בכיר אמריקאי: הבית הלבן סבור שהפיוס הפלסטיני "אינו בהכרח דבר רע"

יועץ הנשיא אמר כי "אי אפשר לעשות שלום רק עם חצי מהעם הפלסטיני". בכיר ישראלי רומז: ארה"ב התחייבה לא לכפות עלינו מו"מ בהשתתפות חמאס

חמי שלו
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ברק רביד

הבית הלבן סבור שפיוס בין הפתח לחמאס "איננו בהכרח דבר רע" כי הוא עשוי לחזק את ידו של מחמוד עבאס ולאפשר לו לנהל משא ומתן בשם העם הפלסטיני כולו – כך אמר יועצו של הנשיא פיל גורדון בתדרוך סגור לראשי הארגונים היהודיים בארצות הברית.

גורדון, המשמש כיועץ הנשיא לענייני המזרח התיכון, אמר ביום שישי לנציגי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים שוושינגטון הופתעה ממהלך הפיוס ואף הביעה תרעומת בפני עבאס על העיתוי הבעייתי  שנבחר כדי להודיע על ההסכם המתגבש בין פתח לחמאס. הממשל גם דבק בעמדתו שחמאס הוא ארגון טרור ושארצות הברית לא תעניק סיוע לממשלה פלסטינית שלא תקבל את תנאי הקוורטט: התנערות מטרור והכרה בישראל ובהסכמים קודמים.

עם זאת, ניכר שהממשלה החליט להאיר את "חצי הכוס המלאה" של המגעים בין פתח, לחמאס. גורדון אמר שהממשל סבור שישראל הייתה מתקשה להגיע להסכם שלום עם "חצי ישות" פלסטינית בגדה המערבית, כשהחלק השני נמצא תחת שלטון חמאס בעזה. "אי אפשר לעשות שלום רק עם חלק מהעם הפלסטיני," אמר גורדון. הוא ציין שוושינגטון איננה רואה סיבה להתנגד לבחירות חדשות, כי היא נוקטת בגישה של "נחכה ונראה" וממתינה לראות כיצד הדברים מתפתחים, אך "נותרה מחויבת" לתהליך השלום.

טקס חתימת הסכם הפיוס הפלסטיני, בשבוע שעברצילום: רויטרס

גורדון אמר שההערכה האמריקאית היא שעבאס איננו מקדם את הדו-שיח עם החמאס כדי להגיע לפיוס אמתי. האמריקאים סבורים שהמנהיג הפלסטיני מבקש לנצל את החולשה של הארגון, הנמצא "על הקרשים", כדי לחזק את מנהיגותו ולנסות לחתור להסכם עם ישראל מתוך עמדה של כוח.

גורדון גם עדכן את משתתפי התדרוך בפרטי המשא ומתן המתנהל בין מדינות המערב לאיראן בנושא הגרעין. הוא הביע אופטימיות לגבי סיכויי המשא ומתן, בעוד שרוב השאלות שהופנו אליו הביעו ספקנות והסתייגות מכוונותיה של טהרן.

הבית הלבן העדיף שלא להגיב לדיווחים על השיחה.

בכיר ישראלי רמז בראיון לעיתון ניו-יורק טיימס כי ארה"ב נתנה לישראל בכמה הזדמנויות בעבר התחייבות לפיה לא תדרוש ממנה לנהל מו"מ עם ממשלת אחדות פלסטינית אם חמאס לא יעמוד בתנאי הקוורטט - הכרה בישראל, התנערות מהטרור וכיבוד הסכמים קודמים.

בימים האחרונים התבטאו בכירים בממשל האמריקאי כי אם ממשלת הטכנוקראטים שתוקם ברשות כתוצאה מהסכם הפיוס בין פתח לחמאס תקבל את שלושת תנאי הקוורטט הדבר יהיה מספק עבור ארה"ב. ישראל הביעה אכזבה מה תגובה האמריקאית "הרפה" ודרש הכי הממשל יבהיר שלא רק חברי הממשלה צריכים לקבל את תנאי הקוורטט אלא גם כל המפלגות שתומכות בממשלה, כולל חמאס.

"קיבלנו בעבר התחייבות ספציפית מארה"ב שתומכת בעמדתנו בנושא", אמר בכיר ישראלי לניו יורק טיימס.

לדברי הבכיר הישראלי ההתחייבות ניתנה לישראל במהלך כהונתו הראשונה של הנשיא אובמה בבית הלבן וניתנה פעם נוספת לאחר תחילת הקדנציה השנייה. לדבריו, האמריקאים הסכימו עם ישראל כי אין לנהל מו"מ עם ממשלת אחדות פלסטינית כח עוד החמאס עצמו לא מקבל את תנאי הקוורטט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ