אובמה בהודעה ליום השואה: מחויבים לזכור ולהתנגד לאנטישמיות

נשיא ארה"ב הוסיף כי "לצד האבל, זו הזדמנות לכבד את אלו שבנו את חייהם מחדש". אתמול הביע עבאס את תנחומיו למשפחות הקורבנות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

נשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם היום (שני) הודעה לרגל יום השואה. "ביום זה, אנחנו מתחייבים שוב לזכור ולהתנגד לאנטישמיות, בכל מקום שתכה שורשים. אנחנו חייבים לתת משמעות למילים 'לעולם לא עוד'". לדברי אובמה, "גם כשאנחנו מתאבלים על אלו שחייהם נלקחו, יום זה נותן לנו הזדמנות לכבד את אלו שיצאו מהחושך של השואה כדי לבנות מחדש את חייהם בקהילות מסביב לעולם".

אתמול פרסם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הודעה מיוחדת בערבית ובאנגלית לרגל יום הזיכרון לשואה. עבאס הגדיר בהודעתו את רצח היהודים בשואה "כפשע הנורא ביותר נגד האנושות בהיסטוריה המודרנית". זו הפעם הראשונה שנשיא פלסטיני מפרסם הצהרה כזו.

עבאס הדגיש כי השואה הינה "שיקוף של מושג האפליה על רקע אתני והגזענות להם העם הפלסטיני מתנגד ודוחה בתקיפות". עבאס כתב עוד כי הקהילה הבינלאומית צריכה לעשות ככל יכולתה כדי להילחם בגזענות וחוסר צדק בעולם "ולהביא צדק לעמים מדוכאים בכל מקום שהוא".

מוסד "יד ושם" להנצחת השואה הדגיש בהודעה שפרסם כי דבריו של עבאס על השואה, עשויים "לסמן שינוי" בכל הנוגע ליחס לסוגיה בעולם הערבי ובזירה הפלסטינית.

"אנו מצפים ששינוי זה יבוא לידי ביטוי גם באתרי האינטרנט, בתכניות הלימודים ובשיח של הרשות הפלסטינית", נמסר מיד ושם. "ההכרה בפשעי השואה היא דבר בסיסי לכל מי שרוצה להתמודד ביושר עם ההיסטוריה. יד ושם קורא לכל המעוניינים ללמוד על אירוע מכונן זה לבקר באתר יד ושם בשפה הערבית ובערוצי היו-טיוב שלו בערבית ובשבע שפות אחרות".

בריאיון לרשת סי-אן-אן אתמול, המעיט ראש הממשלה בנימין נתניהו מחשיבות דבריו של עבאס על השואה והגדיר אותם "מיזעור נזקים". נתניהו טען כי עבאס אינו יכול לקרוא לשואה הפשע המתועב ביותר בהיסטוריה, ובאותה נשימה לחבק את חמאס שמכחיש את השואה. "מה שהנשיא עבאס מנסה לעשות זה להרגיע את דעת הקהל הבינלאומית במערב שמבינה שהוא מחבק את הטרוריסטים מהחמאס. אני חושב שמדובר בנסיונות התפתלות", אמר נתניהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ