אהוד ברק העיד במשטרה על מעורבותו בפרשת הרפז

שר הביטחון לשעבר, שלא מוגדר כחשוד בפרשה, חזר בעדותו על טענות שהעלה בעבר - לפיהן אשכנזי פעל נגדו כרמטכ"ל, ואף ניסה לסכל מינויים שקבע

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, העיד לפני כשבועיים במשך כמה שעות על מעורבותו בפרשת הרפז במשרדי יחידת להב 433. ברק מסר את עדותו בפני החוקרים בעקבות טענות וממצאים חדשים שעלו מחקירתם של עוזר הרמטכ"ל לשעבר, אל"מ (מיל') ארז וינר, ודובר צה"ל לשעבר, תא"ל (מיל') אבי בניהו, שנעצרו ונחקרו לפני כמה שבועות. בניגוד לשאר המעורבים הבולטים בפרשה, ברק אינו מוגדר חשוד והוא לא זומן לחקירה.

בעדותו חזר ברק על טענותיו, כפי שהציגן בעבר גם בפני מבקר המדינה ובבדיקות אחרות שבוצעו בפרשה. ברק טען בפני החוקרים כי לא הסתיר בשום שלב שהרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי פועל נגדו - ואף ניסה לסכל כמה מהמינויים עליהם החליט.

ברק חזר על הטענה שמסר למבקר המדינה כי ברגע שאשכנזי הבין שיואב גלנט הוא המועמד המוביל לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל, הוא איים עליו, ואמר כי מדובר בהכרזת מלחמה נגדו. בלהב 433 ממשיכים בימים אלה לחקור אנשי צבא ואנשי משרד הביטחון לשעבר, כשגם הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי צפוי להיחקר באזהרה.

שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי, במארס האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בתצהיר שהגיש ברק באוגוסט 2013 לבית המשפט של מחוז המרכז בלוד, טען שר הביטחון לשעבר כי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי עמד בראש "קבוצה של קצינים בכירים, מספר אזרחים וקציני מילואים, שפעלה באופן פסול כדי למנוע תהליך חוקי של מינוי רמטכ"ל לצה"ל וכנגד הדרג המדיני, תוך שימוש בכלים והתנהגות עבריינית לכאורה".

ברק ייחס לקבוצת הקצינים והאזרחים את המעשים הבאים: "זיוף מסמך; שימוש במסמך מזויף; איסוף מידע מכפיש על הדרג המדיני ועל קצינים בכירים בצה"ל; ושיבוש הליכי חקירה - והכל בניגוד לקוד הפלילי, לחוק יסוד הצבא, לנורמות הפיקוד ולרוח צה"ל".

בתצהיר המפורט, שכלל 22 סעיפים, העלה שר הביטחון לשעבר טענות חמורות אשר לא הושמעו עד אז בפומבי על ידי כל גורם רשמי. על פי ברק, קבוצת קצינים, אשר עמה נמנה עוזר הרמטכ"ל לשעבר וינר, הרפז ודובר צה"ל לשעבר בניהו, "פעלה בהנחייתו ובהובלתו של הרמטכ"ל דאז אשכנזי, ולהבנתי מתוך מטרה לסכל תהליך חוקי של מינוי רמטכ"ל לצה"ל... ולפגוע בסמכויות הדרג המדיני".

בתצהיר מופיעה הטענה שלהרפז היה חלק מרכזי באיסוף חומר מכפיש על שר הביטחון, וכי הוא הביא אותו בפני אשכנזי הן במישרין והן בעקיפין - באמצעות רעייתו רונית אשכנזי ועוזרו וינר.

כמו כן, טען ברק בתצהיר כי עיתוי העברת מסמך הרפז לתקשורת לא היה מקרי. לדבריו, בעלי עניין, ובראשם אשכנזי, שמרו את המסמך ברשותם במשך חודשים ודאגו להעבירו לכלי התקשורת בעיתוי שנבחר בקפידה, כדי לעורר מהומה ציבורית שתביא בסופו של דבר לסיכול מינויו של הרמטכ"ל.


לפרטים המלאים לחצו על הדמות הרצויה. נתונים: גילי כהן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ