אש"ף: תומכים בהמשך הפניות לגופי או"ם ולארגונים בינלאומיים

בישיבת הוועד המרכזי של הארגון הוחלט להשאיר את אופציית המשא ומתן עם ישראל פתוחה, אך רק בתנאי שישראל תקפיא את הבנייה בשטחים

ג'קי חורי
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ד-פ-א

בתום ישיבת הוועד המרכזי של אש"ף, שנערכה אמש (ראשון) נמסר כי המועצה מסכימה לחזור למשא ומתן עם ישראל בתנאים של הקפאת הבנייה בהתנחלויות ועל בסיס החלטות הקהילה הבינלאומית. במחאה על ההחלטה להשאיר את אופציית המשא ומתן עם ישראל פתוחה, עזבו נציגי החזית העממית את הישיבה בזעם.

הדיון נסב סביב ארבעה סעיפים מרכזיים: הפיוס עם החמאס, המשא ומתן עם ישראל, ההתנגדות העממית והסרת המצור על רצועת עזה. במהלך הישיבה תמכה המועצה בהסכם הפיוס עם חמאס, שנחתם בשבוע שעבר, וקראה לקיים בחירות בהקדם. בנוסף היא התנגדה להכרה בישראל כמדינה יהודית, הטילה את האחריות בכישלון המשא ומתן המדיני על ישראל ותמכה בהמשך פניית הרשות הפלסטינית להצטרף למוסדות האו"ם ולארגונים בינלאומיים. בכיר באש"ף אמר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי בכוונת הרשות לקדם הצטרפות ל-63 ארגונים ואמנות בינלאומיות. 

הנשיא עבאס בישיבת המועצה המרכזית של אש"ף, בסוף השבועצילום: אי-אף-פי

ההחלטה מגיעה בהמשך לצעדים שננקטו על ידי הרשות כבר בתחילת החודש, אז הגישו הפלסטינים בקשות ההצטרפות ל-15 אמנות בינלאומיות, בין היתר לאמנה למאבק באפליה נגד נשים, לאמנת ז'נבה הרביעית, לאמנת האו"ם נגד עינויים ולאמנת האו"ם נגד שחיתות. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאליקי, אמר כי המהלך בא בתגובה לכך שישראל לא ביצעה את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, כפי שהתחייבה עם פתיחת המשא ומתן ביולי 2013, ולכן הרשות רואה עצמה משוחררת מהתחייבותה שלא לפנות למוסדות הבינלאומיים.

בהודעת הסיכום של ישיבת הוועד המרכזי מבהיר הוועד את זכותה של מדינת פלסטין, בהיותה מדינה משקיפה באו"ם, להמשיך ולפנות לכל מוסדות האו"ם וכן להצטרף לאמנות ז'נווה. לפי ההודעה, המועצה מסמיכה את ההנהגה הפלסטינית לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ולמועצת הביטחון לצורך גינוי של הבנייה בהתנחלויות, ייהוד ירושלים והפגיעה במסגדים ובכנסיות, כמו גם בעניין הטלת סנקציות על ישראל והחרמת החברות והמוסדות שמשתפים פעולה עם מדיניות הכיבוש והמשך הבנייה בהתנחלויות. עוד נכתב בהודעה כי על הקהילה הבינלאומית לפעול לכך שישראל תישא באחריות למדיונותה בגדה המערבית, לרבות הפרת החוק הבינלאומי בהיותה מדינת כובשת.

בכיר בוועד המרכזי של אש"ף אמר ל"הארץ" כי הודעת הוועד מעניקה  לאבו מאזן חופש פעולה מול הקהילה הבינלאומית, וכי עיתוי המשך הפנייה למוסדות האו"ם ייעשה בהתאם להתפתחויות. "אנחנו רוצים שהכיבוש יעלה לישראל ביוקר מבחינה מדינית ובינלאומית", אמר הבכיר. "עכשיו התחלנו עם הפיוס ואיחוד השורות, ובהמשך נתקדם עם הפנייה למוסדות האו"ם". 

אתמול נודע ל"הארץ" כי השליח האמריקאי לתהליך השלום, מרטין אינדיק, עזב את ישראל על רקע החלטת ישראל להשעות את המו"מ עם הפלסטינים. אינדיק צפוי להשתתף בהתייעצויות שיתקיימו בשבועות הקרובים בוושינגטון בנושא תהליך השלום, אך בשלב זה לא ברור מתי הוא וצוותו ישובו לאזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ