ג'ון קרי: מתחרט על השימוש במילה "אפרטהייד"

קרי פרסם היום הודעה אישית יוצאת דופן בה הביע צער על השימוש שעשה במילה זו כדי לתאר את ההשלכות של היעדר תהליך מדיני על עתידה של ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתוך גל גובר של התקפות פוליטיות ואישיות נגדו, שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי פרסם היום הודעה אישית יוצאת דופן בה הביע צער על השימוש שעשה במילה "אפרטהייד" כדי לתאר את ההשלכות האפשריות של העדר תהליך מדיני על עתידה של ישראל.

"אילו יכולתי, הייתי מסובב לאחור את הטייפ ובוחר במילה אחרת כדי לתאר את אמונתי שבטווח הארוך, הדרך היחידה לקיים מדינה יהודית ושני עמים ושתי מדינות החיות זה לצד זה בשלום ובטחון היא באמצעות פתרון של שתי מדינות," אמר קרי בהודעה מיוחדת שפרסמה מחלקת המדינה. "שרת המשפטים לבני וראשי הממשלה לשעבר אולמרט וברק אמנם העלו כולם את סכנת האפרטהייד כדי להדגיש את סכנות המדינה האחידה בעתיד, אך את המילה הזו עדיף להותיר מחוץ לדיון המתקיים פה בבית."

את ההודעה האישית המשפילה החליט קרי לפרסם כדי לנסות ולשים קץ להודעות הגינוי והביקורת על כך שהשתמש במילה "אפרטהייד" בנאום שנשא בפני הפורום האקסקלוסיבי "ועד השלישיה" ושהוקלטו בחשאי על ידי כתב האתר דיילי ביסט ג'וש רוגן. הקשיבו להקלטה של קרי כפי שפורסמה הלילה ברשת פוקס

הדברים עוררו ביקורת חריפה כלפי קרי בקרב הימין הרפובליקאי וארגונים יהודיים, ומחוקקים רפובליקאים כמו הסנטור טד קרוז מטקסס ופרשנים שמרנים כמו צ'ארלס קראוטהאמר קראו להתפטרותו של קרי. "לפני שייגרם נזק נוסף לביטחון הלאומי שלנו ולברית החיונית שלנו עם ישראל, ג'ון קרי צריך להגיש לנשיא אובמה את התפטרותו ואובמה צריך לקבל את ההתפטרות", אמר קרוז.

עם זאת, מקורות יודעי דבר אמרו אמש להארץ שגם הבית הלבן לא היה מרוצה מהסערה שחוללו דבריו  של קרי, וככל הנראה דחקו בו לנסות ולהרגיע את השטח באמצעות הודעה אישית.

בהודעתו מדגיש קרי את תמיכתו רבת השנים בישראל ואת פעילותו הנמרצת למען פתרון של שתי מדינות "שמביא למדינה יהודית בטוחה ולמדינה פלסטינית משגשגת."

"לא ארשה לאיש להטיל ספק במחויבותי לישראל במיוחד לצרכים פוליטיים, ולכן אני מבקש להבהיר את מה שאני מאמין בו ואת מה שאיני מאמין בו. ישראל היא דמוקרטיה נמרצת ואינני מאמין, ומעולם גם לא אמרתי, שישראל היא מדינת אפרטהייד או שהיא מתכוונת להפוך לכזו. כל מי שיודע משהו עלי יודע זאת ללא צל של ספק."

"שנית, אני נמצא בשטח כבר מספיק זמן כדי להכיר בכוחן של מילים ליצור רושם מוטעה, גם כשהדבר נעשה ללא כוונה, ואילו יכולתי הייתי מחזיר לאחור את הטייפ ובוחר במילה אחרת. בטווח הארוך, מדינה דו-לאומית אחידה איננה יכולה להיות המדינה היהודית הדמוקרטית שישראל ראויה לה או המדינה הפלסטינית בעלת הזכויות המלאות שהעם הפלסטיני ראוי לה," אמר קרי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ