דו"ח משרד החוץ האמריקאי: מתנחלים אינם נענשים על פגיעה בפלסטינים

סיכום שנת 2013 לענייני טרור מציין כי התקפות של מתנחלים על פלסטינים אינן מסתיימות ברובן בהעמדה לדין, וכי פעולות "תג מחיר" התפשטו מהגדה לישראל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
"הארץ"

מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים אינם מסתיימים לרוב בהעמדה לדין, כך נכתב בסיכום שנת 2013 של משרד החוץ האמריקאי לענייני טרור ברחבי העולם, (רביעי). בפרק העוסק במזרח התיכון מתייחס הדו"ח, לצד פעולות טרור מצד פלסטינים, גם לפשעי שנאה על רקע לאומני שביצעו יהודים. ביקורת דומה הופיעה בדו"חות טרור שנתיים קודמים שפרסם המשרד.

הדו"ח מציין כי "התקפות 'תג מחיר' התפשטו ב-2013 מהגדה המערבית לתוך ישראל". בנוגע לטיפול הרשויות הישראליות בתופעה, מוזכרות הקמת המפלג לפשיעה לאומנית במשטרת מחוז ש"י וההכרזה על פעולות "תג מחיר" כעל , שלפי המסמך "אפשרה לכוחות הביטחון מרחב פעולה גדול יותר באיסוף מידע ובתפיסת רכוש של קבוצות שביצעו פעולות 'תג מחיר' ושל חבריהן". פעולות "תג מחיר" המוזכרות בדו"ח הן לעבר מנזר בית ג'מאל שליד בית שמש באוגוסט האחרון והשחתת מצבות בבית הקברות האורתודקוסי ביפו.

בהמשך הדו"ח נכתב כי "התקפות של מתנחלים ישראלים קיצונים כנגד פלסטינים, רכוש ובתי תפילה בגדה המערבית נמשכו וברובם לא הסתיימו בהעמדה לדין, על פי האו"ם וארגונים בלתי ממשלתיים". המסמך מציין כי ב-2013 ערכו מתנחלים 399 התקפות כאלה שהסתיימו בפציעה של פלסטינים או בנזק לרכוש, וכי "קיצונים" השחיתו חמישה מסגדים ושלוש כנסיות בירושלים ובגדה המערבית. הדו"ח מזכיר כי מתנחלים, ככל הנראה תושבי יצהר, תקפו כמה פעמים פלסטינים מהכפר הסמוך עוריף, וכי ערבי תושב ירושלים נדקר ונפצע קשה בעיר.

הדו"ח מזכיר כי בשנה שעברה התמודדה ישראל עם איומי טרור מצד חמאס, ועדות ההתנגדות העממית והג'יהאד האיסלאמי, בעיקר ברצועת עזה אך גם בגדה המערבית, וכן מצד חזבאללה בלבנון. במסמך מצוין כי ארגוני הטרור שבסיסם בעזה ביצעו ירי רקטות לעבר דרום ישראל, וכי בכמה מקרים התבצע ירי רקטות מחצי האי סיני.

הכתובת שרוססה על המסגד בפורדיס, השבוע

הבוקר של תושב נצרת שהחנה את מכוניתו ביקנעם ומגן דוד צויר עליה, בהמשך לסדרת פגיעות בכלי רכב של ערבים בעיר. בכפר פורדיס הוכרזה הבוקר שביתה כללית בעקבות וכתובות נאצה על מסגד בכפר השבוע. אתמול, בעקבות האירוע, כ-2,500 בני אדם, ערבים ויהודים, במחאה על פשעי השנאה נגד ערבים בישראל ובשטחים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ