הותר לפרסום: שבעה בני אדם נעצרו בחשד לתכנון פיגועים בארץ

בין העצורים גם אזרח ישראלי. לפי החשד, הם עסקו בייצור חומרי נפץ והתכוונו לרכוש נשק. חמישה מתושבי עיסאוויה נעצרו בחשד להשלכת בקבוקי תבערה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

השב"כ וצה"ל עצרו שבעה בני אדם בחשד למעורבות בתכנון פיגועים נגד ישראלים, כך הותר הבוקר (רביעי) לפרסום. בנוסף נעצרו חמישה מתושבי שכונת עיסאוויה בירושלים, החשודים כי עמדו מאחורי שורת ניסיונות חבלה בעיר.

בין החודשים דצמבר למארס האחרון עצרו כוחות הביטחון כמה פלסטינים תושבי קלקיליה, המזוהים עם חמאס. לפי השב"כ, במהלך חקירתם התברר כי חברי החוליה עסקו בייצור חומרי נפץ מאולתרים, בין היתר באמצעות דשנים חקלאיים, ותכננו לבצע פיגועי ירי או להניח מטענים נגד "יעדים ישראליים". בין שבעת העצורים גם אזרח ישראלי, חאלד דאוד, בן 21, המתגורר לסירוגין בקלקיליה ובכפר ברא. יתר העצורים הם תושבי קלקיליה, ביניהם גם צאלח דאוד, בן 30, שנחשב בשב"כ לפעיל חמאס בולט בעיר.

בשב"כ אמרו כי בחקירתם של הפלסטינים והאזרח הישראלי התגלו ראיות בדבר הקמתה של החוליה, שחבריה "עסקו בייצור חומרי נפץ מאולתרים מדשנים חקלאיים, ביצעו ניסויים בחומר הנפץ שהצליחו להכין, לרבות פיצוץ של מטען מאולתר, וכן התכוונו לרכוש כלי נשק, שמקורם בישראל", לשון הודעת השב"כ.

עוד התברר בחקירת העצורים כי איש הקשר לרכישת כלי הנשק היה אמור להיות חאלד דאוד, האזרח הישראלי, ועליו גם הוטלה המשימה להשיג חומרי גלם לייצור חומר הנפץ. לפי השב"כ, חברי החוליה פנו לדאוד על מנת שיממן את פעילותם. בשב"כ סבורים כי דאוד הציע ליתר חברי החוליה להיעזר בפעילי חמאס נוספים.

חלק מחברי החוליה נעצרו על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אך שוחררו לבתיהם. בשב"כ טענו כי שחרורם נעשה על אף שנתפס ברשות כמה מהם מנגנון הפעלה חשמלי, "שהיה אמור לשמש כמערכת הפעלה מרחוק למטען חבלה". רק לאחר מכן נעצרו חברי החוליה על ידי צה"ל ובמעורבות השב"כ.

דאוד עצמו נעצר עוד קודם לכן בחודש נובמבר האחרון ונדרש לחקירה בשירות הביטחון הכללי, בטענה כי הוא מעורב בעבירות ביטחון חמורות, לשון השב"כ. מאחר ולא התבססו ראיות נגדו, "ולנוכח מידע חסוי אשר הצביע על הסיכון הנובע משחרורו", לשון השב"כ, הוחלט חודש לאחר מכן לעצרו באופן מנהלי.

"נוכח ממצאי החקירה, קמה תשתית ראייתית מספיקה להגשת כתב אישום כנגד חאלד דאוד, ומשכך נעצר במסגרת הליכי המעצר הרגילים", ציינו בשב"כ. עוד אמרו בארגון כי כתב אישום יוגש נגדו בימים הקרובים, ועל כן צו המעצר המנהלי בעניינו יבוטל. בשב"כ מסרו כי כתבי אישום נוספים צפויים להיות מוגשים כנגד יתר העצורים.

עוד הותר היום לפרסום דבר מעצרם על ידי היחידה המרכזית במחוז ירושלים של חמישה תושבי עיסאוויה, בהם קטין אחד, בחשד שפעלו כחולייה מאורגנת והשליכו בקבוקי תבערה על כלי רכב ובניינים בעיר. בין היתר מיוחסים לחברי החולייה ניסיונות להצית בית כנסת, בית מגורים ומועדון בשכונת הגבעה הצרפתית, וכן הצתת רכב משטרה. באף אחד מהמקרים לא היו נפגעים. בנוסף הם חשודים כי יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר אזרחים ואנשי כוחות הביטחון באוזר הדסה הר הצופים, קמפוס האוניברסיטה העברית ובסיס צה"ל בהר הצופים. בימים הקרובים צפויה הגשת כתבי אישום נגד חברי החולייה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ