פשע שנאה בכפר פורדיס: כתובות ומגן דוד רוססו על מסגד

אלמונים ריססו "מסגדים סוגרים במקום ישיבות" על קיר המבנה וניקבו צמיגים של כמה מכוניות שחנו במקום. התושבים יקיימו הערב תהלוכת מחאה בכפר

ג'קי חורי
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אלי אשכנזי

אלמונים ציירו הלילה (שני) מגן דוד על קיר מסגד בכפר פורדיס, ריססו עליו "מסגדים סוגרים במקום ישיבות" וניקבו את צמיגיהם של כמה כלי רכב שחנו בקרבת מקום. מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן, אמר כי האירוע חמור, ומסר כי המשטרה תעשה כל מאמץ לאתר את המבצעים. בנוסף, המשטרה פתחה בחקירת אירוע אחר, בו אלמונים השחיתו צלב וספסלים בחצר כנסיית טבחה באזור טבריה.

יונס מרעי, ראש המועצה המקומית פורדיס, אמר הבוקר כי הוא שוחח עם שר הפנים, גדעון סער, וכי הוא עסוק כעת "בלהרגיע את הרוחות". "לא האמנתי שדבר כזה יקרה בפורדיס, שתושביו דוגלים בדו קיום", אמר והוסיף כי בשעה 19:00 בערב תתקיים תהלוכת מחאה בכפר בעקבות האירועים.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר בתגובה לאירוע השנאה כי "תג מחיר הופך מתופעה מזעזעת למגפה מסוכנת, ויש לעצור את התפשטותה. מי שיוצא בקריאות לעולם נגד טרור והסתה חייב לגדוע את ההסתה מבית. אני קורא למשטרה לפעול בכל האמצעים והכוח נגד פורעי החוק הקיצונים והגזענים".

לדברי ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), "מדובר בגל (אלימות) אנטישמי המבוצע על ידי חוליגנים יהודים קיצונים נגד מסגדים וכנסיות. אין ספק שהאנטישמים האלה פועלים ללא חשש כי ייתפסו או ייענשו כהוגן. המשך אוזלת יד השלטונות והממשלה תביא לתגובה והתארגנות מקומית כדי לגונן על המסגדים והרכוש ביישובים הערביים".

כרמל סלע, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל הסמוכה לכפר פורדיס, הגיב גם הוא לאירועים במכתב ששלח לראש המועצה המקומית פורדיס. "קיבלנו בתדהמה את המעשה המחריד של ריסוס כתובות על קירות המסגד ופגיעה ברכוש תושבי הכפר פורדיס. המועצה האזורית חוף הכרמל מגנה בכל תוקף פעילות זו, שפוגעת ברכשי ליבם של תושבי הכפר, ומקווה כי מקרים כאלו לא ישנו. לא ניתן למעשה קיצוני של בודדים להשליך על מערכת היחסים ההדוקה שבין תושבי חוף הכרמל לתושבי פורדיס", כתב.

יו"ר פורום תג מאיר, ד"ר גדי גבריהו, אמר בתגובה לאירוע כי "פורום תג מאיר מגנה בשאט נפש את הפגיעה במסגד בפורדיס על ידי אנשי הטרור היהודי. המסגד בפורדיס הינו בית התפילה ה-31 המחולל והמוצת במדינת ישראל, יהודה ושומרון מאז דצמבר 2009. פורום תג מאיר פונה לראש ממשלת ישראל להורות לכוחות הביטחון לעצור את אנשי הטרור היהודי ולהעמידם לדין".

זהו אירוע שני מסוג זה במחוז חוף בתקופה האחרונה. לפני כשבועיים רוססו כתובות על קירות מסגד באום אל-פחם ובוצע ניסיון להצית את דלת הכניסה של המסגד. האירוע גרם לתסיסה גדולה, ולפני כשבוע התקיימה הפגנה בכניסה לעיר, בה נחסם הכביש הראשי למשך שעה. מאות המפגינים הפגינו בכניסה לאום אל-פחם ולאורך כביש ואדי ערה ונשאו שלטים עם כתובות עליהן נכתב "תג מחיר – ארגון טרור". 

המקרה הראשון בו הוצת מסגד בישראל במסגרת פשעי השנאה היה בכפר טובא זנגריה באוקטובר 2011, אולם מקרים דומים אירעו בשטחי הגדה המערבית ובכנסיות ומנזרים בירושלים.

בתחילת החודש נוקבו צמיגי 40 כלי רכב ורוססה כתובת הנאצה "רק גויים מפנים מארצנו", בכפר הערבי גוש חלב (ג'יש) שבגליל העליון. כמה ימים קודם לכן אלמונים ניקבו צמיגים וריססו כתובות נאצה בגנות הנצרות ותהליך השלום על מנזר סמוך לבית שמש. בין הכתובות שרוססו במנזר הקתולי דיר ראפאת נכתב "אמריקה היא גרמניה הנאצית", "תג מחיר", "ישו קוף" וכן "מריה פרה". בנוסף צמיגיהם של ארבעה כלי רכב שחנו סמוך למקום נוקבו.

בנוסף, המשטרה פתחה בחקירת אירוע השחתה של צלב וכמה ספסלים בחצר כנסיית טבחה שבאזור טבריה, בעקבות תלונה שהגיש אתמול כומר מהכנסייה. כמו כן, משטרה עצרה אתמול גבר בשנות ה-40 לחייו בחשד שאיים על הארכיבישוף הלטיני פאולוס מרקודצו מנצרת. החשוד הגיע אתמול למנזר בו מתגורר הארכיבישוף ומסר מכתב לאחת העובדות במקום, ובו אמירות מאיימות כלפי מרקודצו והנוצרים בכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ