנון ולהגישו לבחינת מוסדות התכנון הקיימים. יוזמות כאמור נבחנות וייבחנו על פי שיקולים תכנוניים מקצועיים". אלא שמדברי מרדכי מתברר כי ההחלטה שלא לקדם תוכניות מתאר נובעת ממדיניות פוליטית ואינה קשורה לשיקולי תכנון.

יואב מרדכי כדובר צה"ל במבצע עמוד ענןצילום: דודו בכר

מרדכי ציין עוד כי בחמישה מקרים אותרה מעורבות של גופים בינלאומיים בבנייה לא חוקית, ובעקבות זאת הוגשה תלונה לקונסוליות המדינות המעורבות וכן עודכן משרד החוץ. מדובר במימון גני שעשועים על ידי ממשלת איטליה, שדרוג באר מים במימון שוודי, צריפים שנבנו במימון צרפתי ושני מקרים שבהם הקצה האו"ם אוהלים לחסרי בית.

מהנתונים שהוצגו בוועדה עולה כי ב-2013 אותרו 1,646 הפרות בנייה. 1,288 הפרות אותרו בקרב פלסטינים, ו-373 מהמבנים הבלתי חוקיים נהרסו. אצל יהודים התגלו 358 הפרות, ו-147 מהמבנים נהרסו. עם זאת, הניסיון מלמד כי המבנים שנהרסים בהתנחלויות אינם מבני מגורים, וכי המינהל האזרחי אינו פוגע במאחזים הגדולים והמקושרים פוליטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ