"יד ושם": דברי עבאס על השואה עשויים לסמן שינוי בקרב הפלסטינים

בהודעת מוסד ההנצחה צוין עוד: "אנו מצפים ששינוי זה יבוא לידי ביטוי גם באתרי האינטרנט ובתכניות הלימודים של הרשות". נתניהו: ניסיון למזער נזקים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מוסד "יד ושם" להנצחת השואה הדגיש בהודעה שפרסם כי דבריו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) על השואה, עשויים "לסמן שינוי" בכל הנוגע ליחס לסוגיה בעולם הערבי ובזירה הפלסטינית.

"אנו מצפים ששינוי זה יבוא לידי ביטוי גם באתרי האינטרנט, בתכניות הלימודים ובשיח של הרשות הפלסטינית", נמסר מיד ושם. "ההכרה בפשעי השואה היא דבר בסיסי לכל מי שרוצה להתמודד ביושר עם ההיסטוריה. יד ושם קורא לכל המעוניינים ללמוד על אירוע מכונן זה לבקר באתר יד ושם בשפה הערבית ובערוצי היו-טיוב שלו בערבית ובשבע שפות אחרות".

בראיון לרשת סי-אן-אן היום (ראשון) המעיט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מחשיבות דבריו של עבאס על השואה והגדיר אותם "מיזעור נזקים". נתניהו טען כי עבאס אינו יכול לקרוא לשואה הפשע המתועב ביותר בהיסטוריה, ובאותה נשימה לחבק את חמאס שמכחיש את השואה. "מה שהנשיא עבאס מנסה לעשות זה להרגיע את דעת הקהל הבינלאומית במערב שמבינה שהוא מחבק את הטרוריסטים מהחמאס. אני חושב שמדובר בנסיונות התפתלות", אמר נתניהו.

עבאס ברמאללה, בתחילת החודשצילום: אי–פי

הבוקר פרסם עבאס הודעה מיוחדת בערבית ובאנגלית לרגל יום הזיכרון לשואה. בטיוטת ההודעה שעותק ממנה הגיע לידי "הארץ" הגדיר עבאס את רצח היהודים בשואה "כפשע הנורא ביותר נגד האנושות בהיסטוריה המודרנית". זו הפעם הראשונה שנשיא פלסטיני מפרסם הצהרה כזו.

על כוונתו של עבאס לפרסם את ההודעה לרגל יום השואה פורסם לראשונה בשבוע שעבר ב"הארץ". הנשיא הפלסטיני התחייב לפרסם הודעה כזו בעקבות פגישה עם סגן נשיא הקונגרס היהודי העולמי לשעבר, הרב מארק שנייר. "שמעתי מה אומרים על יחסו של עבאס כלפי השואה, אבל הופתעתי עד כמה ברור הוא היה בנושא הזה בפגישה איתי", סיפר שנייר, שחברת יחסי הציבור המייצגת אותו העבירה את טיוטת הודעתו של עבאס לידי "הארץ".

ההודעה של עבאס התפרסמה באתר של סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית WAFA באגלית ובערבית. בהודעה הביע עבאס את תנחומיו "למשפחות הקורבנות והחפים מפשע – יהודים ואחרים - שנהרגו על ידי הנאצים".

עבאס הדגיש כי השואה הינה "שיקוף של מושג האפליה על רקע אתני והגזענות להם העם הפלסטיני מתנגד ודוחה בתקיפות". עבאס כותב עוד כי הקהילה הבינלאומית צריכה לעשות ככל יכולתה כדי להילחם בגזענות וחוסר צדק בעולם "ולהביא צדק לעמים מדוכאים בכל מקום שהוא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ