2,500 הפגינו בפורדיס בעקבות פשע השנאה בכפר: "תג מחיר = טרור"

לפנות בוקר ריססו אלמונים כתובות נאצה וניקבו צמיגים של כמה מכוניות. ראש המועצה: "לא ניתן לקיצונים לקלקל את היחסים עם שכנינו היהודים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-2,500 ערבים ויהודים הפגינו הערב (שלישי) בכפר פורדיס בעקבות כתובות הנאצה שרוססו בכפר לפנות בוקר. במהלך האירוע התקשר נשיא המדינה, שמעון פרס, לראש המועצה המקומית, ינוס מרעי, והביע הזדהות עם תושבי הכפר.

בעצרת ובתהלוכה השתתפו גם נציגי ציבור, אנשי דת וחברי כנסת. המפגינים אמרו כי הם רואים בממשלה אחראית לאוזלת היד וחוסר ההרתעה כלפי אותם גורמים העומדים מאחורי אירועים אלה.

ההפגנה בפורדיס בחודש שעבר, מחאה על כתובות הנאצה בכפר

בעצרת השתפו רבים מתושבי הכפר ומאות מאזור הצפון, ואדי ערה ובעיקר מהעיר אום אל-פחם שחוותה אירוע דומה לפני כשבועיים. עשרות בני אדם הגיעו מזכרון יעקב והניפו כרזות עליהן נכתב "תומכים בכם שכנים" ו-"תג מחיר – טרור". ראש המועצה מרעי הודה לפעילים שהגיעו, בהם פעילי "תג מאיר" והשחקן גברי בנאי. "לא ניתן לקיצונים לקלקל את מערכת היחסים הטובה עם השכנים שלנו", אמר מרעי. הוא הוסיף כי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ הבטיח לו כי הפושעים ייתפסו. 

לפנות בוקר ציירו אלמונים מגן דוד על קיר מסגד בכפר פורדיס, ריססו עליו "מסגדים סוגרים במקום ישיבות" וניקבו את צמיגיהם של כמה כלי רכב שחנו בקרבת מקום. מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן, אמר כי האירוע חמור, ומסר כי המשטרה תעשה כל מאמץ לאתר את המבצעים. בנוסף, המשטרה פתחה בחקירת אירוע אחר, בו אלמונים השחיתו צלב וספסלים בחצר כנסיית טבחה באזור טבריה.

יונס מרעי, ראש המועצה המקומית פורדיס, אמר הבוקר כי הוא שוחח עם שר הפנים, גדעון סער, וכי הוא עסוק כעת "בלהרגיע את הרוחות". "לא האמנתי שדבר כזה יקרה בפורדיס, שתושביו דוגלים בדו קיום", אמר והוסיף כי בשעה 19:00 בערב תתקיים תהלוכת מחאה בכפר בעקבות האירועים.

2,500 הפגינו בעקבות פשע השנאה בכפר

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר בתגובה לאירוע השנאה כי "תג מחיר הופך מתופעה מזעזעת למגפה מסוכנת, ויש לעצור את התפשטותה. מי שיוצא בקריאות לעולם נגד טרור והסתה חייב לגדוע את ההסתה מבית. אני קורא למשטרה לפעול בכל האמצעים והכוח נגד פורעי החוק הקיצונים והגזענים".

לדברי ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), "מדובר בגל (אלימות) אנטישמי המבוצע על ידי חוליגנים יהודים קיצונים נגד מסגדים וכנסיות. אין ספק שהאנטישמים האלה פועלים ללא חשש כי ייתפסו או ייענשו כהוגן. המשך אוזלת יד השלטונות והממשלה תביא לתגובה והתארגנות מקומית כדי לגונן על המסגדים והרכוש ביישובים הערביים".

זהו אירוע שני מסוג זה במחוז חוף בתקופה האחרונה. לפני כשבועיים רוססו כתובות על קירות מסגד באום אל-פחם ובוצע ניסיון להצית את דלת הכניסה של המסגד. האירוע גרם לתסיסה גדולה, ולפני כשבוע התקיימה הפגנה בכניסה לעיר, בה נחסם הכביש הראשי למשך שעה. מאות המפגינים הפגינו בכניסה לאום אל-פחם ולאורך כביש ואדי ערה ונשאו שלטים עם כתובות עליהן נכתב "תג מחיר – ארגון טרור". 

המקרה הראשון בו הוצת מסגד בישראל במסגרת פשעי השנאה היה בכפר טובא זנגריה באוקטובר 2011, אולם מקרים דומים אירעו בשטחי הגדה המערבית ובכנסיות ומנזרים בירושלים.

בתחילת החודש נוקבו צמיגי 40 כלי רכב ורוססה כתובת הנאצה "רק גויים מפנים מארצנו", בכפר הערבי גוש חלב (ג'יש) שבגליל העליון. כמה ימים קודם לכן אלמונים ניקבו צמיגים וריססו כתובות נאצה בגנות הנצרות ותהליך השלום על מנזר סמוך לבית שמש. בין הכתובות שרוססו במנזר הקתולי דיר ראפאת נכתב "אמריקה היא גרמניה הנאצית", "תג מחיר", "ישו קוף" וכן "מריה פרה". בנוסף צמיגיהם של ארבעה כלי רכב שחנו סמוך למקום נוקבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ